Speed Dating

Tegoroczne Dni Mediów rozpoczną się tzw. speed datingiem, który umożliwi uczestnikom nawiązanie pierwszych kontaktów z kolegami z branży. Formuła Speed datingu opiera się na metodzie opracowanej w Stanach Zjednoczonych, której celem jest jak najszybsze poznanie nowego potencjalnego partnera – co kilka minut wszyscy w grupie zmieniają rozmówców, aby każdy miał okazję zapoznać się z każdym. Rolę moderatora pełnić będzie Jürgen Hingst, wydawca w redakcji aktualności stacji NDR w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Indywidualne rozmowy uczestników (dates) nie będą tłumaczone, odbywać się będą w języku, w którym obydwie strony są w stanie się najskuteczniej porozumieć – po polsku, angielsku, niemiecku lub ewentualnie w innych językach. Pierwszym zadaniem dla obu stron będzie więc znalezienie owego wspólnego języka.

Pierwszy gwizdek: Sport, media a cele komercyjne – co EURO 2012 przyniesie Europie, co gospodarzom wydarzenia?

Po dwóch prezentacjach dotyczących przygotowań do mistrzostw po stronie polskiej, Dni Mediów rozpoczną się dyskusją na temat związków pomiędzy sportem, światem mediów a komercją. Jakie korzyści przyniosą mistrzostwa obu krajom-gospodarzom? Na ten temat rozmawiać będą m. in. Gerhard Delling, dziennikarz sportowy z rozgłośni NDR, Alfred Daxler, zastępca redaktora naczelnego gazety „Bild”, Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP 1 oraz Marcin Herra, prezes spółki PL2012, zajmującej się koordynacją przygotowań Polski do EURO. Dyskusję poprowadzi René Kindermann, dziennikarz sportowy i moderator magazynu plotkarskiego w telewizji ARD.

Debata plenarna I

Światowa klasa czy druga liga? Zadłużenie państw i kryzys euro – jak Europa może przejść do ofensywy? Wnioski z polskiej i niemieckiej perspektywy.

Pod względem gospodarczym rok 2011 był dla Unii Europejskiej jednym z najtrudniejszych w jej historii. Dramatyczne zadłużenie niektórych państw zagroziło przetrwaniu strefy euro.

Uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys zbliża do siebie kraje członkowskie, czy zagraża idei zjednoczonej Europy. Czy Europejski Mechanizm Stabilizacyjny i inne kroki podjęte celem stabilizacji sytuacji finansowej wystarczą, aby rozwiązać problem? Czy w ogóle idą one w dobrym kierunku? Czy wspólna polityka gospodarcza i fiskalna oraz europejski rząd gospodarczy mają szansę zaistnieć i dlaczego?

Nad tymi kwestiami zastanawiać się będą: Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów RP, prezes NBP w latach 2000-2007, oraz Steffen Kampeter, parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów. Leszek Balcerowicz, główny autor transformacji polskiej gospodarki w latach 90., jest założycielem fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. FOR promuje gospodarkę wolnorynkową i ideę zdrowych finansów publicznych. Steffen Kampeter, z wykształcenia ekonomista jest posłem do Bundestagu od 1990 roku. W październiku 2009 r. objął funkcję parlamentarnego sekretarza stanu w federalnym ministerstwie finansów. U boku Wolfganga Schäuble działa na rzecz stabilnego euro i silnej zjednoczonej Europy.

Forum Mediów 1
Strategia: Strategia: dziennikarstwo transgraniczne – aktualności z regionów przygranicznych

To Forum skupia się przede wszystkim na interakcji i wymianie poglądów wśród uczestników. Bodźcem do dyskusji będą wyniki badania pt. „Nowa polska migracja do Niemiec – perspektywy lokalne“, które przedstawi Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie. Ponadto odbędzie się projekcja krótkiego filmu przygotowanego przez NDR – zestawienia aktualnych materiałów o tematyce polsko-niemieckiej wyemitowanych przez NDR. Moderatorem Forum będzie Johannes M. Fischer, redaktor naczelny dziennika „Lausitzer Rundschau“. Jakimi tematami zajmują się polscy, a jakimi niemieccy dziennikarze? Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice? Z jakich źródeł korzystają przy opracowywaniu wybieranych tematów? Jakich tematów zabrakło po obydwu stronach w ubiegłym lub bieżącym roku? Za inaugurację dyskusji posłużą komentarze dwóch redaktorów naczelnych wygłoszone po prezentacjach.

Forum Mediów 2

Drużyna zawodowców: Jak dziennikarze w czasach portali społecznościowych, blogów i Twittera umacniają za ich pomocą swoją pozycję na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej?

Każdy, kto w dzisiejszych czasach chce zrobić karierę w dziennikarstwie, decyduje się na autoreklamę za pośrednictwem Facebooka, Twittera lub blogów. Jakie są zalety tych mediów, jaką ilość pracy trzeba włożyć w ich utrzymywanie i jak należy z nich korzystać, aby móc rozwijać się zawodowo? W jaki sposób polscy i niemieccy dziennikarze wykorzystują Internet, jak odnoszą się do blogów? Wreszcie, jaki wpływ mają tego rodzaju nowe media na politykę informacyjną samych obywateli i gdzie leży granica między dziennikarstwem profesjonalnym a amatorskim? Na ten temat wypowiedzą się m. in. Radosław Krawczyk, założyciel salon24.pl, najpopularniejszego polskiego serwisu społecznościowego o tematyce politycznej, oraz Maike Haselmann, pierwsza redaktor działu portali społecznościowych internetowego wydania gazety „Der Spiegel”.

Debata plenarna II

Po gwizdku końcowym: rzut oka na polskie i niemieckie doniesienia medialne – tendencje i tematy tabu

Aby naświetlić tendencje panujące w polskim i niemieckim dziennikarstwie oraz różnice między nimi, medioznawca Stanisław Mocek z Collegium Civitas w Warszawie przedstawi wyniki analizy porównawczej kultury medialnej w Polsce i w Niemczech. Na jakich zagadnieniach z zagranicy skupiają się polscy, a na jakich niemieccy dziennikarze? Czy istnieją kwestie konsekwentnie pomijane? Jaki jest wpływ czynników ekonomicznych na wybór tematów z zagranicy?

Ponadto nasuwa się pytanie, kto właściwie decyduje o tym, o czym mówi się w mediach? Kto ustala agendę tematyczną? Na ile ważne są dla nas wiadomości z krajów sąsiednich? Jakie są tendencje w wyborze realizowanych tematów i czy dziennikarze starają się przy tym obalać stereotypy, czy wręcz przeciwnie, podtrzymują je? I wreszcie – jaki wpływ mają doniesienia medialne na stosunki polsko-niemieckie?

Tymi zagadnieniami zajmą się m. in. Petra Lidschreiber, szefowa redakcji ds. Europy Środkowej i Wschodniej w stacji rbb TV, Thomas Urban, korespondent Süddeutsche Zeitung w Polsce, Jarosław Gugała, Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki kanału Polsat, oraz Piotr Kraśko, szef „Wiadomości” TVP1.

15 maja w Zamku w Schwerinie znajdować się będą stoiska informacyjne poświęcone takim tematom jak: wspólne dziedzictwo historyczne, współpraca jednostek policji, telemedycyna oraz plenerowe studio ZDF, które zainstalowane zostanie w Heringsdorfie z okazji EURO 2012. Ponadto ze swoim stoiskiem obecny będzie główny patron medialny Norddeutscher Rundfunk (NDR).