Meklemburgia-Pomorze Przednie to kraj związkowy, atrakcyjny dla mieszkańców, turystów. Ponad 1900 km linii brzegowej, na które składają się tereny nadmorskie, zatoki i zalewy, przyciąga odwiedzających z taką samą siłą, jak ponad 2000 jezior, m.in. jezioro Müritz – największe jezioro wewnętrzne Niemiec. Niemal jedna trzecia obszarów lądowych leży w granicach 3 parków narodowych, 7 parków krajobrazowych, 3 rezerwatów biosfery oraz 270 rezerwatów ochrony przyrody.

Dęby w Ivenack (zdjęcie: Landesforst MV)

Meklemburgia-Pomorze Przednie to dobre miejsce zarówno na spokojny wypoczynek, jak i aktywny urlop. Turyści mogą podziwiać piękno tutejszej przyrody – od wybrzeża Morza Bałtyckiego z jego wyspami po obszar pojezierza czy Szwajcarii Meklemburskiej. Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie perełek starych centrów miast i muzeów oraz spotkanie ze sztuką i kulturą w teatrach, na scenach koncertowych i w atelier.

Pojezierze Feldberg (fotograf: Thomas Grundner)

Wydarzenia, takie jak Festiwal Muzyki Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Uznamski Festiwal Muzyki, festiwal Schlossfestspiele Schwerin czy widowisko Störtebeker Festspiele w Ralswieck na wyspie Rugia przyciągają każdego roku liczną publiczność. Na zwiedzających czeka około 2000 zamków, dworków i rezydencji w różnych stylach architektonicznych, wiele z nich objętych ochroną. Około jedna trzecia służy celom turystycznym, np. jako hotele, apartamenty wakacyjne lub lokale gastronomiczne.

Meklemburgia-Pomorze Przednie jest atrakcyjnym i konkurencyjnym miejscem dla inwestycji. Inwestorów przyciągają tu zielone tereny przemysłowe, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, dobra infrastruktura i korzystne położenie między metropoliami Hamburg, Berlin i Szczecin. Pracownicy wysoko wykwalifikowani mogą liczyć na otwarte przyjęcie i przyjazne warunki do życia.

Nowe miejsca pracy powstają w rolnictwie i przemyśle spożywczym, w sektorze energii odnawialnej, w szczególności w zakresie zielonych technologii wodorowych, w opiece zdrowotnej, przemyśle morskim, samochodowym, lotniczym i kosmicznym i w rzemiośle.

Cyfryzacja otwiera nowe perspektywy przed słabo zaludnionymi terenami: działa tu sześć centrów innowacji cyfrowych w ośrodkach akademickich takich, jak Greifswald, Rostock, Stralsund, Wismar, Neubrandenburg oraz w stolicy kraju związkowego Schwerin. Oferują one wsparcie w zakresie zakładania firm oraz doradzają działającym już podmiotom w kwestiach rozszerzenia działalności na obszary cyfrowe.

Zamek w Schwerinie z lotu ptaka (fotograf: Timm Allrich)

Meklemburgia Pomorze-Przednie jest liderem w dziedzinie energii odnawialnych. Produkuje obecnie ponad dwa razy więcej zielonej energii niż sama zużywa, wnosząc swój wkład w zieloną transformację całych Niemiec.

Rozbudowa neutralnego dla klimatu systemu zaopatrzenia w energię jest jednym z najważniejszych zadań w nadchodzących latach.

Zdjęcia: Dęby w Ivenack (zdjęcie: Landesforst MV), Prom na jeziorze Schmaler Luzin, Pojezierze Feldberg (fotograf: Thomas Grundner); Zamek w Schwerinie z lotu ptaka (fotograf: Timm Allrich);

Więcej informacji o Meklemburgii-Pomorzu Przednim w języku polskim, niemieckim i angielskim dostępnych jest na stronie www.mvtutgut.de

 

Uniwersyteckie i Hanzeatyckie Miasto Greifswald

Uniwersyteckie i Hanzeatyckie Miasto Greifswald leży między dwiema największymi niemieckimi wyspami: Uznam i Rugią.

Muzeum Portowe, Greifswald-Marketing, Gudrun Koch

Dzięki przynależności do Hanzy Greifswald doświadczył w średniowieczu ożywienia gospodarczego i jest obecnie nowoczesnym i znaczącym centrum gospodarczym, naukowym i technologicznym. Wybrukowany łużyckim granitem rynek o powierzchni 11 000 m² stanowi serce historycznego Starego Miasta i jest tradycyjnym miejscem spotkań mieszkańców i handlarzy. Gotycki spichlerz mieszkalny, budynek Poczty Cesarskiej i stara apteka Ratsapotheke stanowią barwne obramowanie placu. Charakterystyczna jest krwistoczerwona fasada Ratusza Greifswaldzkiego, siedziby burmistrza.

Greifswald zalicza się do najważniejszych miast na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Do dziś zachowało się tu dziewięć budynków będących świadectwem średniowiecznego budownictwa: domy szczytowe nr 11 i 13 na rynku, ruiny klasztoru Eldena – popularne obecnie miejsce organizacji wydarzeń, takich jak np. „Eldenaer Jazzevening“ – wieża warowna Fangenturm, Centrum Społeczno-Kulturalne St. Spiritus i Biblioteka Klasztorna Muzeum Pomorza. Trzy duże kościoły parafialne: Kościół Mariacki, katedra św. Mikołaja i kościół św. Jakuba są znakomitymi przykładami architektury ceglanej.

Muzeum Pomorza należy do najważniejszych instytucji kulturalnych zajmujących się historią, sztuką i kulturą pomorza. Za klasycystyczną fasadą budynku głównego na 1000 m² powierzchni wystawowej przedstawiony został rolniczy, historyczny i kulturalny rozwój regionu Pomorza Przedniego. Szklany pasaż łączy budynek główny z galerią obrazów, w której zebrano m.in. dzieła takich artystów, jak Caspar David Friedrich, Philipp Otto Runge, Johan Christian Clausen Dahl, Vincent van Gogh i Max Liebermann.

W 2024 r. Greifswald obchodzi jubileusz Caspara Davida Friedricha: ten najsłynniejszy syn miasta i jeden z najważniejszych malarzy mających wpływ na kształt epoki romantyzmu w Niemczech urodził się tu 250 lat temu. Miasto przez cały rok świętuje jubileusz malarza na różne sposoby: w ramach ponad 160 wydarzeń odwiedzający będą mogli na nowo odkryć i poznać jego twórczość. Obrazy malarza zostały wystawione w galerii Muzeum Pomorza. W dawnym domu rodziny Friedrich mieści się natomiast wystawa na temat życia i twórczości Caspara Davida Friedricha.

Zdjęcia: Muzeum Portowe, Rynek w Greifswaldzie, Ruiny klasztoru Eldena wiosną (Greifswald-Marketing, Gudrun Koch)

Więcej informacji o Greifswaldzie i jubileuszowym roku Caspara Davida Friedricha dostępnych jest w języku angielskim i niemieckim na stronie www.greifswald.info