Gospodarz

Zamek Książ

Witamy państwa w miejscu, które nie zna nudy. Miejscu, w którym świetnie się mieszka i równie cudownie się je odwiedza. Graniczące z Niemcami oraz Czechami Województwo Dolnośląskie – bo o nim mowa, to swoista „Europa w pigułce”. Miejsce, któremu warto przejrzeć się z bliska. Tutaj zróżnicowany krajobraz poprzecinany siecią rzek i kanałów przenika się z niezwykłą atmosferą miast i miasteczek, przyciągając turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale również bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych.

 

Jawor - Kościół Pokoju

Jawor - Kościół Pokoju 

Województwo Dolnośląskie jest jednym z najlepiej rozwijających się polskich regionów. Jego mocną stroną jest potencjał społeczno-gospodarczy, bogata oferta turystyczna oraz ciekawa historia. To tutaj znajduje się 1/3 rynku produkcji i usług zaliczanych do grupy IT w kraju, jak i wyspecjalizowane ośrodki naukowo-techniczne oraz centra naukowe. Efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych pozwoliło na stworzenie konkurencyjnej, silnej i innowacyjnej gospodarki, w której kapitał intelektualny stanowi bardzo istotny element.

Ale Dolny Śląsk to przede wszystkim skomplikowana historia, zderzające się i wzajemnie przenikające wpływy różnych narodowości i kultur, które pozostawiły tu przepiękne zabytki. Najbardziej wartościowe z nich to m.in. – wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO – Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. Ale to tylko wierzchołek góry, na którą (ręczymy) warto się wspiąć.

Karkonosze

Karkonosze

Dolny Śląsk jest regionem słynącym z tajemnic. W myśl hasła „nie do opowiedzenia, do zobaczenia” znajdziemy tu skarby i sekrety, które najlepiej smakują, gdy poznajemy je osobiście. Specjalnością regionu są zagadkowe podziemia. Jednym z najważniejszych tego typu obiektów jest Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich, które podczas II. wojny światowej było częścią projektu Riese (niem.: Olbrzym), czyli rozpoczętego w 1943 roku programu budowy sieci podziemnych hal i korytarzy. Wielką popularnością wśród „łowców tajemnic” cieszą się również niezbadane do dziś podziemia Zamku Książ. W skale, na której stoi zabytek, wykuto podczas wojny sieć korytarzy, sięgających nawet 50 metrów w głąb. Tuż przed nadejściem wojsk radzieckich tunele zostały zaminowane. Od tego czasu podziemny labirynt porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń badaczy. Niektórzy z nich są przekonani, że to właśnie tam ukryta została Bursztynowa Komnata.

Śnieżka

Śnieżka

Opisując Dolny Śląsk nie sposób nie wspomnieć o zamkach i pałacach. Nasz region jest skupiskiem największej liczby tego typu obiektów w Polsce. Wiele odrestaurowanych, urzekających swoją pięknością, pozwalają dziś każdemu poczuć się członkiem szlacheckiej rodziny. Miejscem, gdzie tych architektonicznych perełek jest bardzo dużo, jest znajdująca się w Kotlinie Jeleniogórskiej Dolina Pałaców i Ogrodów. Tylko tutaj, w niedalekiej od siebie odległości obejrzeć można prawie trzydzieści pałaców, zamków i dworów. W przeszłości swoje rezydencje budowała tu śmietanka europejskiej arystokracji: Habsburgowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, a na wakacje przyjeżdżali artyści m.in. Goethe i politycy tacy jak John Quincy Adams. Ale warto tak zwiedzić trzeci co do wielkości zamek w Polsce – Zamek Książ, czy też zapoznać przypominający bajkowy Hogwart z powieści o Harrym Potterze – Zamek Czocha.

Książ

Książ

Dolny Śląsk znany jest też ze swoich wód mineralnych. Znajduje się tu największa liczba miejscowości uzdrowiskowych w skali całego kraju! Piękne miejscowości zdrojowe, mogą poszczycić się nie tylko drogocennymi źródłami, ale i zbawiennym dla zdrowia mikroklimatem. Najbardziej znane z nich m.in. Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój czy Duszniki Zdrój.

Kudowa

Kudowa

Geografia i historia Dolnego Śląska sprawiają, że przyciąga on zwolenników różnych form spędzania wolnego czasu. Można tu odwiedzić jaskinie, zakosztować górskich wspinaczek lub zimą, oddać się białemu szaleństwu. Do największych ośrodków sportów zimowych na Dolnym Śląsku należą m.in. Szklarska Poręba i Karpacz w Karkonoszach, Świeradów Zdrój w Górach Izerskich oraz ośrodek Czarna Góra na Masywie Śnieżnika i Zieleniec w Górach Orlickich. Wspaniałe warunki dla uprawiania biegów narciarskich oferują Sudety. Na położonej w Górach Izerskich Polanie Jakuszyckiej jest rozgrywana największa w Polsce impreza narciarska przyciągająca uczestników niemal z całego świata – Bieg Piastów. Polana Jakuszycka słynie nie tylko ze wspaniałych tras narciarskich, ale także z doskonałych warunków pogodowych. Śnieg najczęściej leży tu aż do maja!

Wojanów

Wojanów

Równie często wybieraną formą aktywności w regionie jest jazda na rowerze. Coraz bogatsza sieć ścieżek rowerowych, a także liczne Single Tracki czynią z Dolnego Śląska ulubione przez rowerzystów miejsce.

Dolny Śląsk to także ważne imprezy kulturalne. Co roku w województwie jest ich organizowanych niemal dwieście. Jednymi z najbardziej prestiżowych jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywający się w Dusznikach Zdroju, czy cieszący się ogromną popularnością i renomą -Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.

Osówka

Osówka

Województwa Dolnośląskie to miejsce pełne tajemnic. Warto zatrzymać się choćby na chwilę i samemu odkryć choćby kilka z nich!

Wrocław

Wrocław - Hala Stulecia

Tekst i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego