IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa –Polska, Niemcy i UE”

Na dwa tygodnie przed 20. rocznicą  podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w dniach od 30 maja do 1 czerwca odbędą się w Zielonej Górze IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów, które w tym roku upłyną pod hasłem: „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa Polska, Niemcy i UE”. Tematem debat będą wyzwania stojące przed Polską i Niemcami w ciągu najbliższych 20 lat.


Tegoroczna edycja Dni Mediów odbędzie się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W programie tradycyjnie już znajdą się debaty polityczne oraz dyskusje branżowe na temat mediów. Te ostatnie dotyczyć będą dziennikarstwa transgranicznego i regionalnego oraz wpływu nowoczesnych technologii na komunikację i procesy demokratyczne. Na konferencji prasowej w Warszawie Albrecht Lempp, dyrektor-członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wprowadzając do tematu Dni Mediów powiedział: „Polska i Niemcy osiągnęły w ciągu tych 20 lat poziom emancypacji w polityce i taki etap wzajemnych stosunków, który pozwala obu krajom występować na partnerskich zasadach ze wspólnymi inicjatywami na rzecz wewnętrznej i zewnętrznej polityki europejskiej”.

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak zapraszając do Zielonej Góry podkreśliła, że z wielką satysfakcją przyjęła rolę gospodarza IV Polsko-Niemieckich Dni Mediów, zwłaszcza, że tegorocznym tematem jest 20-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.  „My jako region lubuski autentycznie wypełniamy ideę traktatu. Od 20 lat współpracujemy z Brandenburgią a od kilku lat z Saksonią. Realizujemy przedsięwzięcia z zakresu kultury, zdrowia czy gospodarki. A ponieważ to także media kreują nasz wizerunek, przykładamy dużą wagę do tego wydarzenia” – mówiła marszałek Polak.

Obecny na konferencji gość specjalny, niemiecki dziennikarz Fritz Pleitgen, pełniący funkcję honorowego Ambasadora Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2011 mówił o istocie i etyce pracy dziennikarzy. „Dziennikarz nie powinien być aktywny politycznie. Dziennikarz ma informować –  rzeczowo, bez uprzedzeń, dogłębnie i w ciekawy sposób –  i musi się wystrzegać uprawiania polityki. Może oczywiście wyrażać zdecydowane i potwierdzone faktami opinie, może to nawet być satyra, ale powinien unikać polemiki i nie przeceniać się.  Dziennikarz musi być otwarty, zrozumiały w przekazie, mówić także o bolesnych sprawach. Dla mnie jest jasne: tylko otwartość i szczerość są dobre dla wzajemnych relacji“.

Udział w Dniach Mediów potwierdzili m.in. Jerzy Baczyński („Polityka”), Ruth Berschens („Handelsblatt”), Alexander Diekmann (Verlagsgruppe Passau), Witold Gadomski („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Godlewski (publicysta m.in. w „Gościu Niedzielnym” i „Wprost”, Wolfgang Kenntemich (MDR), Adam Krzemiński („Polityka”), Paweł Majcher (Polskie Radio SA), Martin U. Müller („Der Spiegel“), Jurek Owsiak, Roman Młodkowski (TVN CNBC Biznes), Andrzej Skworz („Press”), oraz Zbigniew Derdziuk (Prezes ZUS), Janusz Reiter (Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Janusz Jankowiak (Polska Rada Biznesu).

Tradycyjnie już szczególnie uroczystym akcentem Dni Mediów będzie gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W tym roku poznamy nazwiska laureatów XIV edycji konkursu. Wręczenie nagrody odbędzie się w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Uroczyste przemówienie na cześć nominowanych i laureatów wygłosi Fritz Pleitgen. Galę Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej uświetni swoją obecnością Miss Polski 2010 Agata Szewioła – mieszkanka województwa lubuskiego.

Do XIV edycji konkursu nadesłano 173 prace. Prawie połowa prac poświęcona jest tematom bieżącym, co tym samym podkreśla zaznaczającą się już w poprzednich latach tendencję odchodzenia od kwestii historycznych na rzecz aktualnych spraw i wydarzeń. Polsko-niemieckie jury nominowało 18 prac w kategoriach prasa, radio i telewizja. Nazwiska laureatów poznamy 31 maja. W każdej kategorii nagroda wynosi 5000 euro.

Organizatorami Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz Województwo Lubuskie.

Akredytację na Dni Mediów prowadzi:

Biuro Komunikacji Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra

tel. +48 (68) 456 55 67 | faks +48 (68) 456 55 67

biuroprasowe@lubuskie.pl