28 maja ogłoszono laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. W kategorii „Telewizja” nominowano 6 reportaży z Polski i Niemiec. Nagrodzony materiał „Nazistowskie porwania dzieci. Zapomniane ofiary” został zrealizowany w redakcji Deutsche Welle, Geschichte und Dokumentationen. To zbiór osobistych historii Polaków, Alodii Witaszek, Józefa Sowy oraz Hermana Lüdekinga, którzy zostali uprowadzeni z kraju w latach 1941-1944 i stali się ofiarami przymusowego germanizowania. Materiał naświetlił problem poszukiwania tożsamości narodowej i pokazał skutki II wojny światowej w perspektywie jednostkowej i społecznej.

 

Wszystkie nominowane prace poruszały temat przeszłości i przyszłości, ale nie zapomniały też o teraźniejszości. Dokument „Historia jednej fotografii” (TVP Historia) w reżyserii Wojciecha Królikowskiego to opowieść o Marii Kwaśniewskiej, oszczepniczce, brązowej medalistce olimpijskiej w rzucie oszczepem na XI Igrzyskach Olimpijskich, w 1936 roku w Berlinie. Kobieta wykorzystała wspólne zdjęcie, kiedy przyjmuje gratulacje od Adolfa Hitlera oraz wyjątkowe osiągnięcia sportowe, aby uratować życie wielu osób w trakcie wojny. Z kolei materiał „Marzenie o emeryturze w Polsce”, wyprodukowany przez redakcję RBB Regionalstudio Frankfurt (Oder), w reżyserii Kathariny Zabrzynski, opowiada o emerytach z Niemiec mieszkających w Polsce. To historia o miłości i chęci wprowadzenia zmian w dojrzałym życiu. Warto wspomnieć o Fundacji Bonin i filmie „My i Wy sąsiedzi” w reżyserii Wiesławy Piećko, przedstawiającym więzi ludzi z pogranicza. Został w nim naświetlony temat poszukiwania pracy i relacji rodzinnych w czasie pandemii, kiedy bohaterom towarzyszył strach przed nieznaną przyszłością. Istotne okazało się również pytanie o znaczenie bycia Europejczykiem w momencie politycznej rozgrywki pomiędzy państwami. 

 

Odwołanie do historii Niemiec pojawiło się w produkcji zatytułowanej „Uklęknięcie Willy’ego Brandta - siła pamięci” Andrzeja Klamta, wyemitowanej przez ZDF/3sat na kanale HR Kultur. Film odnosi się do postawy tytułowego niemieckiego polityka, który ukłonił się przed pomnikiem Getta Warszawskiego, co stało się historycznym symbolem odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie w Polsce, a zwłaszcza Holokaust. W kolejnej produkcji przyglądamy się problemowi migracji polskich lekarzy do Niemiec i protestom rezydentów w trakcie trwania pandemii COVID-19. Reportaż „Niech wracają” zrealizowany przez Arkadiusza Wierzuka dla programu „Czarno na białym” w stacji TVN24 obnażył polityczny wymiar kryzysu służby zdrowia w Polsce. Przedstawił również złożone problemy medyków z perspektywy niemieckiej i polskiej.

 

Reportaże zaprezentowane w kategorii ,,Telewizja” skupiły się na tematach związanych z historią Niemiec i Polski, ale też ukazały problemy wywołane w 2020 roku pandemią COVID-19. Pamięć jest ulotna, ale na szczęście kamera potrafi zachować niezwykłe ludzkie historie dla kolejnych polskich i niemieckich pokoleń. 

 

Milena Boroń, Wojtek Kułaga