Die Zeit jest tygodnikiem o zasięgu ogólnokrajowym, jednym z najstarszych i najbardziej wpływowych w Niemczech. Siedziba czasopisma od momentu jego powstania mieści się w Hamburgu. Die Zeit uważany jest za tygodnik reprezentujący światopogląd liberalny i środowiska inteligenckie. W sprawach kontrowersyjnych zajmuje zawsze wyważone stanowisko i na swoich łamach zaprasza do dyskusji na dany temat autorytety głoszące często przeciwstawne poglądy. W ten sposób pozostaje neutralny i pozostawia możliwość wykreowania własnego zdania czytelnikom.
Pierwszy numer ukazał się w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy 21 lutego 1946 roku. Pierwszymi wydawcami Die Zeit byli Gerd Bucerius, Lovis H. Lorenz, Richard Tüngel i Ewald Schmidt di Simoni, a pierwszym redaktorem naczelnym – Ernst Samhaber. Ważną postacią w historii tygodnika była hrabina Marion Dönhoff, która jako wydawca wpływała na charakter pisma przez trzydzieści lat, od 1972 roku aż do swojej śmierci w 2002 roku. Od 1983 współwydawcą Die Zeit, aktualnie razem z Josefem Joffe, jest były kanclerz RFN, Helmut Schmidt. Redaktorem naczelnym tygodnika jest Giovanni di Lorenzo.
Die Zeit zatrudnia na stałe ponad 100 pracowników i składa się z 11 działów tematycznych. Są to między innymi polityka, gospodarka, nauka, literatura, historia i podróże. Każdy z działów kierowany jest przez 6-10 redaktorów. Die Zeit posiada swoje oddziały we Frankfurcie nad Menem, Berlinie, Dreźnie, Londynie, Brukseli, Paryżu, Moskwie, Waszyngtonie i Stambule. Ponadto ma korespondentów zagranicznych w Tel Awiwie, Johannesburgu, Nowym Jorku, New Delhi i Pekinie. Średnia sprzedaż czasopisma w ostatnim kwartale 2012 roku wynosiła 513 tysięcy egzemplarzy. Od 1996 roku Die Zeit należy do koncernu wydawniczego rodziny von Holtzbrinck.
30.04.2012 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej