Dolny Śląsk to „Europa w pigułce” – zróżnicowany krajobraz poprzecinany siecią rzek i kanałów przenika się z niezwykłą atmosferą miast i miasteczek, które przyciągają nie tylko licznymi zabytkami, ale również bogatą ofertą różnorodnych imprez. Województwo Dolnośląskie to region szczególny, przestrzeń wielu szans, możliwości i atrakcji. Położony w południowo-zachodniej części Polski i graniczący z Niemcami i Czechami stwarza korzystne warunki do pracy, wypoczynku i rozrywki zarówno swoim mieszkańcom, jak i gościom krajowym i zagranicznym.
Województwo Dolnośląskie jest jednym z najlepiej rozwijających się polskich regionów. Jego mocną stroną jest potencjał społeczno-gospodarczy, bogata oferta turystyczna oraz ciekawa historia. Tu znajduje się 1/3 rynku produkcji i usług zaliczanych do grupy IT w kraju, jak i wyspecjalizowane ośrodki naukowo- techniczne oraz centra naukowe. Dolny Śląsk efektywnie wykorzystuje fundusze unijne dla budowania konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki, w której kapitał intelektualny stanowi niezbędny element. Ale Dolny Śląsk to przede wszystkim skomplikowana historia, zderzające się i wzajemnie przenikające wpływy różnych narodowości, które pozostawiły tu interesujące zabytki oraz świadectwa innych kultur. Najbardziej wartościowe z nich to – wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO – Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu.
Dolny Śląsk jest ciekawy, bo nie zdradza łatwo swoich sekretów. Najcenniejsze skarby ukrywają się tu w małych miejscowościach, na rzadko odwiedzanych szlakach, a czasami nawet głęboko pod ziemią. Specjalnością regionu są zagadkowe podziemia – korytarze prowadzące donikąd, ślepe zaułki i niedostępne hale sprawiają, że region jest magnesem dla poszukiwaczy skarbów. Jednym z najważniejszych obiektów dla „łowców tajemnic” jest podziemne miasto w Osówce. Ta niewielka miejscowość w Górach Sowich podczas II. wojny światowej była częścią projektu Riese (niem.: Olbrzym), czyli rozpoczętego w 1943 roku programu budowy sieci podziemnych hal i korytarzy. Największym rozgłosem wśród „łowców tajemnic” cieszą się jednak niezbadane do dziś podziemia pod zamkiem Książ. W skale, na której stoi zabytek, wykuto podczas wojny sieć korytarzy, sięgających nawet 50 metrów w głąb. Tuż przed nadejściem wojsk radzieckich tunele zostały zaminowane. Od tego czasu podziemny labirynt porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń badaczy. Niektórzy z nich są przekonani, że to właśnie tam ukryta została Bursztynowa Komnata.
Odwiedzając Dolny Śląsk nie można pominąć Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. To magiczne miejsce trzeba zobaczyć, bo w jakim innym miejscu można obejrzeć prawie trzydzieści pałaców, zamków i dworów, położonych tak blisko siebie? W XIX wieku Dolina stała się modna wśród przedstawicieli pruskiej rodziny królewskiej. W ślad z nimi swoje rezydencje budowała tu śmietanka europejskiej arystokracji: Habsburgowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, a na wakacje przyjeżdżali artyści m.in. Goethe i politycy jak John Quincy Adams, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych. Jeden z najcenniejszych skarbów szlaku ukryty jest wewnątrz niepozornej Wieży Książęcej w Siedlęcinie, niedaleko Jeleniej Góry. Znajdują się tam, powstałe w XIV wieku a następnie zapomniane na stulecia, malowidła przedstawiające średniowieczną legendę Sir Lancelota i Króla Artura. To jedyne na świecie zachowane freski opisujące legendę Sir Lancelota z jeziora.
Przez Dolny Śląsk przebiega jeden z najbardziej atrakcyjnych odcinków Europejskiego Szlaku Cysterskiego (ER 8), ciągnącego się od Portugalii, aż do Polski. Turyści spragnieni ciekawostek i tajemnic powinni przemierzyć Dolny Śląsk właśnie tym szlakiem. Na niewielkiej przestrzeni znajduje się kilkanaście imponujących sanktuariów i kościołów. Podróż śladami średniowiecznych zakonników najlepiej zacząć od opactwa w Henrykowie. Właśnie tam w księgozbiorze zakonników znajduje się reprint (oryginał jest we Wrocławiu) słynnej księgi henrykowskiej, w której w 1270 roku zapisane zostały pierwsze słowa w języku polskim. Prawdziwa turystyczna gratka czeka na nas w zespole klasztornym w Lubiążu. Jego powierzchnia jest dwa i pół razy większa od Wawelu w Krakowie, a powierzchnia dachów wynosi 2,5 hektara, czyli tyle co pięć boisk do piłki nożnej!
Ale Dolny Śląsk to nie tylko wspaniałe zamki, pałace, kościoły i klasztory. Geografia i historia tego regionu sprawiają, że przyciąga on zwolenników różnych form spędzania wolnego czasu. Można odwiedzić jaskinie, zakosztować wspinaczki i innych sportów górskich - pasmo Sudetów, rozciągające się na południu regionu, jest najdogodniejszym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki. Do największych ośrodków sportów zimowych należą Szklarska Poręba i Karpacz w Karkonoszach, Świeradów Zdrój w Górach Izerskich oraz ośrodek Czarna Góra na Masywie Śnieżnika i Zieleniec w Górach Orlickich. Wspaniałe warunki dla uprawiania biegów narciarskich oferują Sudety. Na położonej w Górach Izerskich Polanie Jakuszyckiej jest rozgrywania największa w Polsce impreza narciarska przyciągająca uczestników niemal z całego świata – Bieg Piastów. Dolny Śląsk znany jest też ze swoich wód mineralnych. Znajduje się tu największa liczba miejscowości uzdrowiskowych w skali całego kraju! Piękne miejscowości zdrojowe, mogą się poszczycić nie tylko drogocennymi źródłami, ale i zbawiennym dla zdrowia mikroklimatem. Są wśród nich Lądek Zdrój, Polanica Zdrój czy Duszniki Zdrój.
Dolny Śląsk to także ważne imprezy kulturalne. Co roku w województwie jest ich organizowanych blisko 170. Jedną z najbardziej prestiżowych jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W tym roku odbędzie się już 67. edycja tej imprezy. Warto wspomnieć, że w ramach festiwalu wystąpiło wiele światowych gwiazd pianistyki, m.in. Wladimir Aszkenazy, Halina Czerny-Stefańska, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman czy Piotr Paleczny, który obecnie jest dyrektorem artystycznym festiwalu. Ci wybitni artyści są ambasadorami nie tylko Chopina, ale również Dolnego Śląska jako miejsca, w którym od lat pielęgnuje się polskie tradycje muzyczne. Festiwal Chopinowski, podobnie jak inne wydarzenia kulturalne o tej randze, sprawia, że turystów na Dolnym Śląsku przybywa. Dlatego co roku pojawiają się nowe wydarzenia, które przyciągają publiczność z różnych stron Polski i świata.
Tekst i zdjęcia 1-9: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Zbudowana w klasycystycznym stylu i otwarta w 1841 roku opera miała niezwykle nowoczesną jak na owe czasy scenę i widownię na około 1600 miejsc. Obecnie zespół opery wystawia największe klasyczne i nowoczesne przedstawienia operowe z użyciem oryginalnej scenografii i efektów specjalnych.
7 czerwca 2013 r. w Operze Wrocławskiej odbędzie się gala XVI Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Zdjęcia 10-12: Marek Grotowski, dzięki uprzejmości Opery Wrocławskiej