Program Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2023

16. Polsko-Niemieckie Dni Mediów
15-16 czerwca 2023, Zielona Góra

 

Bieżące wydarzenia, wojna w Europie, doświadczenia z przyjęciem uchodźców i uchodźczyń wojennych, katastrofa ekologiczna nad Odrą i aktywność rosyjskiej dezinformacji stawiają media, rządy i społeczeństwa obywatelskie w Polsce i w Niemczech przed wieloma wyzwaniami. Debaty 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów koncentrują się na tych tematach.

Podczas tegorocznej konferencji z porozmawiamy o tym, jak radzimy sobie z wojną w Europie. Przedstawimy perspektywę europejską, krajową i regionalną – stanowisko naukowców, naukowczyń, przedstawicieli i przedstawicielek mediów oraz NGOsów. Jakie zasoby uruchomiły rządy, samorządy, organizacje pozarządowe oraz obywatele i obywatelki w naszych krajach? Jak te działania oceniają uchodźczynie? Czy wykorzystano know-how i potencjał kontaktów polsko-niemieckich do wsparcia Ukrainy?

W debacie Walka o prawdę: jak rosyjska dezinformacja kształtuje postrzeganie wojny w Polsce, Niemczech i w Ukrainie zapytamy jak/czy działania dezinformacyjne wpłynęły na opinię publiczną i decyzje polityczne w Polsce i Niemczech? Jakie znaczenie ma kampania dezinformacyjna dla społeczności międzynarodowej? Jak oddziałuje na media?

W debacie Dlaczego Europa powinna kochać swoje rzeki? przyjrzymy się skutkom działalności człowieka dla rzek w różnych regionach Europy i spróbujemy wyciągnąć z tego wnioski.

Polsko-Niemieckie Dni Mediów oferują dziennikarzom i dziennikarkom, medioznawcom i medioznawczyniom z obu krajów platformę wymiany poglądów i możliwość osobistych spotkań. Organizatorami 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej przy finansowym wsparciu ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz we współpracy z województwem lubuskim.

Uroczystym akcentem 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza-Mazowieckiego podczas wieczornej gali 15 czerwca 2023 r. w Teatrze Lubuskim. Wyróżnione prace wyłonione zostaną spośród publikacji, które rzetelnie informowały o kraju sąsiada i zostały po raz pierwszy wydrukowane lub wyemitowane w Internecie, prasie, radiu i telewizji w Niemczech lub w Polsce w 2022 roku. Z nominacjami można zapoznać się na stronie: nom2023.dnimediow.org. Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2023 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolny Kraj Saksonia.

16 czerwca 2023 r. zapraszamy na program towarzyszący w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze oferowany przez województwo lubuskie.

 

PROGRAM w Regionalnym Centrum Animacji Kultury, ul. 11 Sienkiewicza, 65-431 Zielona Góra

15 czerwca 2023 r.

12:00 lunch

12:30-12:45 Powitanie uczestników i uczestniczek

dr Krzysztof RAK & Cornelius OCHMANN, dyrektorzy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

12:45-14:15 Jak radzimy sobie z wojną w Europie?

Perspektywa krajowa – sąsiedzka – europejska

Polska i Niemcy przyjęły najwięcej uchodźców i uchodźczyń w Europie. Rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada 1,4 mln obywateli / obywatelek Ukrainy (MSWiA, 24.02.2023). Schronienie w Niemczech znalazło ok. 1,06 mln uchodźców / uchodźczyń (BAMF, 24.02.2023). W obu krajach są to głównie kobiety i dzieci. Kluczowym wyzwaniem dla krajów przyjmujących jest włączenie uchodźczyń w życie gospodarcze i społeczne w miejscu ich pobytu poprzez umożliwienie im nauki języka, ułatwienie dostępu do rynku pracy, mieszkaniowego i usług publicznych.

Jakie zasoby uruchomiły rządy, samorządy, organizacje pozarządowe oraz obywatele i obywatelki w obu krajach? Jak te działania oceniają uchodźczynie? Czy wykorzystaliśmy know-how i potencjał kontaktów polsko-niemieckich do wsparcia Ukrainy?

Daria LUKIANOVA, wiceprezeska Fundacji Integracji i Rozwoju Cudzoziemców w Polsce, Gorzów Wielkopolski
Claus-Christian MALZAHN, dziennikarz, grupa WELT, nominowany do PNND
Nora RATZMANN, badaczka w Niemieckim Centrum Badania Integracji i Migracji (DeZIM)
Olena SHELEST-SZUMILAS, Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania, Adiunktka, Katedra Edukacji i Rozwoju Kadr, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Moderacja: Adam GÓRCZEWSKI, dziennikarz, nominowany do PNND 

14:15-14:30 przerwa kawowa

14:30-15:30 Wojna o prawdę: jak rosyjska dezinformacja kształtuje postrzeganie wojny w Polsce, Niemczech i w Ukrainie
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę minął rok i cztery miesiące. Rosyjskie media rozpowszechniają fałszywe informacje i szerzą propagandę o przebiegu wojny. Jak te taktyki wpłynęły na opinię publiczną i decyzje polityczne w Polsce i Niemczech? Jakie znaczenie ma kampania dezinformacyjna dla społeczności międzynarodowej? Jak oddziałuje na złożony krajobraz medialny?

Peter FREY, dziennikarz, do września 2022 redaktor naczelny ZDF
Żenia KLIMAKIN, redaktor naczelny portalu „Nowaja Polsza” 
Agnieszka LEGUCKA, analityczka, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM)
Magdalena WILCZYŃSKA, kierowniczka zespołu, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Moderacja: Joanna Maria STOLAREK, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

Panel we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

15:30-15:45 przerwa kawowa

15:45-16:45 Dlaczego Europa powinna kochać swoje rzeki?
Wymieranie ryb w Odrze, Soławie, długie okresy suszy, rekordowo niskie stany wody w Renie i Padzie: mnożą się doniesienia o katastrofalnym stanie europejskich rzek.

Ostatnie katastrofy pokazały, że zrozumienie interakcji między środowiskiem naturalnym a systemami stworzonymi przez człowieka ma bezpośredni wpływ na życie całych społeczności. Aby poznać procesy zachodzące w ekosystemach wodnych, skutecznie chronić wodną różnorodność biologiczną i nasz dobrostan, potrzeba odpowiedzialnych decyzji politycznych, determinacji środowisk naukowych, ale też presji ze strony społeczeństwa obywatelskiego i mediów.

Jakie działania mogą podejmować lokalni aktywiści, samorządy i administracja krajowa, żeby wspierać zrównoważony rozwój regionów i lepiej przygotować się na kolejne katastrofy? Jaką rolę mają tu do odegrania media? Jaka przyszłość czeka nasze rzeki, ale też nas?
Sebastian SZKLAREK, autor bloga „Świat wody”
Katarzyna KOJZAR, dziennikarka, OKO.press, nominowana do PNND 
Dagny LÜDEMANN, dziennikarka, ZEIT ONLINE, nominowana do PNND 
Christoph ZÖPEL, publicysta, profesor honorowy na Uniwersytecie w Dortmundzie
Moderacja: Martyna SŁOWIK, dziennikarka, miesięcznik „Znak”

19:00 26. Gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023
Teatr Lubuski, al. Niepodległości 3/5, Zielona Góra

16 czerwca 2023 r. od rana
Program towarzyszący w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze organizowany przez województwo lubuskie

9:30 transport uczestników i uczestniczek z Zielonej Góry do Zaboru (15 km), punkt odjazdu autobusu: przystanek MZK przy ulicy Bohaterów Westerplatte 21, przy Galerii Grafitt. 10:00-12:00 Debata publiczna wokół katastrofy na rzece Odrze po obu stronach granicy. Różnice w dyskursie medialnym.

12:00-12:30 lunch z degustacją lubuskich produktów regionalnych

12:30-13:30 zwiedzanie Lubuskiego Centrum Winiarstwa z audioprzewodnikiem, spacer po winnicy samorządowej

13:30 transport uczestników i uczestniczek z Zaboru do Zielonej Góry. Autobus dojeżdża do przystanku MZK przy ulicy Bohaterów Westerplatte 21, przy Galerii Grafitt.

W razie pytań o transport prosimy o kontakt z Radosławem Brodzikiem pod telefonem 509 013 903.