Nowa zachodnioniemiecka stacja z siedzibą w Kolonii była poniekąd odpowiedzią na mur berliński, który kilka miesięcy wcześniej podzielił miasto. Wiadomości bez trudu pokonywały granicę i uzupełniały oficjalne informacje we wschodnich Niemczech.
Nazwa Deutschlandfunk nie pozostawia wątpliwości, co do celu nowej stacji: Radio nadaje dla wszystkich Niemców, przekazuje kompleksowe informacje o RFN i świecie oraz pielęgnuje ideę o ponownym zjednoczeniu.
Powstanie radia poprzedzał roczny konflikt kanclerza Adenauera z krajami związkowymi, które do tej pory same decydowały o stacjach radiowo-telewizyjnych. Głowie państwa udało się ostatecznie przeforsować stworzenie nowego radia; powstaniu drugiej obok ARD, telewizji publicznej – o którą także zabiegał Adenauer – sprzeciwił się Trybunał Konstytucyjny.
Zaczynano w prowizorycznych warunkach; w wynajętej kolońskiej willi łaźnię przerobiono na studio nagrań, a dział techniczny zainstalowano w kuchni i garażu. Ale liczba pracowników już po dwunastu miesiącach wzrosła z 71 do 300.
Od początku informowano o zdarzeniach po obu stronach muru (od 1964 r. bez przerwy przez całą dobę), a wiadomości aktualizowano co godzinę, co stało się swoistym znakiem firmowym stacji.
Dla władz NDR Deutschlandfunk był cierniem w oku. To dzięki kolońskiemu nadawcy mieszkańcy wschodnich Niemiec dowiedzieli się o zdarzeniach w Pradze w 1968 r. i o innych faktach, o których na Wschodzie nie informowano.
Po zjednoczeniu Niemiec misja stacji zdaje się być wykonana. Mimo to 16 krajów związkowych jednogłośnie opowiada się za zachowaniem znaczącej radiostacji. Radio połączyło się z innymi nadawcami (m.in. ze wschodnioniemieckim DDR-Deutschlandsender) i zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu słuchalności (po WDR 5 i Bayern 2).
Co ciekawe, w Niemczech zachodnich do dzisiaj nie wszędzie można je odbierać. Aby to zmienić, Deutschlandradio stawia na sieć cyfrową, która umożliwi do 2015 wszystkim mieszkańcom Niemiec odbiór stacji.
Dorota Katner, artykuł ukazał się w portalu Point: http://www.portalpoint.info/pl,rubryki,9,3495.html
Więcej na podobne tematy:
13.01.2012