Ta prywatna stacja telewizyjna z Unterföhring koło Monachium rozpoczęła nadawanie swoich programów w roku 1988. Telewizją Pro Sieben kieruje od października 2012 Wolfgang Link. ProSieben należy do grupy ProSiebenSat.1 Media AG.
Pro 7 – tak na początku nazywała się ta stacja – wyrosła ze stacji Eureka TV. Jej współzałożycielem był Thomas Kirch, syn Leo Kircha, który w latach 90. był właścicielem największego w Niemczech koncernu medialnego Kirch Media AG.
Na początku ProSieben nadawał 9 godzin programu dziennie, a w roku 1989 gromadził przed ekranem odbiorników już prawie 3 miliony widzów. W kolejnych latach poszerzał swój zasięg, a od 1996 był już dostępny we wszystkich domach.
Gdy w roku 1992 ProSieben Television GmbH (wraz z Telekom jako partnerem) tworzył z Kabelkanal pierwszą płatną telewizję, był już przodującym kanałem na rynku. Dwa lata później wprowadził teletekst/videotekst, a w 1996 stawiał pierwsze kroki w Internecie. Wkrótce stał się liderem na obu platformach. W tym tak pełnym sukcesów czasie (9,9 procent udziału w rynku w roku 1995) ProSieben Televison GmbH został przekształcony w spółkę akcyjną. Akcje tej spółki podczas debiutu na giełdzie we Frankfurcie w 1998 roku cieszyły się bardzo dużym wzięciem.
W roku 1999 utworzono stację z serwisami informacyjnymi N24, która rozpoczęła nadawanie na początku roku 2000. ProSieben do tej pory nie zajmując się tym obszarem, chciało konkurować z ówczesnym monopolistą na rynku programów informacyjnych i gospodarczych n-tv i poszerzyć swoją ofertę. W tym samym czasie N24 osiągnęło większą oglądalność niż n-tv. W 2000 roku doszło do fuzji ProSieben z Sat.1 i powstała spółka ProSiebenSat.1 Media AG. Do firmy należą również inne spółki córki (lokalisten.de, wer-weiss-was.de, Covus Games, alaplaya Spiele, maxdome.de, ProSiebenProducts.de), zajmujące się zakupem filmów, wprowadzaniem na rynek programów, usługami internetu mobilnego i aplikacji mobilnych, opracowywaniem i promocją gier, portalami zakupowymi i lifestylowymi, merchandisingiem, badaniami rynku, oraz agencja informacyjna ddp. Cała rodzina stacji (ProSieben, Sat.1, N24, kabel eins) stała się większościowym udziałowcem wspomnianej już spółki Kirch Media AG. ProSiebenSat.1 w roku 2011 przedstawiło plan, według którego do roku 2015 należy zdywersyfikować rynek proponowanych rozwiązań technologicznych w taki sposób, aby prawie połowa dochodu pochodziła z reklamy.
Oglądalność w 2012 roku ProSieben u widzów powyżej lat 3 to 5,9%. Jednak w przedziale wiekowym 14-49 jest ona znacznie wyższa – 11,6%, to więcej niż miała siostrzana stacja Sat. 1 – 10,5%.
ProSieben preferuje filmy fabularne krajowe i zagraniczne. Wielkie hollywoodzkie produkcje filmowe odgrywają dużą rolę w jej programie, głównie dzięki umowom ProSiebenSat.1 Media AG z prawie wszystkimi większymi studiami amerykańskimi. Gwarantami sukcesu są amerykańskie licencjonowane seriale, takie jak „Lost" („Zagubieni”), „Desperate Housewives" („Gotowe na wszystko”), „The Simpsons" („Simpsonowie”) czy „Sex and the city" („Seks w wielkim mieście”). Do tego dochodzi popularnonaukowy magazyn ProSieben („Galileo") i międzynarodowe dokumentacje wielkich wydarzeń np. „Dinosaurier – im Reich der Giganten" („Dinozaury – w kraju gigantów”). Programy są nowocześniejsze, mają więcej efektów specjalnych, a tym samym oferują więcej rozrywki niż klasyczne dokumenty ARD czy ZDF i szybciej przemawiają do młodych widzów. Na podobnej zasadzie działają w paśmie południowym i wczesnym wieczorem programy „Celebritiy-Doku-Soaps" („Kamera w domu gwiazdy”) i „Do it yourself" („Zrób to sam”). Bardzo znanym programem tego typu jest prowadzony i produkowany przez Stefana Raaba program rozrywkowy „TV total". W trosce o jakość oferowanej rozrywki ProSieben wykazuje wielką dbałość o niuanse techniczne. Dlatego też cały program ProSieben nadawany jest w technologii formatu Dolby-Digital-2.0, a niektóre filmy fabularne nawet w Dolby Digital 5.1.
ProSieben w sieci
31.03.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej