Jak wynika z badania „Zmieniony krajobraz medialny – inne wydatki w branży” przeprowadzonego przez McKinsey i Związek Niemieckich Wydawców Prasy (VDZ), media tradycyjne odchodzą w przeszłość na rzecz SoLoMo – mediów społecznościowych, lokalnych, mobilnych (social, local, mobile).
Takie wykorzystanie mediów zmusza branżę do przygotowywania materiałów w zupełnie nowy sposób – bardziej złożonych, zawierających materiały o bardzo wysokiej jakości. Szacuje się, że znacznie spadną przychody z reklam w każdym tradycyjnym medium, a doskonałość materiałów będzie stawiana przed kreatywnością w ich tworzeniu. Już teraz 93% zapytanych czytelników gazet odpowiedziało, że wiarygodność powstających materiałów jest dla nich najważniejszą wartością.
Ponieważ rynek mediów społecznościowych do 2015 r. ma zwiększyć się o 32% w stosunku do 2011 r., w najbliższym czasie twórcy mediów muszą skupić się na czterech kluczowych kompetencjach: 1. rozwoju komunikacji na wielu płaszczyznach, odejściu od tradycyjnego przekazu medialnego, skutecznej komunikacji multimedialnej, 2. szerszej komunikacji z użytkownikami, 3. produkcji rozwiązań „skrojonych na miarę”, tj. dopasowanych do danego użytkownika (profil oparty na zbieraniu i analizie danych o kliencie), 4. systematycznej ocenie danych i stworzeniu na ich podstawie docelowego użytkownika (preferencje, nawyki, kierowanie bezpośrednio do platformy, która zainteresuje danego użytkownika, szersze kontakty między reklamodawcami).
Badanie przewiduje, że nawet gazety bardzo dobrze jeszcze radzące sobie na rynkumogą mieć problem z przejściem do świata nowych technologii. Jedynym wyjściem jest, zdaniem autorów, stopniowe lecz systematyczne umieszczanie dopasowanych do użytkownika treści w internecie – jest to krok nieunikniony, ponieważ aż 83% pytanych reklamodawców odpowiada już teraz, że szeroki zasięg w internecie jest dla nich podstawą do publikacji w konkretnym medium. Rozwój i ciągłe poszerzanie oferty online może przyczynić się do przyciągnięcia większej liczby użytkowników, a wprowadzenie płatnych treści przyniesie znaczne zyski branży.
Podsumowując wnioski z badania, w niedalekiej przyszłości nie będzie już obowiązywał tradycyjny podział na prasę, radio, telewizję. Przy użyciu nowoczesnych narzędzi docelowych, jak chociażby iPadów, odbiorcy będą mieli dostęp do znacznie większej ilości treści różnego rodzaju – tekstów, filmów, nagrań dźwiękowych w jednym miejscu. Już teraz np. Wall Street Journal nagrywa ponad 100 godzin materiału filmowego, który do użytkowników dociera poprzez urządzenia przenośne lub jest wyświetlany w serwisie YouTube. Kluczem do powodzenia medium będzie multimedialna, dopasowana do konkretnego, docelowego użytkownika obecność w internecie.
Konsekwencją takiego przekształcenia rynku tradycyjnych mediów są zapowiadane przejścia jedynie do prowadzenia wydań elektronicznych – amerykański Newsweek od początku 2013 r. będzie ukazywał się jedynie w sieci – czy zapowiadane lub już wprowadzone w życie otwarcie płatnych serwisów wielu gazet online.
Źródło: „Veränderte Medienlandschaft – veränderte Media Spendings”
10.12.2012 r.
Czytaj również: Cyfrowa przyszłość niemieckiej prasy