Zgłoszenia do jubileuszowego konkursu tylko do 10 stycznia

Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2016, Premier Wolnego Państwa Saksonia Stanislaw Tillich / Fot. Hans Scherhaufer

Nie traćcie czasu: zgłoszenia do jubileuszowego Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego są przyjmowane  tylko do 10 stycznia – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zaprasza do uczestnictwa – Nowa strona internetowa Nagrody Dziennikarskiej i Dni Mediów

Warszawa (15 grudnia 2016 r.) – tylko miesiąc pozostał dziennikarzom i redakcjom  na zgłoszenie się do XX (!) konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2017. Termin nadsyłania prac to 10 stycznia (decyduje data stempla pocztowego). Z warunkami konkursu można zapoznać się na nowej stronie internetowej www.dnimediow.org.

Koordynator Polsko-Niemieckiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Rządu Federalnego, Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zaprasza dziennikarzy z obu krajów do udziału w konkursie: „Niemcy powinni wiedzieć więcej o Polakach, a Polacy –  o Niemcach. Media pośredniczą w przekazywaniu tej wiedzy poprzez obiektywne i krytyczne, a czasami również emocjonalne relacjonowanie. Zaufanie i zrozumienie może budować tylko ten, kto rozumie życie codzienne, życzenia i nadzieje, ale również historię kraju sąsiada. W ten sposób wiele osiągnięto w ostatnich latach, także dzięki bogactwu pomysłów i zaangażowania wielu dziennikarek i wielu dziennikarzy. Jubileuszowemu konkursowi o XX Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską życzę dużo zgłoszeń. Zapraszamy do udziału!”

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w trzech kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – Zachodniopomorskie, Lubuskie i Dolnośląskie.

Sfinansowana przez Województwo Lubuskie nagroda specjalna „Dziennikarstwo na Pograniczu” także wynosi 5000 euro. Będzie ona przyznana za pracę, która w sposób przykładny dokumentuje integrację, przemiany i nowe wyzwania codzienności na pograniczu i która była opublikowana bądź wyemitowana w medium (Prasa, Radio, Telewizja), którego główna siedziba mieści się w jednym z regionów partnerskich przez dziennikarza mieszkającego w jednym z regionów partnerskich. Uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej odbędzie się w ramach X Dni Mediów w dniach 31 maja – 1 czerwca w Województwie Lubuskim. Tematem Dni Mediów 2017 r. to „Nowa polityczna rzeczywistość – skutki dla stosunków polsko-niemieckich”.

Warunki uczestnictwa i dokumenty konkursu można pobrać od http://fwpn.org.pl/aktualnosci oraz od nowej stronie internetowej www.dnimediow.org. Na stronach znajdują się aktualne informacje o konkursie i Dni Mediów. Strona odpowiada nowym wyzwaniom i umożliwia prezentację obu projektów w nowoczesny sposób. Specjalnie dla publiczności Dni Mediów przygotowaliśmy także przewodnik dla dziennikarzy pod tytułem „Energetyka Polski i Niemiec – różne punkty widzenia”. Przewodnik jest rezultatem warsztatu Dni Mediów 2016 r. pt. „Energetyka i środowisko w Polsce oraz w Niemczech – inwestycje energetyczne na pograniczu 2016” i został przygotowany przez jego moderatorów dr. Piotra Ziembickiego, Krzysztofa Baługa oraz Hermanna Schmidtendorfa.

W razie pytań dot. nadsyłania prac lub warunków konkursu prosimy o kontakt z:

Kontakt w Polsce:
Magdalena Przedmojska
koordynator projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Kontakt w Niemczech:
Heidrun Müller
Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises
Staatskanzlei des Freistaats Sachsen
Archivstraße 1, D-01097 Drezno, Niemcy
tel.: +49 (351) 563 62 802
faks: +49 (351) 563 62 800
kom.: +49 177 246 5130
Mail: dpjp@sk.sachsen.de, kontakt@muellerundbuenker.de