Lato, słońce, plaża

ZDF i UEFA EURO 2012TM

„Spośród wszystkich naszych sąsiadów, o Polsce wiemy chyba najmniej. Ukraina jest dla nas jeszcze większą zagadką. Z obydwoma narodami łączy nas długa wspólna historia pełna zarówno mrocznych, jak i pozytywnych rozdziałów. Między gospodarzami Euro 2012 istnieje wiele różnic. Polska stała się ważnym ogniwem Unii Europejskiej. Z młodymi metropoliami takimi jak Warszawa czy Kraków, z dynamiczną gospodarką i rozwijającym się życiem kulturalnym od dawna zajmuje w Unii istotną pozycję. Ukraina natomiast wciąż jeszcze szuka swojej drogi. Nadal wydaje się być rozdarta między kuszącą Europą a Rosją. ARD i ZDF zgodnie z tradycją chcą pokazać nie tylko fantastyczne widowiska piłkarskie, ale i przedstawić obydwu gospodarzy mistrzostw, ich mieszkańców oraz historie.”

Peter Frey, Redaktor naczelny ZDF

Przeznaczona dla widzów piłkarska plaża ZDF-u w miejscowości Heringsdorf na wyspie Uznam ma być centrum wydarzeń podczas tegorocznych mistrzostw. Katrin Müller-Hohenstein i ekspert piłkarski Oliver Kahn będą prowadzić studio telewizyjne na tej drugiej co do wielkości niemieckiej wyspie. To stąd, z jednego z najbardziej imponujących i najdłuższych molo w Niemczech, prowadzone będą wielogodzinne transmisje i stąd nasi prowadzący będą łączyć się z innymi studiami. Ten doświadczony duet wspierany będzie nie tylko przez współpracowników ZDF-u – dziennikarzy, produkcję i techników – ale także przez widzów, na każdy mecz zaprosiliśmy bowiem do naszego studia na plaży tysiąc osób.

Przed każdym spotkaniem będziemy łączyć się z naszymi reporterami, którzy przybliżą nam sytuację w miastach-gospodarzach, opowiedzą o poszczególnych drużynach i przyjrzą się ich formie. Prezenterzy ZDF-u mogą tutaj liczyć na swoich kolegów Rudiego Cerne i Svena Vossa. To oni będą odpowiadać za ukazanie atmosfery mistrzostw i przygotowanie reportaży.

Z Heringsdorfu będziemy nadawać przez dziesięć dni. W tym czasie pokażemy piętnaście spotkań, w tym finał. Mecze, które odbędą się równolegle 16 i 18 czerwca można będzie obejrzeć w ZDFinfo. Wydarzenia będą relacjonowali na żywo Wolf-Dieter Poschmann, Béla Réthy, Oliver Schmidt i Thomas Wark. Reprezentacji Niemiec będzie towarzyszył Michael Steinbrecher. To on będzie miał wstęp na wszystkie treningi i możliwość porozmawiania ze wszystkimi zawodnikami.

Oprócz transmisji sportowych chcemy też przybliżyć naszym widzom kraje, w których odbędzie się UEFA EURO 2012™. Reportaże na temat Polski i Ukrainy powstaną w naszych fachowych redakcjach. Chcemy, aby nasi goście na wyspie Uznam złapali piłkarskiego bakcyla. Mamy nadzieję, że transmisje sportowe okażą się również doskonałą okazją, aby pokazać zarówno niemiecką, jak i polską część wyspy Uznam.