Od 1 stycznia 2013 r. w Niemczech wpłacanie comiesięcznej opłaty za abonament radiowo-telewizyjny obejmującej dostęp do stacji ARD, ZDF i Deutschlandradio jest obowiązkowe dla wszystkich gospodarstw. Zmieniła się jednak polityka pobierania opłat: każde gospodarstwo domowe płaci wyłącznie jedną, stałą opłatę, niezależnie od liczby odbiorników ani osób je zamieszkujących. Nowe przepisy reklamuje hasło „Jedno mieszkanie – jedna opłata”.
Zmianie ulega także nazwa usługi: z Rundfunkbeitrag, „składki” na Rundfunkgebühr – „opłatę” za abonament. Korektę dokumentu określającego wysokość opłacanej kwoty należało złożyć do 1 stycznia 2013 r.
Jak podkreśla serwis informacyjny o nowych opłatach www.rundfunkbeitrag.de dla większości mieszkańców nie zmieni się nic, będą oni płacić tyle samo co do tej pory lub mniej. Szacuje się, że na zmianach skorzysta ok. 1,5 miliona mieszkańców. Nielogiczne wydaje się jednak tłumaczenie, że abonament nie musi stanowić o korzystaniu z odbiornika, a jedynie daje taką możliwość – według nowych przepisów abonament mają też płacić osoby, które nie posiadają w domu odbiorników radiowych ani telewizyjnych. Zmiany uzasadniane są tym, że abonament to opłata za sam dostęp do mediów publicznych, nie zaś za korzystanie z niego. Zwolnione z opłat są jedynie mieszkania, które nie podlegają umowie najmu oraz takie, w których nikt nie jest zakwaterowany.
Pierwszą opłatę obywatel powinien wnieść za miesiąc, od którego zamieszkuje w danym miejscu. Przyjmuje się, że właściciel mieszkania to osoba pełnoletnia i zameldowana w danym mieszkaniu. Przepis dotyczy także osób wynajmujących mieszkania. Obowiązek wniesienia opłaty kończy się w ostatnim dniu miesiąca, w którym właściciel lub osoba wynajmująca opuszcza dane mieszkanie.
Wysokość opłaty radiowo telewizyjnej została wyznaczona przez komisję ustalającą zapotrzebowanie finansowe instytucji radiowych (niem. Kommission zur Ermittlung des Finanzbedarfs der Rundfunkanstalten, KEF) i zaakceptowana przez wszystkie niemieckie landy. Opłata od 1 stycznia 2013 r. wynosi 17,98 euro miesięcznie. Obywatelom przysługuje pomniejszenie lub zwolnienie z opłaty z powodów finansowych lub zdrowotnych.
Zmiany w przepisach o uiszczaniu opłaty radiowo-telewizyjnej wywołały w Niemczech olbrzymią falę protestów na stronach internetowych i na portalu społecznościowym FB. Masowo powstają strony http://www.wir-alle-gegen-gez.de/, w internecie można podpisać petycję o wycofanie opłaty. Przeciw zmianom protestuje także np. sieć kosmetyczna Rossmann, która wskazuje na dyskryminację pracodawców posiadających siedziby w wielu miejscach, oraz prawnicy, którzy podniesienie opłaty widzą jako wprowadzenie nowego podatku i, w związku z tym, proponują zbadanie zgodności takich przepisów z konstytucją.
Dotychczas w Niemczech abonament radiowo-telewizyjny płaciło około 90 procent obywateli. Do tej pory media publiczne uzyskiwały z abonamentu 7,5 miliarda euro, co stanowi ok. ¾ całego budżetu mediów publicznych, w roku 2013 do kasy państwa ma dzięki zmianom wpłynąć aż o 1,5 mld euro więcej.
Źródło: Rundfunkbeitrag.de, Gazeta Wyborcza
18.01.2013