Instytucja powołana do pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego w Niemczech nazywa się ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice. Została ona powołana do życia przez program pierwszy niemieckiej telewizji publicznej (ARD), w tym wszystkie regionalne stacje wchodzące w skład tego programu, program drugi niemieckiej telewizji publicznej (ZDF), oraz niemieckie radio publiczne (Deutschlandradio). Instytucja pod tą nazwą funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku. Wcześniej (do 31 grudnia 2012 r.) instytucja ta działała pod nazwą Gebühreneinzugszentrale w skrócie GEZ. GEZ jako wspólne przedsięwzięcie ARD, ZDF i Deutschlandradio powstał w 1973 roku, a od 1 stycznia 1976 roku zaczął pobierać opłaty abonamentowe. Siedziba tego urzędu znajduje się od początku jego istnienia w Kolonii. Do 1976 roku instytucją odpowiedzialną w Niemczech za pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego była niemiecka poczta. Podstawą do zmiany tego systemu były dwa wyroki z 1968 roku Federalnego Sądu Administracyjnego, który w Republice Federalnej Niemiec jest najwyższą instancją sądową w sprawach publiczno-prawnych, postanawiające, że ustalanie i pobieranie abonamentu powinno leżeć w gestii krajów związkowych a nie niemieckiej poczty.

Zmiana nazwy z GEZ na ARD ZDF Deutschlandradio Beitragservice jest związana ze zmianą zasad w sposobie pobierania abonamentu. Do 1 stycznia 2013 roku abonament pobierano w zależności od ilości posiadanych radioodbiorników (5,76 euro) i telewizorów (17,98 euro). Od 1 stycznia 2013 roku abonament jest naliczany  w wysokości 17,98 euro na każde gospodarstwo domowe bez względu na ilość posiadanych radioodbiorników, telewizorów czy mieszkających w nim domowników. Zmiana polega również na tym, że wcześniej jeżeli ktoś nie miał żadnego telewizora czy radia, ale miał komputer, nie musiał opłacać abonamentu radiowo-telewizyjnego. Teraz posiadanie komputera jest interpretowane jako możliwość podłączenia do Internetu i stamtąd odbierania programu radiowo-telewizyjnego, a więc obecnie również użytkownicy komputerów muszą płacić abonament. Takie uregulowania mają ułatwić funkcjonowanie instytucji odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu i zwolnienie jej z wielu dodatkowych obowiązków, za które wcześniej był odpowiedzialny GEZ, takich jak: przyjmowanie zgłoszeń o posiadaniu radioodbiorników i telewizorów, informacji o rezygnacji z posiadania radioodbiorników i telewizorów, zarządzania danymi na temat abonentów, zmieniającymi się w zależności na przykład od zmiany przez nich adresów, wyrejestrowywaniu i ponownym wprowadzaniu danych, a także przeprowadzanie akcji promocyjnych zachęcających do płacenia abonamentu lub grożących konsekwencjami prawnymi w przypadku jego niepłacenia.

Te uproszczenia wiążą się też z planowanym zmniejszeniem zatrudnienia w tej instytucji. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez ARD liczba zatrudnionych w GEZ na koniec 2012 roku 1200 pracowników ma być zmniejszona do 930 na koniec 2016 roku.

Wysokość abonamentu ustalana jest przez Kommission zur Ermittlung des Finanzbedarfs der Rundfunkanstalten (w wolnym tłumaczeniu: Komisja Ustalająca Zapotrzebowanie Finansowe Rozgłośni Radiowo-Telewizyjnych) w skrócie KEF. Ustalenia te następnie w formie proponowanych zmian uchwaleń muszą zostać zatwierdzone przez premierów poszczególnych krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, a potem jeszcze przyjęte w głosowaniu przez landtagi, czyli parlamenty krajów związkowych.