O Pomorzu Zachodnim

Żródło: https://pomorzezachodnie.travel/

Pomorze Zachodnie to 185 kilometrów wybrzeża Bałtyku z najpiękniejszymi plażami Świnoujścia, klifami Wolińskiego Parku Narodowego, portami w Dziwnowie, Kołobrzegu i Darłowie. Jeziora ukryte wśród lasów trudno zliczyć. To region pachnący morską bryzą i nagrzanymi słońcem wrzosowiskami, a czasem – gdy wjeżdża się do Szczecina o odpowiedniej porze – czarujący aromatem czekolady.

Dla ponad 400 tysięcy szczecinian i ponad 1 mln 700 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego przymiotnik „zachodni” ma bardzo konkretny wymiar. Stąd bliżej jest do Berlina, Kopenhagi, a nawet Pragi niż do Warszawy. Sąsiadowanie z Niemcami i Skandynawią przynosi wielką korzyść regionalnej gospodarce. Historię regionu pisali Wikingowie i Słowianie, duńskie, szwedzkie i pruskie podboje.

Pomorze Zachodnie zachwyca zabytkami architektury i techniki. Tu znajduje się najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem w Świnoujściu o wysokości 67,7 m, tu działa jedyny kolejowy most zwodzony, tu można zachwycać się kolekcją samochodów Stoewera.

Pomorze Zachodnie to piąte w Polsce województwo pod względem powierzchni (23.000 km²).

Administracyjnie region podzielony jest na 21 powiatów, w tym trzy grodzkie: Szczecin, Koszalin, Świnoujście oraz 114 gmin. Sąsiaduje z województwami lubuskim, wielkopolskim i pomorskim.

Gospodarka Pomorza Zachodniego nadal częściowo opiera się na tradycyjnych branżach morskich (stoczniowa, żeglugowa) i przemyśle chemicznym (Grupa Azoty Z.Ch. Police), ale mocno rozwijają się nowoczesne usługi, przemysł kreatywny, firmy z sektora zielonej energii i – oczywiście – turystyka.

Fascynujące atrakcje turystyczne regionu przyciągają wielu gości. Czegokolwiek szukacie – luksusowego SPA czy pola namiotowego, spokoju czy rozrywki, podróżujecie autem czy rowerem, przyjeżdżacie plażować czy wędkować – to wszystko znajdziecie na Pomorzu Zachodnim.

Na stronie https://pomorzezachodnie.travel/mapa/ dostępny jest wirtualny spacer po Pomorzu Zachodnim. Zapraszamy do odwiedzin i zaplanowania podróży po regionie – już w wersji offline!