Rok 2009 na polskim rynku medialnym był burzliwy: Telewizja Polska (TVP) po 2008 roku odnotowała duże straty, Axel Springer Polska przestał być wydawcą "Dziennika", tygodnik "Wprost" zmienił właściciela a Polskie Radio ma coraz większe długi. Eksperci twierdzą, że rok 2010 będzie równie burzliwy.

Rynek medialny w Polsce od lat przechodzi podobny proces , jaki obserwuje się w innych krajach europejskich: silna telewizja publiczna i coraz bardziej osłabione Polskie Radio tracą słuchaczy na rzecz nadawców prywatnych, mniejsze instytucje pochłania konkurencja a rynek opanowują międzynarodowe koncerny medialne.

W Polsce dostępnych jest około 500 polskich programów telewizyjnych i radiowych, transmitowanych drogą naziemną, satelitarną, poprzez sieci kablowe i telefoniczne. W polskiej telewizji naziemnie można odbierać 15 kanałów, 28 przez satelitę a 199 kablowo. 233 programy radiowe można odbierać drogą naziemną a 4 kablowo. Na polskim rynku swoje usługi oferuje ponad 600 operatorów telewizji kablowych, z których korzysta 4,5 miliona gospodarstw domowych. Rynek telewizji kablowej w Polsce jest trzecim co do wielkości w Unii Europejskiej - po Niemczech i Holandii.

Polacy oglądają telewizję średnio 3 godziny i 52 minuty i słuchają radia 4 godziny i 42 minuty dziennie. Rynek telewizyjny w Polsce wciąż zdominowany jest przez telewizję publiczną: pod koniec roku 2009 program pierwszy Telewizji Polskiej miał prawie 21 procent udziałów w rynku, TVN 16 procent, Polsat 15,5 procenta a Dwójka prawie 15 procent.

Na rynku radiowym sytuacja wygląda inaczej: ulubioną stacją radiową Polaków jest komercyjna radiostacja RMF FM. W 2009 roku udział radia w rynku wyniósł 25,7 procent. Na drugim miejscu jest Radio Zet (16,4 procent), a za nim Program Pierwszy Polskiego Radia (12,6 procent). Co ciekawe, cztery ogólnopolskie programy Polskiego Radia w 2009 roku miały łącznie jedynie 20,7 procent udziałów w rynku.

Podobnie jak w innych krajach europejskich w Polsce można zaobserwować koncentrację rynku medialnego, w następstwie której powstają silne koncerny medialne. Zniesienie ograniczeń koncentracji własności w polskich mediach stało się możliwe po wejściu Polski do Unii Europejskiej . Szczególnie szybko nastąpiła koncentracja firm oferujących sieci kablowe oraz lokalnych rozgłośni radiowych.

Polski rynek prasowy rozwija się bardzo dynamicznie - trzeci co do wielkości rynek gazet i czasopism w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągnął w latach 90. wielu zachodnich wydawców. Wcześnie zainwestowali w ten rynek wydawcy niemieccy i odgrywają na nim dominującą rolę.

W 2009 roku 56 procent Polaków powyżej 14 roku życia regularnie korzystało z internetu. W internet w Polsce coraz częściej inwestują firmy zagraniczne. Nie powinno to dziwić - rynek ten, z 20 milionami użytkowników, jest jednym z najbardziej dynamicznych w Europie. W grudniu 2007 roku AOL otworzył swoją polską filię a spółka-córka wydawnictwa Bauer na początku 2008 roku do 96 procent zwiększyła udziały w portalu Interia.pl, piątym co do wielkości portalu internetowym w Polsce.

26.02.2010 Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej