Tegoroczna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego spotkała się z dobrym przyjęciem. Do 10 stycznia zgłoszono 136 prac, z tego 70 z Niemiec i 66 z Polski. Ponownie najwięcej, bo 71 prac, nadesłano w kategorii Prasa. W kategorii Telewizja zgłoszono 39 prac, w kategorii Radio – 26.

Już podczas wstępnego zapoznania się z tegorocznymi materiałami  można zauważyć ich różnorodność tematyczną. Oprócz tematów historycznych wiele prac odnosi się do codziennej kooperacji obu narodów. Opisywane jest pierwsze pokolenie Polaków, które dorasta w wolnej Polsce i dzięki nowym technologiom pozostaje w ciągłym kontakcie z sąsiadem zza zachodniej granicy. Wśród tegorocznych niemieckich prac dostrzec można również kilka dotyczących tematu migracji. Polacy opisują życie w nowej ojczyźnie, Niemcy opowiadają, jak wygląda mieszkanie po sąsiedzku z Polakami, którzy pracują, ożywiają gminy czy eksportują produkty cieszące się w kraju największą popularnością.

Po stronie polskiej kilka tegorocznych materiałów mierzy się z tematem odnajdywania tożsamości. Przedstawiciele pokolenia wojennego opowiadają o poszukiwaniu swoich korzeni. Polskie prace wracają także do dawniejszej polsko-niemieckiej historii i przypominają m.in. Bitwę Narodów pod Lipskiem czy pisarza pochodzenia śląskiego Gerharta Hauptmanna. Wiele prac poświęconych jest tematom kulturalnym: polsko-niemieckim grupom teatralnym czy festiwalom.

W najbliższych tygodniach polsko-niemieckie jury nominuje najlepsze prace, a następnie wybierze zwycięzców konkursu. Poznamy ich podczas uroczystej Gali odbywającej się w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów 8 maja 2014 roku w Sali Plenarnej nowego Landtagu w Poczdamie. Będzie to siedemnasta Gala Nagrody. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska od grudnia 2013 roku nosi nazwę „Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego” w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego zmarłego w październiku 2013 roku działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.

Fundatorami Nagrody są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i sześć regionów partnerskich – kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia, oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego przyznawana jest w trzech kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Nagroda specjalna „Dziennikarstwo na Pograniczu” zostanie przyznana za materiał przygotowany przez dziennikarzy z sześciu regionów partnerskich, który w wyjątkowy sposób dokumentuje integrację, przemiany i nowe problemy codzienności na pograniczu. Wysokość tej nagrody to również 5000 euro. Wyróżnienie zostanie wręczone przez brandenburskiego ministra ds. europejskich, Ralfa Christoffersa.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od 1997 roku, od 2008 roku w ramach corocznych Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Kontakt:

Magdalena Maria Przedmojska
menedżer projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Heidrun Müller
Biuro Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej
Kancelaria Wolnego Państwa Saksonii
Archivstraße 1, 01097 Drezno
tel.: +49 (351) 564 1332
faks: +49 (351) 564 1359
kom.: +49 177 246 5130
dpjp@sk.sachsen.de