Sat.1 (SatellitenFernsehen GmbH) to pierwsza prywatna stacja telewizyjna, która powstała w Niemczech. Nadawanie swoich programów zaczęła 1 stycznia 1984. Początkowo była dostępna tylko lokalnie przez sieć telewizji kablowej, potem dzięki satelicie, już jako Sat.1, w całych Niemczech. Główna siedziba telewizji znajduje się w Unterföhring pod Monachium. Wcześniej były to Ludwigshafen, Moguncja i jeszcze do niedawna Berlin.

Sat.1 jest częścią koncernu ProSiebenSat.1 Media AG. Przewodniczącym zarządu jest Thomas Ebeling. Obroty koncernu w 2012 roku wyniosły 2,969 miliarda euro. Jego firmy działają w kilkunastu europejskich krajach, poza tym w USA i Kanadzie. Koncern zatrudnia 4112 pracowników.

Telewizją Sat.1 od października 2012 roku kieruje Nicolas Paalzow. Największe sukcesy stacja odnosiła w latach 90-tych, gdy na jej czele stał Fred Kogel. Uzyskiwała wtedy aż do 14,9 % (1994) udziału w rynku. Oglądalność Sat.1 pozostawała wtedy na względnie wysokim poziomie i dawała jej czwarte miejsce wśród niemieckich stacji telewizyjnych (za ARD, RTL i ZDF). Najnowsze wyniki oglądalności z roku 2012 to 9,4%.

Oferta programowa stacji skierowana jest głównie do grupy widzów w wieku 25-49 lat. Tak specyficzną klasyfikację spowodowało podzielenie się rynkiem z siostrzaną stacją ProSieben, która kieruje swą ofertę do nieco młodszej grupy widzów (14-29 lat).

Od 1992 roku w dni powszednie o godzinie 17.30 Sat.1 nadaje wiadomości regionalne dla siedmiu niemieckich landów. Są to Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Szlezwik-Holsztyn, Nadrenia Westfalia i Bawaria. W tym czasie główny program stacji poprzez satelitę lub tam, gdzie nie ma stacji regionalnych nadaje „Das Sat.1-Magazin”.

Głównymi punktami programu Sat.1 są filmy, wielkie programy rozrywkowe, popołudniowe talk show i seriale. Sat.1 wyróżniają szczególnie „spektakularne produkcje", jak „Die Luftbrücke" („Most powietrzny”) czy „Das Wunder von Lengede" („Światło w ciemności”). Dzięki takim filmom telewizyjnym Sat.1 zalicza się do najważniejszych producentów w niemieckiej branży filmowej. Poza tym charakter tej stacji telewizyjnej współtworzą także seriale własnej produkcji jak „Verliebt in Berlin” („B jak Brzydula”), programy typu reality show jak „Richterin Barbara Salesch” („Sędzia Barbara Salesch”) i różne rodzaje programów komediowych jak „Schillerstraße”, „Pastewka”, „Genial daneben”.

19 maja 2012 roku podczas transmisji meczu finałowego Ligi Mistrzów rozgrywanego w Monachium pomiędzy Bayernem Monachium i Chelsea Londyn Sat.1 osiągnęło najwyższą oglądalność w historii stacji. W czasie trwania całego meczu na antenie Sat.1 pozostawało 16,77 miliona telewidzów. Tego wieczoru to było 55,3% wszystkich włączonych telewizorów w Niemczech. Serię rzutów karnych przegranych przez Bayern oglądało jeszcze więcej telewidzów, bo aż 20,38 miliona, co stanowiło 70,1% oglądalność.


Sat.1 w sieci

31.03.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej