Związek Niemieckich Wydawców Prasy (BDZV) odnotował rekordową sprzedaż gazetowych e-wydań. W trzecim kwartale roku 2012 kształtowała się ona na poziomie ponad 225.000 sprzedanych e-egzemplarzy, w czwartym wynosiła już ponad 275.000. W stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku sprzedaż wzrosła o 75%, a w porównaniu z rokiem 2009 – potroiła się.
E-wydania są jednak niewielką częścią niemieckiego rynku prasowego – sprzedaż gazet w czwartym kwartale 2012 r. wynosiła 22,5 mln sprzedanych egzemplarzy dziennie (wydania papierowe + e-wydania), z czego 17,8 mln stanowiły gazety codzienne. Mimo polepszających się wyników sprzedaży e-wydań, podstawą dochodu wydawców prasowych nadal pozostają prenumeraty tytułów papierowych, których sprzedaż w czwartym kwartale 2012 r. zmalała o ponad 15 mln w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Dochody z abonamentu są szczególnie ważne dla gazet regionalnych (11,87 mln egzemplarzy, 91% dochodu ze sprzedaży gazet pochodzi z abonamentu), tygodników i wydań niedzielnych (które aż 38% wydań dostarczają do czytelników w postaci abonamentu). Z abonamentów w zasadzie nie korzystają czasopisma bulwarowe, które w ten sposób dostarczają do czytelnika tylko ok. 6% swojego nakładu.
W kontekście takich zmian na rynku e-wydań nie dziwią problemy na niemieckim rynku prasy – wzrost sprzedaży e-tytułów nawet do 275.000 egzemplarzy wydaje się być niewielki w porównaniu z całkowitym spadkiem nakładów gazet papierowych o 15 mln egzemplarzy.
Źródło: kress.de, BDZV
25.01.2013 r.
Czytaj także: Cyfrowa przyszłość niemieckiej prasy,
Redukcja personelu w grupie medialnej „Spiegla”, w „Westfälische Rundschau" oraz w stacji ZDF
Płatny dostęp jako nowy model biznesowy – od grudnia 2012 r. już w „Die Welt”