Poznaliśmy się podczas lepienia pierogów

Pia Rauschenberger, Fot. Hans Scherhaufer

Co robić, gdy przyjaciółce zostaje skradziony rower? Szukać go na własną rękę? Pia Rauschenberger, reporterka stacji radiowej Deutschlandfunk Nova podjęła się tego wyzwania i opowiedziała w audycji „Fahrraddiebe Folge 4: Ein blaues Fahrrad” o wrażeniach z poszukiwań w Polsce. - Już jadąc tam, myślałam o tym, że byłoby lepiej gdyby ten rower pojawił się w Bawarii czy Holandii. Bałam się, że ten wyjazd będzie multiplikował stereotypy. – Przedstawione w audycji spotkanie z polską rodziną pozwoliło na głębsze spojrzenie na relacje międzyludzkie i pozornie błahą kradzież roweru.

Roman Nuck, współautor reportażu „Europastadt Görlitz/Zgorzelec, zwei Länder – eine Stadt?“, stworzył z kolei interesujący obraz rzeczywistości na polsko-niemieckiej granicy. Most łączący Görlitz i Zgorzelec to w jego pracy coś więcej niż tylko brama do sąsiedniego kraju. Pokazując codzienność mieszkańców obu miast – seniorów, uczniów, sportowców – przedstawił to, co ich łączy. I to pomimo różnych języków, mentalności i walut. - Większość ludzi mieszkających w tych miastach ma świadomość, że otwarta granica to ogromny skarb. Cierpliwość i realne możliwości spotkania tworzą dobrą współpracę sąsiedzką. – podkreślał.

Ewelina Karpińska-Morek, moderatorka rozmowy i  zwyciężczyni zeszłorocznej nagrody w kategorii Multimedia, pytała, jak korzystając z dziennikarskich narzędzi odczarowywać funkcjonujące stereotypy. Jej rozmówcy wskazali przede wszystkim na konieczność bezpośrednich kontaktów. – Moja najlepsza przyjaciółka jest Polką. Poznałyśmy się na Erasmusie podczas lepienia pierogów. – mówiła Rauschenberger.  – Trzeba zacząć od najmłodszych i tworzyć pozytywny wizerunek sąsiada – wtórował jej Nuck. Dziennikarz przywołał wyniki najnowszego “Barometru Polska-Niemcy” – Zdziwiło mnie to, ilu Polaków odwiedziło Niemcy. W drugą stronę nie jest już tak dobrze, Niemcy nie mogą wyrobić sobie zdania o Polsce - komentował.

Nominowani do Nagrody zgodzili się, że najważniejsze jest mówienie o trudnych i problematycznych tematach. A rzetelność i odwaga jest niezbędna do budowy dobrych  stosunków i wykorzystania potencjału mieszkańców obu krajów.

Klaudia Wackerman