Der Spiegel to największy i najbardziej opiniotwórczy niemiecki tygodnik. Nakład tego czasopisma sięga prawie miliona egzemplarzy. Der Spiegel powstał w Hanowerze w 1947 roku, a od roku 1952 siedzibą tygodnika jest Hamburg. Twórcą pisma, jego pierwszym wydawcą i redaktorem naczelnym był Rudolf Augstein. Wcześniej był on redaktorem naczelnym czasopisma Diese Woche ukazującego się pod egidą brytyjskich władz okupacyjnych. Przy pomocy dziennikarzy tego czasopisma Augstein stworzył pierwszy zespół redakcyjny Der Spiegla. Pierwszy nakład pisma wynosił 15 tysięcy egzemplarzy. Rudolf Augstein był wydawcą czasopisma aż do swojej śmierci w listopadzie 2002 roku.

Od początku działania tygodnik angażował się w najważniejsze wydarzenia i sprawy kraju o charakterze politycznym, społecznym i kulturalnym. W latach 50-tych odegrał dużą rolę przy wyborze nowej stolicy RFN (nawoływał do głosowania na Bonn zamiast na Frankfurt nad Menem). Spiegel na początku lat 60-tych ugruntował swoją pozycję na rynku medialnym i osiągnął wysoki nakład – 437 tysięcy egzemplarzy. Z racji tak dużej popularności szybko osiągnął sukces kasowy i stał się bardzo ważnym elementem niemieckiego rynku mediów. Mimo tego sukcesu Spiegel pozostawał w całej swej historii czasopismem budzącym wiele kontrowersji i często stawał w ogniu krytyki.

Średnia sprzedaż nakładu czasopisma pod koniec 2012 roku wynosiła 890 tysięcy egzemplarzy.

Der Spiegel był w 2012 roku w rankingu PMG Presse-Monitor, zresztą tak samo jak w poprzednich paru latach, najczęściej cytowanym medium spośród wszystkich gazet i czasopism w Niemczech.

Obecnie redaktorem naczelnym czasopisma jest Georg Mascolo. Redaktorem naczelnym internetowego wydania gazety, coraz popularniejszego Spiegel Online, jest Mathias Müller von Blumencron.


Der Spiegel w sieci

30.04.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej