Zwycięska praca to multimedialny reportaż stworzony metodą storytellingu dla największego niemieckiego tygodnika opinii Der Spiegel. Wydaje się, że temat pracy dziennikarek jest oczywisty. W Polsce kwestia legalizacji aborcji jest od trzech dekad przedmiotem medialnych narracji, sporów i walki politycznej. Autorki zaskakują jednak odbiorcę niezwykle ciekawą, przystępną formą materiału, którą określiły jako „visual story”. To połączenie krótkich filmów video, efektów dźwiękowych, wyrazistych zdjęć, archiwalnych materiałów i tekstu reporterskiego. Dzięki takiemu środkowi przekazu widz od razu angażuje się w przedstawianą treść.

 – Gdy kobieta przyznaje: miałam aborcję i to była moja decyzja, natrafia na brak zrozumienia. Ludzie nie są gotowi na dyskusję – mówi Natalia Broniarczyk, jedna z bohaterek reportażu. Autorki komentują, że ich rozmówczynie bały się stygmatyzacji, przypisywania winy, ale mimo to zdecydowały się wystąpić w reportażu.

Drogi Natalii oraz działaczek na rzecz dostępu do aborcji Justyny Wydrzyńskiej i Karoliny Więckiewicz skrzyżowały się, kiedy Natalia szukała metod przerwania niechcianej ciąży. Aktywistki jej w tym pomogły. Klamrą spinającą zwycięski reportaż jest głos kobiet z Irlandii (kraju gdzie 2 lata temu zalegalizowano przerywanie ciąży) i ich sugestywne słowa o tym, że Polska również doczeka się takiego prawa.

W konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską w kategorii Multimedia nominowano pięć prac. Ich autorzy przekraczali granice tradycyjnego dziennikarstwa, wykorzystując narzędzia cyfrowego świata. Stefan Kunze przygotował materiał oparty na wizualizacji big data, poświęcony relacjom polsko-niemieckim. Jego artykuł pt. „Ile Polski jest w Berlinie i Brandenburgii” został opublikowany na niemieckojęzycznej stronie RBB-24. Zespół fotograficzno-reporterski w składzie: Piotr Barejka, Katarzyna Domagała-Pereira i Maciej Stanik przeprowadził dziennikarskie śledztwo ujawniające prawdziwą tożsamość Petera Grubbe, lewicowego dziennikarza, który podczas wojny jako Claus Volkmann przeprowadzał eksterminację Żydów na terenach Polski. Autorzy stworzyli materiał pt. „Zbrodnia bez kary”. Rozmawiali w nim między innymi z Rutą Wermuth, której udało się ocalić z pogromu.

– Byłem pod ogromnym wrażeniem jej pamięci do szczegółów i błękitnych oczu, które chciałem dobrze wyeksponować na moich zdjęciach – przyznał Maciej Stanik, jeden ze współautorów materiału. Artykuł ukazał się w Magazynie WP i był przedrukowywany przez Deutsche Welle.

Wśród nominowanych w kategorii Multimedia znalazł się także Rafał Skórski, dziennikarz portalu autoPRL.pl. Tekst „Syrena z silnikiem wartburga, wartburg z karoserią syreny” rozprawiał się z mitami polskiej powojennej motoryzacji i produkcji popularnych syrenek. Z kolei Aneta Łuczkowska, pracująca dla RMF24, stworzyła reportaż audio i wideo o upadku muru berlińskiego. W nominowanym tekście „30-lecie upadku Muru Berlińskiegoopisuje ofiary, którym nie udało się przedostać na zachodnią stronę stolicy.

Poziom prac zgłoszonych w tej edycji był wyjątkowo wyrównany – powiedział polski juror konkursu Piotr Stasiak.

Podczas tegorocznej edycji Nagrody triumfowały kobiety. To one wygrały we wszystkich kategoriach. Nagroda dla zwycięzców z każdej kategorii wynosi 5000 euro. Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna edycja Polsko-Niemieckich Dni Mediów oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej odbywała się 4 czerwca w formule online. Tekst i nagranie laudacji są dostępne na stronie internetowej wydarzenia.

Katarzyna Kowalewska, Magdalena Oskiera