Program wycieczki zorganizowanej w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów – 8 czerwca 2013 roku.

8.30 – zbiórka pod hotelem Premiere Classe (Wrocław, ul. Ślężna), skąd wyrusza autokar do Rudy Sułowskiej. Autokar po drodze zabierze też gości, którzy będą zameldowani w hotelu Mercure

10.00 – przyjazd do Zagrody pod Szczęśliwym Karpiem w Rudzie Sułowskiej.

10.00-10.30 – wizyta w Skansenie Rybactwa – jest to lokalne muzeum historyczno-przyrodnicze, w którym można zobaczyć nie tylko urządzenia wykorzystywane do łowienia, sortowania czy przetwórstwa ryb, ale również akwarium z rybami słodkowodnymi, hodowanymi w milickich akwenach. Zwiedzanie w towarzystwie przewodnika.

10.30-12.00 - wycieczka FotoSafari: uczestnicy są wyposażeni w lornetki lub aparaty fotograficzne – wyprawa wozami konnymi wokół stawu Grabówka. Zaplanowane są dwa postoje w punktach obserwacyjnych – możliwość oglądania żurawi, bielików, czapli, kormoranów. W każdej bryczce będzie opiekun, który będzie się merytorycznie zajmował grupą.

12.00-13.00 – lunch – smażona ryba z miejscowego łowiska

13.30 – powrót autokarem do Wrocławia

***

Stawy Milickie należą do światowej sieci Living Lakes (żyjące jeziora). Na liście obok stawów znajdują  się między innymi Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca, Jezioro Wiktorii. Jest to największy w Polsce  Park Krajobrazowy i największy w kraju rezerwat chroniący ptaki (5324,31 ha). W Dolinie Baryczy zanotowano ponad 270 gatunków ptaków, z których około 170 to gatunki gniazdujące. Podczas migracji Stawy Milickie gromadzą nawet ponad 60 tysięcy ptaków. Dlatego ten obszar jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków.

Jest to jednocześnie największy kompleks stawów rybnych w Europie, który może się pochwalić blisko 800-letnią tradycją hodowli ryb. Początek hodowli ryb na tym terenie przypada prawdopodobnie na XIII wiek, gdyż z tego czasu pochodzą informacje o stawach budowanych przez Cystersów z innych części Dolnego Śląska. XVII i XVIII wiek to złota era hodowli ryb na tych terenach. W XVIII wieku łączna powierzchnia stawów hodowlanych liczyła ponad trzynaście tysięcy hektarów, czyli około dwukrotnie więcej niż obecnie. W XIX wieku część stawów została zlikwidowana i zamieniona na pola uprawne, wprowadzono nowe metody hodowli karpia oraz urządzenia hydrotechniczne, które umożliwiły wydajniejsze korzystanie z wody. W XX wieku stawy przeszły  etap renowacji,  usypane zostały też wyspy ziemne,  które dziś są ważnym miejscem lęgowym dla ptaków.

Uwaga: w całym spotkaniu udział będą brać tłumacze.
Kontakt: anna.czujko@dolnyslask.pl