Der Freitag to niemiecki tygodnik o ponadregionalnym zasięgu bliski ideom socjalliberalnym. Powstał w 1990 roku w wyniku fuzji wschodnioniemieckiej gazety Sonntag i zachodnioniemieckiej Volkszeitung, organu prasowego bliskiego DKP, czyli partii zachodnioniemieckich komunistów powstałej w 1968 roku. Główną ideą towarzyszącą stworzeniu tego pisma było uczynienie z niego platformy, gdzie możliwa będzie wymiana myśli między obywatelami RFN i NRD tuż po zjednoczeniu Niemiec. Podtytuł znajdujący się pod nazwą czasopisma brzmiał „Die Ost-West-Wochenzeitung” (w tłumaczeniu na polski „tygodnik wschodnio-zachodni”). Na początku działalności gazeta kosztowała symboliczną markę.

W maju 2008 roku czasopismo kupił Jakob Augstein, syn założyciela i wieloletniego szefa Der Spiegel Rudolfa Augsteina. Jakob Augstein całkowicie zmienił strukturę redakcji. Na jej czele stoją teraz trzy osoby, obok niego samego, także Philip Grassmann, dziennikarz wcześniej pracujący dla Süddeutsche Zeitung, oraz niemiecka pisarka, eseistka i dziennikarka młodego pokolenia Jana Hensel. Zmienił się także podtytuł czasopisma na „Meinungsmedium”, co znaczy medium opiniotwórcze. Liczba pracowników w dziale redakcyjnym wzrosła z siedmiu do dwudziestu. W całym wydawnictwie pracuje 35 osób. Siedziba redakcji znajduje się teraz w Berlinie. W ostatnim kwartale 2012 roku sprzedaż nakładu wynosiła średnio 14,466 egzemplarzy.

Wszystkie artykuły z wydania papierowego można za darmo w formacie PDF przeczytać na stronie internetowej www.freitag.de. Freitag współpracuje z brytyjskim Guardianem, który do każdego wydania przygotowuje od trzech do ośmiu tłumaczonych na niemiecki artykułów.


Der Freitag w sieci

30.04.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej