Lubuskie to wymarzone miejsce dla...

… miłośników sportów wodnych

Lubuskie to kraina lasów i jezior. Zalety tego obszaru docenią miłośnicy przyrody, myślistwa, rybołówstwa i sportów wodnych. Województwo przecinają szlaki kajakowe, ponadto działają tu doskonale wyposażone ośrodki żeglarskie. Przez region przepływa Odra, druga co do wielkości rzeka w Polsce, a także Warta, Noteć i Bóbr, które posiadają wiele żeglownych szlaków.

… miłośników jeździectwa

Na Ziemi Lubuskiej znajduje się kilkadziesiąt ośrodków jazdy konnej. Część z nich działa przy gospodarstwach agroturystycznych, inne przy pensjonatach, hotelach i zajazdach, zazwyczaj pięknie położonych wśród lasów i jezior. Ośrodki oferują szeroki wachlarz usług, a większość dysponuje nowoczesnymi stajniami, krytymi ujeżdżalniami, parkurami oraz służy pomocą w transporcie koni.

… miłośników turystyki pieszej

Piesze wędrówki po lubuskich zakątkach to ciągłe odkrywanie urzekającej przyrody. Malownicze  szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności i łącznej długości niemal 1500 km biegną przez lasy, łaki, pojezierza i pradoliny. Zarówno amator leniwych spacerów, jak i zagorzały piechur znajdą tu coś dla siebie. Z kolei miłośnicy nordic walking mają do dyspozycji wciąż rozbudowywane szlaki, m.in. na Wale Zielonogórskim, Łuku Mużakowa i w Trójkącie Sakralnym.

… miłośników jazdy na rowerze

Województwo lubuskie, to idealne miejsce zarówno do uprawiania kolarstwa, jak i turystyki rowerowej. Wyczynowcy korzystają z dobrej sieci dróg, która oplata cały region. Z kolei amatorzy spokojnej jazdy na dwóch kółkach mogą korzystać ze szlaków turystycznych oraz licznych ścieżek rowerowych, które powstały dzięki pomocy Unii Europejskiej. Niektóre z nich wytyczono np. na koronach wałów przeciwpowodziowych, inne prowadzą wzdłuż jezior i przez leśne ostępy.

… miłośników spotów ekstremalnych

Stolicą turystyki lotniczej w Lubuskiem jest podzielonogórski Przylep. Mieści się tam lotnisko i siedziba Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, który prowadzi usługi lotnicze, szkoleniowe, hotelarskie i gastronomiczne. Działają w nim sekcje: samolotowa, spadochronowa, szybowcowa, modelarska, motolotniowa, balonowa i paralotniowa. Każdy, kto chce podziwiać uroki Ziemi Lubuskiej z powietrza, może zapisać się na kurs lub skusić się na turystyczny lot szybowcem bądź balonem.

Długą tradycję na ziemi lubuskiej mają rajdy samochodowe. Odbywają się tu imprezy zarówno dla zawodowców, jak i amatorów, których ściągają największe w kraju wojskowe poligony stwarzające idealne warunki dla organizacji widowiskowych zawodów. Wszystkim tym imprezom sprzyja ukształtowanie województwa, mnogość lasów i stosunkowo niewysokie w skali kraju zaludnienie.

… miłośników myślistwa i wędkarstwa

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, iż Lubuskie to zielone płuca Polski, gdyż to najbardziej zalesione województwo. Bogactwo owoców leśnych i grzybów doceniają przyjezdni z całej Polski, zaś obfitość zwierzyny sprawia, że na łowiska ściągają tu chętnie myśliwi z kraju i zagranicy.

Poprzecinane morenowymi jeziorami oraz rzekami obszary latem stają się mekką dla wędkarzy z Polski i zagranicy. W bardzo czystych wodach lubuskich pojezierzy żyją sielawy, pstrągi, lipienie, amury, trocie, liny, szczupaki, karasie, sumy, płocie, leszcze, okonie, sandacze, węgorze, krasnopióry i wiele innych gatunków.