Pierwszą prywatną stacją w Polsce była SkyOrunia, która rozpoczęła nadawanie w 1989 roku w Gdańsku i miała siedzibę w gdańskiej dzielnicy Orunia. Zyskała większą popularność, gdy w ?Wiadomościach? pokazano reportaż stacji z pożaru w jednej z hal stoczni. SkyOrunia nadawała do 1996 roku i zawsze była lokalną stacją telewizyjną.


Pierwszym człowiekiem, który chciał w Polsce rozwinąć biznes w branży telewizyjnej, był Sardyńczyk Nicola Grauso. Grauso w latach siedemdziesiątych utworzył sieć pirackich stacji telewizyjnych, monopolizując sardyński rynek. Gdy we Włoszech rozpoczęto przydzielanie koncesji, tamtejsze władze mu nie odmówiły. Grauso chciał powtórzyć ten scenariusz w Polsce. Najpierw wykupił wrocławską stację TV Echo w listopadzie 1990 roku, następnie PTV Rondo w Katowicach, PTV Morze w Szczecinie, PTV Krater w Krakowie i kilka innych lokalnych stacji. Formalnie miał jedynie 33 procent udziałów w każdej z 13 stacji. Tak naprawdę nie były to stacje lokalne. W najlepszym czasie antenowym wszystkie stacje transmitowały ten sam program przygotowywany przez spółkę Grauso, dzięki czemu Sardyńczyk mógł zarabiać na reklamach.


Telewizja prywatna rozpoczęła transmisję 5 grudnia 1992 roku: tego dnia rozpoczął nadawanie Polsat (Telewizja Polsat S.A.). Sygnał nadawany był z Holandii z satelity Eutelsat II. Podczas gdy Polcast Television, holding medialny Grausa (Polonia 1, Tele 5, Top Shop) nie odgrywa obecnie większej roli, Polsat Zygmunta Solorza-Żaka odniósł wielki sukces.


Gdy w 1993 roku nowo powstała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) po raz pierwszy rozpisała konkurs na konsesje dla telewizji ogólnopolskiej i dwóch lokalnych radiostacji, o koncesję telewizyjną ubiegał się Nicola Grauso oraz m. in. Mariusz Walter. Kandydaci mieli zagranicznych udziałowców ? np. amerykańskich ? jak w przypadku ITI). Z kolei amerykański Time Warner był udziałowcem w Antenie 1 Mariana Terleckiego. Top Canal Jacka Żelezika miał szwedzki kapitał, natomiast kapitał Niezależnej Polskiej Telewizji Mirosława Chojeckiego pochodził z Francji i USA.


Zagranicznych udziałowców nie mieli tylko franciszkanie, którzy gotowi byli zastawić w banku klasztor, aby umożliwić rozwój Telewizji Niepokalanów (dzis. TV Puls) oraz Zygmunt Solorz-Żak i to on ostatecznie otrzymał koncesję dla telewizji Polsat.
Od tego czasu szybko powstawały kolejne stacje komercyjne i polski rynek medialny bardzo się zmienił. Polsat skierował swoją ofertę do szerokiej publiczności w wieku między 10- a 50-tym rokiem życia i ma charakter przede wszystkim rozrywkowy. Stacja oferuje przede wszystkim filmy, zagraniczne telenowele i polskie seriale.


Rok później KRRiT udzieliła jeszcze trzech koncesji telewizjom o zasięgu ogólnopolskim. ITI otrzymało wtedy koncesję na nadawanie w Warszawie, Łodzi i w północnej części Polski. Mariusz Walter przejął w 1995 roku nadającą ponadregionalny program telewizję Wisła. 3 października 1997 roku narodził się TVN, łącząc się z Wisłą. 9 sierpnia 2001 roku na wzór telewizji CNN stworzono TVN24 ? pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny w Polsce. ?Polsat News?, odpowiednik TVN24, powstał dopiero 7 czerwca 2008 roku.


Choć Polsat był pierwszą w Polsce stacją komercyjną, to jednak stacja TVN cieszy się większą popularnością wśród polskich widzów. Holding medialny ITI ma 52,7 procent udziałów w TVN-ie. Stacja notuje coraz wyższą oglądalność.
Kiedy w 2004 roku Tomasz Lis, współtwórca ?Faktów? w TVN, zaczął pracować w telewizji Polsat, stacja zdecydowała się wtedy na wzbogacenie swojej oferty o programy informacyjne. Nowy serwis informacyjny ?Wydarzenia? poprowadziła Hanna Smoktunowicz, wcześniej prezenterka w ?Jedynce?. W latach 2004-2007 Tomasz Lis prowadził w Polsacie swój autorski program ?Co z tą Polską??. Potem Lis wrócił do telewizji publicznej.


W 20 lat po powstaniu telewizji prywatnej w Polsce tutejszy rynek mediów elektronicznych wygląda zupełnie inaczej. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, sprzedaż udziałów inwestorom z unii nie jest już ograniczona, co spowodowało liczne zmiany własnościowe. Eksperci prognozują, że rynek ten znacznie się zmieni po 2013 roku wraz z cyfryzacją telewizji.

26.02.2010 | ? Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej