Warsztat 2: Widziane z zewnątrz – radykalizm prawicowy w Niemczech i Polsce


Społeczeństwa polskie i niemieckie sprawiają wrażenie jakby ulegały coraz większej radykalizacji. Rośnie niechęć wobec imigrantów i wszystkich obcych kulturowo osób zamieszkujących – czy to z własnej woli czy też z konieczności – obydwa kraje. Podczas majowych warsztatów prowadzący szukać będą odpowiedzi na pytanie, czy do tego stanu rzeczy częściowo nie przyczyniają się media po obu stronach granicy.

Warsztat rozpocznie się od przedstawienia obrazu pogranicza polsko-niemieckiego, które jak w soczewce skupia wszystkie uprzedzenia obu narodów. Prowadzący i uczestnicy zastanowią się, czy prawdą jest, że Polacy kradną u Niemców, a ci drudzy patrzą na swoich sąsiadów z góry i do tego sympatyzują z neonazistami. Jak w tej sytuacji powinny zachować się media? Przemilczeć fakt, że większość sprawców kradzieży jest z Polski czy też starać się obiektywnie podejść do zagadnienia?

W dalszej części warsztatu uczestnicy zastanowią się nad sposobem, w jaki przedstawiane są informacje w mediach po obu stronach granicy. Czy niemieckie media w pogoni za sensacją nie oskarżają zbyt łatwo Polaków o przestępstwa, posługując się stereotypami? Ale czy z drugiej strony nie traktują również zbyt łagodnie tematyki skrajnej prawicy? Czy działalność NSU przespało tylko państwo czy też media, które nie potrafiły rozpoznać zagrożenia i brutalności neonazistów?

Jaką rolę odgrywają w tym procesie polskie media, które chętnie podpierają się historycznymi zaszłościami, przedstawiając Niemców jako nazistów chcących za wszelką cenę podporządkować sobie Polaków. Jak uniknąć takiej pułapki i jednocześnie przedstawić swoje racje?

Na końcu uczestnicy warsztatów przedyskutują kwestię wyborów do Parlamentu Europejskiego, w którym w tym roku zasiądzie najprawdopodobniej rekordowa ilość eurosceptyków i nacjonalistów. Czy to również na skutek tego, że media nie potrafią już przekazać swoim czytelnikom czym jest Europa i jaka jest jej idea? Ludzie wybierając łatwe odpowiedzi popierają nacjonalistów, ale czy również nie jest to wina mediów, które podsuwają zbyt łatwe wnioski w dobie kryzysu?

Warsztaty będą poprzedzone materiałami filmowymi na temat skrajnej prawicy.

Prowadzenie:

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza
Uwe Walter, mdr