Stuttgart/Drezno, 18 maja 2010

Na dwa tygodnie przed terminem wyborów prezydenckich w Polsce, w dniach od 7 do 9 czerwca odbędzie się III edycja Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które w tym roku upłyną pod hasłem "Polska i Niemcy - partnerzy na Wschodzie". Tematem spotkań będą stosunki z Rosją i wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej: Białorusią i Ukrainą.

Podczas Dni Mediów będą mieć także miejsce dyskusje branżowe dotyczące mediów. Pierwsza z nich poświęcona będzie dziennikarstwu transgranicznemu. W drugiej dziennikarze będą dyskutować o tym, jak i jakimi metodami media wpływają na politykę, oraz gdzie są granice ich działań.

Udział w Dniach Mediów potwierdzili między innymi: Cornelia Pieper, posłanka do Bundestagu, wiceminister spraw zagranicznych Niemiec; Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego były przewodniczący; Stefan Dietrich (FAZ), Wolfgang Kenntemich (MDR), Tomasz Wróblewski (Dziennik Gazeta Prawna), Jacek Żakowski (Polityka).

Tradycyjnie już szczególnie uroczystym akcentem Dni Mediów będzie gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W tym roku poznamy nazwiska laureatów XIII edycji konkursu. Wręczenie nagrody odbędzie się w siedzibie Europejskiego Centrum Sztuki Festspielhaus Hellerau. Uroczyste przemówienie na cześć nominowanych i laureatów wygłosi Premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Do XIII edycji konkursu nadesłano 207 prac, to rekord w historii konkursu. Prawie 70 procent prac poświęconych jest tematom bieżącym, co tym samym podkreśla zaznaczającą się już w poprzednich latach tendencję odchodzenia od kwestii historycznych na rzecz aktualnych spraw i wydarzeń. Polsko-niemieckie jury nominowało 18 prac w kategoriach prasa, radio i telewizja. Nazwiska laureatów poznamy 8 czerwca. W każdej kategorii nagroda wynosi 5000 Euro.

Organizatorami Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, Wolne Państwo Saksonia i Miasto Drezno.

Akredytację na Dni Mediów prowadzi:

Kancelaria Państwowa Saksonii

Wydział Komunikacji i Public Relations

Archivstraße 1, 01097 Dresden

tel. +49 351 564-1330 | faks +49 351 564-1359

susanne.stich@sk.sachsen.de | www.sachsen.de