Warsztat 4: Obraz Polski i Niemiec w Unii Europejskiej


A) Obraz Niemców w Polsce uległ pozytywnej przemianie.

Teza 1: Tematyka historyczna zniknęła z wzajemnych stosunków i zarzut rewizjonizmu słychać rzadko.

Teza 2: Dyskurs narodowy toczony przez polską prawicę zmienił środek ciężkości z Berlina na Smoleńsk.

Teza 3: Niemcy nie są już podejrzani o to, że chcą panować w Europie, ale są wręcz proszeni o większe zaangażowanie w przezwyciężenie kryzysu w strefie euro.

Teza 4: Punktem spornym pozostaje stosunek obu krajów do Rosji: Polska zarzuca Niemcom niestosowną wręcz łagodność w stosunku do Rosji, oraz to że Berlin bagatelizuje zagrożenie ze strony Rosji.

Teza 5: Polska gospodarczo jest bardzo mocno związana z Niemcami. Także z punktu widzenia dyplomacji nie ma alternatywy dla ścisłego sojuszu z Niemcami. Może to rodzić pewien dyskomfort.

B) Także wizerunek Polaków w Niemczech się poprawił.

Teza 1: Polska startując z pozycji pariasa stała się na arenie międzynarodowej ważnym graczem. W Unii Europejskiej jest ważnym partnerem Niemiec. Jej rola w całym obszarze europejskim zyskała na znaczeniu (np. Trójkąt Weimarski).

Teza 2: Polska dzięki sukcesom gospodarczym pozbyła się miana zacofanego kraju.

Teza 3: Polska uważana jest za orędownika krajów na Wschodzie, przede wszystkim Ukrainy, jednak uważana jest przy tym za kraj „rusofobiczny”.

C) Czy naprawdę wszystko jest w porządku?

Teza 1: Brak wiedzy w Niemczech, przede wszystkim historycznej, często objawia się pewnym protekcjonalnym zachowaniem Niemców w stosunku do Polaków.

Teza 2: Polski kompleks niższości jest wciąż żywy. Na czym on polega?

Prowadzenie:

Jan Puhl, Der Spiegel
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita