Gospodarz

Ujście Warty Fot. Piotr Chara

Niemal połowę jego powierzchni porastają lasy (ma największą lesistość w Polsce). Szczególne bogactwo przedstawicieli świata roślin i zwierząt odnaleźć można w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Większych i mniejszych akwenów jest tu tak wiele, że nasze województwo nazywane jest krainą 500 jezior. Unikatową florę i faunę ochraniają 2 parki narodowe, 7 parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody. Region lubuski z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że można naprawdę dobrze poznać tutejszą naturę i każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek. Siedzibą władz samorządowych jest Zielona Góra, wojewody – Gorzów Wlkp. Województwo zamieszkuje około 1 mln osób. Marszałkiem jest Elżbieta Anna Polak.

Bieliki / Fot. Piotr Chara

Największe atrakcje turystyczne w Lubuskiem to: Park Narodowy Ujście Warty, Park Mużakowski, Lubuski Szlak Wina i Miodu wraz z Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze, Szlak militariów i fortyfikacji (m.in. Międzyrzecki Rejon Umocniony), Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła (Klępsk, Kosieczyn i Chlastawa), Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach, Bulwar Nadwarciański w Gorzowie, Twierdza Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą, dawne Opactwo Augustianów w Żaganiu, Opactwo w Paradyżu.

Święto Woj. Lubuskiego / Fot. Adam Brzoza

Województwo lubuskie to także moc atrakcji: festiwal muzyczny Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Święto Województwa Lubuskiego (w 2016 r. organizowane w Parku Mużakowskim), festiwale filmowe (m.in. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie), Gorzów Jazz Celebration, cykl koncertów w opactwie w Paradyżu „Muzyka w Raju”, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze.

Sława i jezioro Sławskie / Fot. Adam Brzoza

Województwo lubuskie w liczbach to: 14 powiatów, w tym dwa grodzkie, 83 gminy, dwie stolice: samorządowa, siedziba Marszałka i Sejmiku Województwa – Zielona Góra oraz siedziba wojewody – Gorzów Wlkp., powierzchnia: 13 987,88 km kw., Ludność: 1,02 mln, Lesistość: 49 proc. (siedem parków krajobrazowych i dwa parki narodowe), Główne rzeki: Odra, Warta, Noteć, Nysa Łużycka, Kwisa, Bóbr.

Barlinecko-Gorzowski park krajobrazowy fot. Piotr Chara

Barlinecko-Gorzowski park krajobrazowy / Fot. Piotr Chara