Der Stern to opiniotwórczy tygodnik niemiecki, który stanowi obecnie największą konkurencję dla Der Spiegel. Pierwszy numer czasopisma ukazał się 1 sierpnia 1948 roku i składał się tylko z 16 stron. Pierwszym wydawcą tygodnika był Henri Nannen, który w 1951 roku odsprzedał swoje udziały Richardowi Grunerowi – właścicielowi drukarni, który w 1965 roku utworzył wraz z wydawcą Johnem Jahrem seniorem i Gerdem Buceriusem spółkę wydawniczą Gruner + Jahr GmbH & Co. KG., która wydaje Sterna do dziś.

Tygodnik wielokrotnie szokował opinię publiczną. W 1968 roku oskarżył prezydenta Republiki Federalnej Heinricha Luebke o planowanie i uczestnictwo w budowie obozów koncentracyjnych, w wyniku czego zrezygnował on ze sprawowanego urzędu. W kwietniu 1983 roku w tygodniku zaczął się ukazywać w odcinkach „Dziennik Adolfa Hitlera”. Wydarzenie to spowodowało wzrost popularności czasopisma, a nazwa „Der Stern” obiegła prawie cały świat. Teksty te okazały się jednak w całości spreparowane, a Stern przez wiele lat usiłował odzyskać utraconą wiarygodność.

Aktualnymi redaktorami naczelnymi Der Stern są od 1999 roku Thomas Osterkorn i Andreas Petzold, w styczniu 2013 roku ten skład uzupełnił Dominik Wichmann. Sprzedaż nakładu tygodnika w ostatnim kwartale 2012 roku kształtowała się na poziomie 788 tysięcy egzemplarzy. Der Stern ukazuje się w czwartki.


Der Stern w sieci

30.04.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej