ARTE (Association Relative – la Télévision Européenne) to francusko-niemiecka stacja telewizyjna nadająca głównie programy kulturalne. Założona 2 października 1990 roku. Główna siedziba ARTE znajduje się w Strasburgu. Obecnym prezesem telewizji ARTE jest Veronique Cayla a jej zastępcą dr Gottfried Langenstein. Równoprawnymi partnerami są ARTE Deutschland TV GmbH i ARTE France. Równe udziały (po 50 procent) posiadają w ARTE Deutschland TV GmbH z siedzibą w Baden-Baden dwie niemieckie telewizje publiczne ARD i ZDF.

ARTE rozpoczęło nadawanie pierwszych programów w rok po swoim założeniu, 30 maja 1992 roku. Na początku 1993 zawarto pierwszą umowę partnerską z belgijską stacją RTBF. W kolejnych latach podpisano umowy z wieloma innymi telewizjami publicznymi z całej Europy, m.in. z SRG SSR Idée Suisse ze Szwajcarii, TVE z Hiszpanii, ORF z Austrii, YLE z Finlandii, NPS z Holandii i BBC z Wielkiej Brytanii. TVP i ARTE przypieczętowały wcześniejszą współpracę zawierając w grudniu 1996 roku umowę o wzajemnej kooperacji. Podczas Roku Polsko-Niemieckiego w latach 2005-2006 ARTE było oficjalnym partnerem medialnym tego przedsięwzięcia i poświęciło Polsce oraz stosunkom polsko-niemieckim wiele programów, filmów i reportaży.

Stacja oferuje przede wszystkim duży wybór programów kulturalnych, oraz szerzy wiedzę o Europie poprzez promowanie porozumienia między narodami i procesy integracyjne. Na programy ARTE składają się produkcje niemieckiej ARTE Deutschland TV GmbH i francuskiej ARTE France. Udział proporcjonalny każdego języka wynosi 40 procent. Pozostałe 20 procent to programy stacji stowarzyszonych lub własne produkcje ARTE. Wybór tematów jest w ARTE ważniejszy niż rodzaj emitowanych programów. W ramach „Themenabend” (wieczorów tematycznych) ARTE nadaje filmy fabularne i dokumentalne, wywiady i reportaże, w których poruszane są problemy społeczne i kulturowe ważne dla dzisiejszej Europy i świata. Inne ważne programy cykliczne to „ARTE Kultur”, „ARTE Reportage”, magazyn dla młodzieży „Tracks” i niemiecko-francuskie wiadomości „ARTE Info”.

Oglądalność Arte we Francji jest wyższa (ok. 2%) niż w Niemczech, gdzie w 2012 roku kształtowała się na poziomie 0,8%. Rekord oglądalności Arte w Niemczech osiągnęło podczas emisji filmu fabularnego „Die Flucht” (Ucieczka). Film oglądało 2,4 miliona widzów.

Wiele produkcji i koprodukcji filmowych Arte otrzymywało najważniejsze międzynarodowe nagrody filmowe. Chociażby Życie na podsłuchu, które w 2007 roku zostało uhonorowane Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny roku, czy 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni nagrodzone Złotą Palmą w Cannes.


ARTE w sieci

31.03.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej