Bogusław Chrabota urodził się 30 grudnia 1964 roku w Krakowie. W 1986 roku jako poeta zadebiutował w ?Tygodniku Powszechnym?, a jako reporter w ?Promienistych?. Do 1989 roku jego prace dziennikarskie i literackie ukazują się na łamach periodyków niezależnych lub emigracyjnych, takich jak: ?Tygodnik Powszechny?, ?Znak?, ?Słowo?, ?Głos Katolicki? (Paryż), ?Nowy Dziennik? (Nowy Jork). Po 1989 roku pisze m.in. dla ?Młodej Polski?, ?Życia?, ?Polityki?, ?Twórczości?. Był stałym felietonistą w ?Teletopie? (w latach 1997?1998), ?Press? (1996?2006), ?Ozonie? (2006?2007), a od 2008 roku w ?Newsweeku. W ostatnich latach ukazały się też jego książki: Widzieć mądrość w wolności (1991), Rysunki anatomiczne (1992), Wpośrodkunocy (1995), Kroniki z czasów Mitanni (2002), Ferzan (powieść, 2003), Czwarta władza (1995, współautor).

Od 1990 roku w TVP Kraków pracuje jako reporter programu informacyjnego, potem zostaje dyrektorem kanału miejskiego tej stacji (1991). Był także wicedyrektorem TAI Warszawa (1992?1993), zastępcą dyrektora programowego (1993?1994), a następnie dyrektorem programowym TV Polsat (1994?2002). W latach 2002?2005 pełnił funkcję redaktora naczelnego TV Polsat. Był także redaktorem naczelnym i szefem kanałów tematycznych grupy Polsat (2005?2007). Od 2007 roku pracuje jako zastępca Redaktora Naczelnego ? Szef Publicystyki Grupy Polsat SA.


Adam Krzemiński urodził się w 1945 roku w Radecznicy w Galicji, studiował germanistykę w Warszawie i Lipsku, a od 1973 roku jest redaktorem renomowanego tygodnika ?Polityka?. Krzemiński uchodzi za jednego z najbardziej kompetentnych analityków stosunków niemiecko-polskich i procesu rozszerzania UE. Pisze regularnie dla tygodnika ?Die Zeit?.

W 1993 roku odznaczony został medalem Goethego. W 1996 roku otrzymał nagrodę za eseistykę polskiego PEN-Klubu. W 1999 roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. W listopadzie 2006 roku wyróżniony został nagrodą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.


Albrecht Lempp ? doktor nauk humanistycznych, slawista, menedżer kultury i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki m.in. Lema, Głowackiego, Pilcha, Nurowskiej, Boleckiej. Zasiada w radzie Fundacji Kultury "Haus Europa", był wicedyrektorem w Instytucie Adama Mickiewicza.

W 2000 roku na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ? jako szef Zespołu Literackiego ?polska2000? ? przygotował program literacki polskiej prezentacji na Targi Książki we Frankfurcie, podczas których Polska była gościem honorowym. W czerwcu 2007 otrzymał nagrodę Transatlantyk przyznawaną przez Instytut Książki za zasługi na rzecz promocji literatury polskiej za granicą. Od 2003 r. Dyrektor-Członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.


Tomasz Lis urodził się 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze. Publicysta, jeden z najbardziej popularnych polskich dziennikarzy telewizyjnych. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na antenie debiutował 3 maja 1990 roku, wygrywając konkurs na prowadzących Wiadomości. Po powrocie ze stypendium Amerykańskiej Agencji Informacyjnej (The Associated Press) został sprawozdawcą parlamentarnym, a w 1994 roku ? korespondentem w USA. Po powrocie do Polski w 1997 roku rozpoczął pracę przy nowo powstającym programie informacyjnym Fakty w Telewizji TVN. Był współtwórcą i głównym prezenterem tego serwisu, nadawanego od 3 października 1997 roku. 1 września 2004 roku został członkiem zarządu i dyrektorem programowym Telewizji Polsat, dla której prowadził program publicystyczny Co z tą Polską? Był współtwórcą programu Wydarzenia.

Po 11 latach pracy w telewizji komercyjnej powrócił do TVP. Od lutego 2008 roku jest gospodarzem autorskiego programu publicystycznego pod tytułem Tomasz Lis na żywo. W czasie kilkunastu lat pracy w telewizji przeprowadził wywiady między innymi z Billem Clintonem, George'em Bushem seniorem, George'em Bushem juniorem, Icchakiem Rabinem, Shimonem Peresem, Donaldem Rumsfeldem, Colinem Powellem, Michaiłem Gorbaczowem, Oliverem Stonem, Dalajlamą, Tonym Blairem, Gordonem Brownem, Condoleezzą Rice. Był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał między innymi osiem Wiktorów, w tym Super Wiktora 2006 oraz tytuł Dziennikarza Roku 1999. Był także laureatem Nagrody Kisiela 2005 oraz laureatem konkursu Telekamery 2006 ? zdobył nagrodę dla najlepszego publicysty. Autor 10 książek: Jak to się robi w Ameryce, Zawód korespondent, LISt z Ameryki, Wielki Finał, Co z tą Polską, Nie tylko Fakty, Polska, głupcze!, PIS-neyland, My Naród, ABC dziennikarstwa (współautor).


Grzegorz Miecugow urodził się w 1955 roku w Krakowie. Miecugow jest dziennikarzem oraz szefem zespołu wydawców w TVN24. Wspólnie z Tomaszem Sianeckim, z którym odebrał Wiktora w 2006 roku, jest gospodarzem ?Szkła Kontaktowego?. Twórca porannych rozmów z politykami. Jest też autorem cyklu wywiadów ?Inny punkt widzenia?, których blisko połowa ukazała się w dwóch książkach.

Wcześniej pracował w Programie III Polskiego Radia, był także wydawcą i prezenterem Wiadomości w TVP1. W stacji TVN współtworzył między innymi program "Fakty". Jest wykładowcą na wielu uczelniach, na stałe związany z Collegium Civitas, gdzie prowadzi Warsztat telewizyjny. Absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.


Joanna Osińska pracuje w szczecińskim oddziale TVP. Prowadzi Serwis ekonomiczny BIZNES TVP.Info oraz program informacyjny TVP Szczecin Kronika. Prowadziła też weekendowy program TVP3 Szczecin ? Trójka Domowa oraz w paśmie ogólnopolskim: Telekurier nocą. Często relacjonowała imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywające się w Szczecinie. W 1999 i 2001 roku ? była dwukrotnie nagradzana jako zdobywczyni I miejsca w konkursach PiK-4 i PiK-6 (Akademia Telewizyjna) dla najlepszego prezentera ? prowadzącej regionalny program informacyjny TVP Szczecin.

Za osiągnięcia dziennikarskie została ?Człowiekiem Roku? 2003 w Województwie Zachodniopomorskim. Autorka cyklu programów Tajemnice lasu, laureatka nagrody im. Adama Loreta w konkursie ogłaszanym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W 2009 roku Laureatka Pierwszej Nagrody oraz Statuetki Św. Huberta w kategorii telewizja w konkursie ROK MYŚLIWCA organizowanym przez Polski Związek Łowiecki.


Aleksandra Rosiak jest rodowitą wrocławianką. W stolicy Dolnego Śląska skonczyła studia, stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, i tam rozpoczęłą współpracę z Telewizją Polską, która miała być przygodą, a rozwinęła się w prawdziwą pasję i sposób na życie. Na początku prowadziła codzienny informator kulturalny ?Trzymaj z Trójką?, potem ?Nie przegap?.

Do stycznia 2009 roku w telewizyjnej Jedynce była jednym z gospodarzy porannego programu ?Kawa czy herbata?? a do kwietnia tego roku prowadziła ?W-skersów?. Od 4 lat jest prowadząca polsko-niemiecki magazyn ?Kowalski i Schmidt?, przy którym praca przynosi jej niezmiennie mnóstwo satysfakcji. Od marca współtworzy program ?Kontakt? na antenie TVP2.


Max Ruppert urodził się w 1974 roku. Pracuje w telewizji rbb od 2003 roku jako reporter programów Brandenburg Aktuell, WAS!, zajmując się również reportażami i programami specjalnymi. Pochodzi ze Stuttgartu, do Berlina przyjechał na studia, a obecnie mieszka w Chociebużu (Cottbus). Ukończył studia magisterskie na wydziałach Publicystyki i Komunikacji, a także Ekonomii i Prawa Publicznego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Odbył wolontariat w Electronic Media School (ems) w Poczdamie-Babelsbergu, pracując kolejno dla radia rbb w Chociebużu, Deutsche Welle w Waszyngtonie ?Focusa? w Monachium i ?Spiegla? w Hamburgu.

Liczne stypendia dziennikarskie zawiodły go do Chisinau w Mołdawii, Norwegii i w ramach ?Tandemu Medialnego Wschód-Zachód? ? do Polski. Mówi płynnie po angielsku i norwesku, a w stopniu podstawowym włada francuskim i polskim. Jego hobby to jazz (perkusja), Polska i Skandynawia, gotowanie. W rbb prowadzi obecnie program Kowalski spotyka Schmidta.


Steffen Seibert ? od 2007 roku jest prezenterem wieczornego wydania wiadomości ?Heute? w drugim programie niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Urodził się w 1960 roku w Monachium. Studiował historię w Hamburgu i w Londynie. Następnie rozpoczął wolontariat w ZDF. Pracował później w różnych jej redakcjach, m.in w ?Heute Journal?. W latach 1992?1995 był korespondentem ZDF w Waszyngtonie.

Po powrocie do Niemiec pracował jako moderator programu ?ZDF ? Morgenmagazin?. Stworzył takie programy jak ?ZDF ? Abendmagazin?, ?Hallo Deutschland? i ?ZDF Reporter?. Prowadził także wieczory wyborcze, akcję ?chcemy pomóc? na rzecz ofiar Tsunami w Azji Południowej, a także relacjonował atak na WTC w Nowym Jorku we wrześniu 2001 roku, za co został nagrodzony ?Złotą Kamerą?. Jest reprezentantem UNICEFU, podróżuje po świecie, m.in. w 2003 roku był w Angoli, a w 2005 na Ukrainie w ramach kampanii przeciw AIDS.


Michael Seidel urodził się 12 września 1965 r. w Wernigerode. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako wolontariusz (w latach 1987-1988) w Telewizji Publicznej DDR. W latach 1988 ? 1993 studiował Dziennikarstwo na Uniwersytecie Lipskim. Podczas studiów pracował jako wolny współpracownik w oddziale regionalnym telewizji w landzie Saksonia-Przyłączenie oraz w Meklemburgii i Pomorzu Przednim, a także w redakcji NDR (Norddeutscher Rundfunk).

W latach 1991-1995 pracował jako wolontariusz w Niemieckiej Agencji Prasowej, a następnie był korespondentem dla Nordkurier z działu ?polityka regionalna?. W 2006 r. był szefem redakcji informacyjnej, w 2007 r. awansował na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, a w 2009 został redaktorem naczelnym dziennika Nordkurier. Der Nordkurier jest dziennikiem we wschodniej części Meklemburgii i Pomorza Przedniego, a także w części Brandenburgii, z nakładem ok. 98 tys. egzemplarzy.


Christoph von Marschall urodził się 8 października 1959 roku we Fryburgu. W 1978 zdał maturę we Frankfurcie nad Menem, a w latach 1978?1979 odbył służbę wojskową jako sanitariusz w niemieckich siłach powietrznych Luftwaffe. Od 1979 roku studiował historię wschodnioeuropejską, historię antyczną, nauki polityczne i geograficzne we Fryburgu, Moguncji i Krakowie. W 1988 roku doktoryzował się we Fryburgu na podstawie pracy ?Freiheit in der Unfreiheit. Die nationale Autonomie der Polen in Galizien nach dem österreichisch-ungarischen Ausgleich von 1867? (Wolność w zniewoleniu. Narodowa autonomia Polaków w Galicji po utworzeniu monarchii austro-węgierskiej w roku 1867).

W latach 1989?1990 był wolontariuszem w ?Süddeutsche Zeitung? ? głównie jako korespondent w okresie przełomu na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Od 1991 roku pracował jako redaktor berlińskiego ?Der Tagesspiegel?, początkowo w redakcji działu Polityka, a następnie redagował trzy strony tej gazety poświęcone reportażom. Przez dziesięć lat, od 1995 do 2005 roku, był kierownikiem działu poświęconego opiniom czytelników. Od sierpnia 2005 jako korespondent ?Der Tagesspiegel? mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jego książka Barack Obama. Der schwarze Kennedy, wydana nakładem Orell Füssli Verlag w 2008 roku w Zurychu, została przetłumaczona na język japoński (ukazała się w lipcu 2008 roku) i polski (Barack Obama, czarnoskóry Kennedy, tłum. J. Miron, Studio EMKA, sierpień 2008). Nowe, zmienione wydanie tej książki z 2009 roku zostało uzupełnione po wygraniu przez Baracka Obamę wyborów i po jego przeprowadzce do Białego Domu.


Dr Gunter Hofmann urodził się w 1942 roku. Był kierownikiem redakcji ?Die Zeit? w Berlinie, a następnie jej głównym korespondentem. Obecnie jest publicystą ?Die Zeit?. Studiował politologię, filozofię i socjologię. Po studiach pracował dla ?Stuttgarter Zeitung?, a od 1977 r. jako korespondent ?Die Zeit? w Bonn, a następnie w Berlinie. Jest autorem takich książek jak: ?Willy Brandt?, ?Gespräch mit Richard von Weizsäcker?, ?Gespräch mit Heiner Geißler?, ?Abschiede, Anfänge. Die Bundesrepublik. ? Eine Anatomie? (Verlag Antje Kunstmann, München, 2002); ?Familienbande ? Amerika und die Politisierung Europas? (Antje Kunstmann Verlag, München, 2005). W ubiegłym roku wydał ?Schuld & Sühne & Stolz & Vorurteil. Polen und Deutsche?, której współautorem jest także Adam Krzemiński (Edition Fototapeta, Berlin 2008).