Województwo Lubuskie jest jednym z najpiękniejszych regionów Zachodniej Polski. Leżące na pograniczu polsko-niemieckim – sąsiaduje z Brandenburgią i Saksonią –, na szlaku łączącym wschodnią i zachodnią Europę, niezwykle urokliwe, gęsto zalesione, z malowniczo meandrującymi rzekami, pełne jezior jest idealnym miejscem dla szukających spokoju i ciszy a także dla lubiących aktywnie wypoczywać. To jeden z regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska w Polsce; ponad połowę obszaru stanowią kompleksy leśne i znajduje się tu około 500 zbiorników wodnych. Nic więc dziwnego, że region poszczycić się może niebywałym bogactwem roślinności i ciekawie urozmaiconą rzeźbą terenu.
Ale ten „zielony zakątek” oferuje nie tylko piękno nieskażonej przyrody, atrakcyjne łowiska, liczne rezerwaty, parki narodowe i krajobrazowe, lecz także wysokiej klasy zabytki – świadectwo burzliwej historii tych ziem. Tereny dzisiejszego województwa lubuskiego miały jednak sporo szczęścia podczas dziejowych zawieruch, dzięki czemu do naszych czasów zachowały się urzekające zamki, pałace, dworki, kościoły, klasztory i dawne fortyfikacje. Wspaniale reprezentowana jest m. in. architektura sakralna, a ciekawostką są rozsiane po całym województwie średniowieczne krzyże pokutne. Perełką turystyczną innego rodzaju jest zbudowany przez Niemców Międzyrzecki Rejon Umocniony – jeden z największych i najciekawszych systemów fortyfikacyjnych w Europie do dziś zadziwiający swym rozmachem i poziomem rozwiązań inżynieryjnych. Na zainteresowanych czekają dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, przemyślnie ukryte wśród lasów i łąk żelbetonowe bunkry, rozbudowany układ zapór, ruchomych mostów i kanałów. W korytarzach budowli czeka na turystów swoista niespodzianka – największy w Europie rezerwat nietoperzy.
Do średniowiecznych tradycji winiarskich i pszczelarskich nawiązuje niewątpliwa atrakcja regionu – Lubuski Szlak Wina i Miodu, czyli trasa z 14 przystankami, gdzie można się przespać, posmakować pszczelarskich wyrobów i naturalnie miodu. W tajniki produkcji wina wprowadza z kolei Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, jedyne tego typu muzeum w Polsce.
Lubuskie to także bogata oferta wydarzeń kulturalnych, koncertów i imprez o charakterze międzynarodowym, z których najbardziej znane to Festiwal Woodstock, Winobranie w Zielonej Górze czy Zlot Miłośników Fortyfikacji.
Lubuskie zachwyca o każdej porze roku. To miejsce wyjątkowe, miejsce… warte zachodu.