Od 20 grudnia 2012 r. „Die Welt” poprosi użytkowników, którzy w sieci obejrzeli przynajmniej 20 tekstów dziennika miesięcznie o wykupienie abonamentu za 6,99 euro.

Za podstawowe użycie „Die Welt” na ekranie komputera czy smartphone’a użytkownicy zapłacą jedynie 6,99 miesięcznie, inne wydania (np. „Welt am Sonntag” czy „Die Welt digital plus”) kosztują dodatkowo, cena prenumeraty dla wszystkich gazet wzrasta aż do 15 euro miesięcznie.

Mathias Döpfner, prezes zarządu Axel Springer podkreśla, że wprowadzenie takiego modelu sprzedaży treści prowadzi do podwyższenia jakości materiałów dziennikarskich i w ten sposób umożliwia odejście od formy papierowej. Na uwagę, że takie zmiany mogą potrwać lata, Döpfner odpowiada, że będzie dążył do utrzymania dziennikarstwa jakościowego jako modelu biznesowego za wszelką cenę.

Kress.de podaje, że w przypadku „taz” dobrowolny zakup dostępu do treści przyniósł o prawie 4.000 euro większy przychód niż poprzedni miesiąc, w którym nie funkcjonowała jeszcze bramka. Bramka działa na zasadzie sugestii: redakcja „taz” proponuje dobrowolne wsparcie projektu. W pierwszych dwóch dniach funkcjonowania bramki pod koniec listopada 2012 r. przychód był podobno ogromny, w następnych ustabilizował się, wyniósł jednak dużo więcej niż średni miesięczny przychód.

Jak donosi portal Wirtschaftsjournalist, również Tobias Trevisan, przewodniczący zarządu „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ zapowiada przestawienie się na płatne treści online oraz rozwój oferty edukacyjnej i konferencyjnej tytułu. Trevisan sprawdza podobno także inne możliwości rozwoju marki. Płatną bramkę na informacje umieszczane w internecie wprowadziła już także „Braunschweiger Zeitung". Użytkownicy mogą za pomocą modelu „Metered Freemium" tej gazety przeglądać bezpłatnie do 15 tekstów miesięcznie.

Od jakiegoś czasu słyszy się o zmianach na rynku mediów, m.in. w formie drukowanej przestaje ukazywać się amerykański „Newsweek” (wydanie jedynie cyfrowe będzie dostępne już od stycznia 2013 r.), na rynku polskim niedawno zadebiutował z kolei system Piano wprowadzający płatny dostęp do polskich dzienników i czasopism, w tym m.in. do „Gazety Wyborczej”, „Forbesa”, „Polski”, „Dziennika Zachodniego”, „Gazety Pomorskiej”, „Dziennika Bałtyckiego”, „Gazety Wrocławskiej”, „Gazety Lubuskiej”, „Głosu Wielkopolski”, portali internetowych, serwisów „Głosu Koszalińskiego”, „Głosu Szczecińskiego” oraz dodatku „Wysokie obcasy”.

12.12.2012 r.

Źródła: kress.de, wirtschaftsjournalist-online.de, Piano

Czytaj także:

Media zmierzają w kierunku SoLoMo

Prawo ochrony dorobku przyznaje wydawnictwom wyłączne prawo do udostępniania produktów online

Od 2012 r. dostęp do NZZ będzie płatny