Baszta, Szwajcaria Saksońska (fot: TMGS/Katja Fouad)

Innowacyjny ośrodek gospodarczy

Prężnie rozwijający się przemysł ma w Saksonii długą tradycję. Drezno to cyfrowe serce europejskiej mikroelektroniki oraz branży TIK. Naukowcy i młodzi przedsiębiorcy od Lipska po Drezno wspólnie pracują nad perspektywicznymi rozwiązaniami w obszarach life sciences i technologii środowiskowych. Tradycyjne gospodarcze centrum Saksonii stanowi region Chemnitz-Zwickau. Tutaj swoje korzenie ma przemysł maszynowy oparty na inteligentnych rozwiązaniach. A Saksonia od ponad 100 lat uchodzi za samochodowe centrum Niemiec. W kraju znajdziemy gęstą sieć sprawnie działających szkół wyższych, liczne instytuty badawcze towarzystw naukowych niezwiązanych ze środowiskiem akademickim, przemysłowe ośrodki badań.

Centrum obsługi klienta Porsche Lipsk (fot: Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH)

Bogactwo kultury i sztuki

Opera Sempera, Targi Książki, Festiwal Bachowski: największe atrakcje regionu wywodzą się z bogactwa kulturowego Saksonii. Przykłady na to można znaleźć nie tylko w dużych ośrodkach, takich jak stolica kraju Drezno, Lipsk czy Chemnitz. Nawet małe wioski w Rudawach czy Górach Żytawskich mają swój niepowtarzalny urok. W murach ponad 1000 pałaców, zamków i ogrodów zwiedzający łatwo przeniosą się w czasy rycerskiego średniowiecza, mrocznego baroku lub renesansu. Niezapomnianych wrażeń dostarcza też wizyta w jednym z 400 saksońskich muzeów. Saksonia zachwyca również pięknymi krajobrazami, np. nietypowymi formacjami skalnymi w Szwajcarii Saksońskiej, łagodnymi wzgórzami winiarskiego regionu Łaby wokół Drezna i Miśni, bogatą historią górniczą Rudaw czy sennym krajobrazem rezerwatu Górnołużyckiej Krainy Wrzosowisk i Stawów.

Zamek Moritzburg (fot: TMGS/Manfred Lohse)

Görlitz – urbanistyczne dzieło sztuki

Około 4000 zabytków z okresu gotyku, renesansu, baroku, epoki grynderskiej i secesji jest świadectwem ponad 500-letniej europejskiej historii architektury. Bogactwo przeszłości widoczne jest w niezniszczonym pejzażu miejskim po dziś dzień.

W mieście leżącym na ważnym europejskim szlaku handlowym i dzisiejszym szlaku kulturowym Rady Europy VIA REGIA można odkryć niezwykłe zabytki. Miejski zespół architektoniczny tworzą okazałe domy mieszczańskie i budynki sakralne, w tym kościół św. Piotra z tzw. organami słonecznymi, Forum Kultury w synagodze wraz z imponującą kopułą, replika Świętego Grobu z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie. W pejzażu miejskim wyróżnia się szczególny typ kamienicy, tzw. domy halowe. Kamienice te budowano z myślą o wędrownych kupcach, którym służyły jako domy mieszkalne i pomieszczenia handlowe. „Pałace kupieckie” odgrywały ważną rolę w staraniach miasta o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Untermarkt Görlitz (fot: Rainer Weisflog)

Forum Kultury w Synagodze w Görlitz (fot: Pawel Sosnowski)

Spacer europejskim szlakiem

Wizyta w Zgorzelcu to obowiązkowy punkt programu wycieczki szlakiem europejskim. Transgraniczną codzienność w polsko-niemieckim Europa-Mieście widać na każdym kroku. Doskonale symbolizuje ją pieszy most wybudowany w 2004 przy starówce miejskiej w miejscu, gdzie 800 lat temu oba brzegi Nysy łączył most na szlaku handlowym VIA REGIA. Oba miasta, Görlitz i Zgorzelec, jak mało które są symbolem historii Europy. Doświadczyły podziału po II wojnie światowej, ostrożnego zbliżenia, zamknięcia granic i prężnego rozwoju obu miast po politycznym przełomie roku '89 w Polsce i byłym NRD.

Most Staromiejski z kościołem św. Piotra (fot: Nikolai Schmidt)

W Zgorzelcu znajduje się też Miejski Dom Kultury, dawne Muzeum Łużyckie z Górnołużycką Halą Chwały, otwartą w roku 1902.

 

Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu (fot: Paul Glaser)

Görliwood®

Bogaty pejzaż miejski zachwyca i inspiruje filmowców poszukujących scenerii do swoich produkcji. Görlitz pierwszy raz stało się planem filmowym w latach 50-tych. Od tamtej pory nakręcono tu ponad 100 międzynarodowych produkcji, m.in. „Lektora”, „Bękarty wojny”, „Zakochanego Goethego!”, „The Grand Budapest Hotel” w gwiazdorskiej obsadzie. Miłośnicy kina z całej Europy wybrali Görlitz „Europejską Lokalizacją Filmową Dekady”. Od tej pory Görlitz nosi pieszczotliwą nazwę „Görliwood”. Przemysł filmowy stał się też ważny dla lokalnej gospodarki. Na obecności ekip filmowych korzystają hotele, gastronomia, rzemieślnicy i usługodawcy.

Panorama „Görliwood“ (fotomontaż autorstwa Die Partner)

Fani kinematografii podążają śladami gwiazd filmowych, mogą wybrać tematyczne ścieżki zwiedzania, m.in. „Spacer po Görliwood®”.

Walk of Görliwood (fot: Paul Glaser)