Dziennik ogólnokrajowy die tageszeitung (taz) powstał w 1978 roku w Berlinie Zachodnim w wyniku tak zwanego Kongresu Tunix, inicjatywy środowisk alternatywnych zaniepokojonych ówczesną sytuacją polityczną w kraju. taz jest gazetą samorządną, od 1992 roku wydawaną przez spółdzielnię wydawniczą taz (taz-Genossenschaft) finansowaną ze składek wpisowych członków spółdzielni, gdzie najniższa składka wynosi 500 euro, a najwyższa może wynosić 100 tysięcy euro. Bez względu na wysokość wpłaconej składki każdy członek spółdzielni ma jeden ważny głos. 14 kwietnia 2013 roku spółdzielnia taz miała 12.578 członków. Członkiem spółdzielni może zostać każdy bez względu na narodowość. Na stronie internetowej gazety można przeczytać, że członkami spółdzielni zostali między innymi mieszkańcy Chin, Barbadosu, czy Ghany.

Od 1991 roku w taz wszyscy pracownicy gazety (mniej więcej 250 osób) bez względu na pełnioną funkcję, od zecera do redaktora naczelnego, dostają pensję tej samej wysokości. Jest to około 2 tysiące euro brutto miesięcznie. Na koniec roku 2012 sprzedaż gazety kształtowała się na poziomie 56 tysięcy egzemplarzy. Od 1982 roku tytuł „die tageszeitung” pisany jest małą literą. Od lipca 2009 roku redaktorem naczelnym taz jest Ines Pohl.

taz związany od zarania swojego istnienia z ruchami alternatywnymi przywiązuje dużą wagę do ekologii, wielokrotnie popierał partię Zielonych. W latach 1998-2005, gdy Niemcami rządziła koalicja Zielonych i socjaldemokratów (SPD), wielokrotnie krytykował jednak podejmowane przez ten rząd decyzje.


taz w sieci

30.04.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej