Frankfurter Allgemeine Zeitung jest jednym z największych niemieckich dzienników opiniotwórczych o zasięgu ogólnokrajowych. Większość udziałów w gazecie (93,7%) ma fundacja Fazit (Fazit-Stiftung), stowarzyszenie wydawnicze wspierające rozwój nauki, badania naukowe i edukację. Fundacja przyznaje stypendia mające na celu rozwój dziennikarstwa (np. w szkołach dziennikarskich), wspiera szkoły wyższe i instytucje kultury. W ostatnim kwartale 2012 roku FAZ sprzedawał nakład w wysokości około 359 tysięcy egzemplarzy. Nie licząc bulwarówek FAZ jest najlepiej dystrybuowanym i sprzedającym się dziennikiem niemieckim zagranicą. W FAZ nie ma redaktora naczelnego. Pismem kieruje kolegium składające się z pięciu redaktorów. Są to obecnie: Werner D’Inka, Berthold Kohler, Günther Nonnenmacher, Frank Schirrmacher i Holger Steltzer.

Pierwszy numer FAZ ukazał się 1 listopada 1949 roku. Na stronie tytułowej wydania znajdował się nagłówek: „Zeitung für Deutschland” („Gazeta dla Niemiec”). FAZ jest kontynuatorem ideowym Frankfurter Zeitung, który w 1943 roku został zakazany przez nazistów. Większość dziennikarzy tworzących pierwszą redakcję FAZ pracowało wcześniej właśnie tam albo dla Allgemeine Zeitung z Moguncji. Ideą, która przyświecała dziennikarzom Frankfurter Zeitung było stworzenie liberalnego, demokratycznego społeczeństwa. Obecnie pismo postrzegane jest jako „bürgerlich-konservative”, co można tłumaczyć jako obywatelsko-, albo raczej liberalno-konserwatywne.

FAZ przez pierwszy rok był drukowany w Moguncji. Potem wydawano go już tylko we Frankfurcie nad Menem. Także siedziba redakcji FAZ znajduje się w tym mieście.

Archiwum redakcyjne FAZ jest jednym z najobszerniejszych na świecie. Składa się na nie ponad 45 milionów artykułów. Od 2001 roku FAZ ma własny portal internetowy. W październiku 2011 roku zmienił się layout strony internetowej i jest on teraz bliższy wyglądowi wydania papierowego. Od 20 kwietnia 2011 roku FAZ jest dostępny również w formie elektronicznej i na iPadach.

FAZ w roku 2012 miał 41 korespondentów zagranicznych więcej niż Süddeutsche Zeitung czy New York Times. W niektórych dużych miastach gazeta ma nawet po kilku korespondentów. W Brukseli i Londynie jest ich aż czterech, w Nowym Jorku trzech a w Madrycie, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Rzymie, Waszyngtonie i Wiedniu po dwóch. W Niemczech FAZ utrzymuje biura redakcyjne w Berlinie, Bonn, Dreźnie, Düsseldorfie, Hamburgu, Hanowerze, Kassel, Lipsku, Monachium, Stuttgarcie i Wiesbaden.


FAZ w sieci

30.04.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej