Podczas narodowych posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie nominowano prace do Polsko-Niemieckiej Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego – Wręczenie nagród 11 maja podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Media City Leipzig w Lipsku (Saksonia)

Podczas posiedzeń w Warszawie i Berlinie jury wybrało 24 prace nominowane do XIX finału Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w roku 2016. Jury wybierało spośród 116 nadesłanych zgłoszeń, z tego 54 z Polski i 62 z Niemiec. Wybrano po sześć prac w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz dotowanej przez Wolne Państwo Saksonia kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Nagroda przyznawana zwycięzcy w każdej kategorii wynosi 5.000 euro. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się 11-12 maja w lipskim Media City.

Gospodarz Dni Mediów, Premier Wolnego Państwa Saksonia Stanislaw Tillich podkreślił, że „Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Dni Mediów stały się cenionym dziennikarskim spotkaniem branżowym, wykorzystywanym jest jako miejsce wymiany poglądów i doświadczeń. To właśnie te osobiste spotkania i regularne rozmowy przyczyniają się do wspólnej transgranicznej rzetelnej i nacechowanej wzajemnym zaufaniem pracy przedstawicieli mediów obu krajów. O tym, jakie znaczenie ma dla Saksonii życie na polsko-niemieckim pograniczu, świadczy rozpisana przez nas nagroda specjalna. Ma ona służyć przede wszystkim wyróżnieniu dziennikarzy, którzy poruszają się po pograniczu i zajmują codziennymi tematami, które dotyczą ludzi po obu stronach granicy”.

Polski juror w kategorii Telewizja Jacek Kamiński podkreślił, że organizatorów cieszy fakt, że „w tegorocznej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej swoje publikacje zgłosiły nowe redakcje, dotąd w konkursie nieobecne, takie jak: Horyzont Telewizja Słubice, Radio Polska Live”. Niemiecki juror w kategorii Radio, Jürgen Hingst z NDR podkreślił: „Mimo że liczba złożonych prac lekko spadła, nie ucierpiała na tym jakość. W czasach internetu i ruchomych obrazów radio musi wynaleźć własną estetykę. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie reportaży o tematyce migracyjnej, stanowiącej tym roku punkt ciężkości złożonych prac. Wielu autorów zdecydowało się jednak na przedstawienie normalnego życia między Polaków i Niemców. Te tematy opisano nie mniej zaskakująco i różnorodnie.”

Wręczenie Nagrody Dziennikarskiej jest uroczystym punktem Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w dniach 11-12 maja – na miesiąc przed 25. rocznicą obchodów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – w Media City Leipzig w Lipsku (Saksonia). W ramach tegorocznej edycji nawiązano współpracę z Medientreffpunkt Mitteldeutschland (MTM).

Organizatorzy Polsko-Niemieckich Dni Mediów zapraszają uczestników do wzięcia udziału również w MTM pod hasłem „Siła zmiany – życie w nowych systemach” (www.medientreffpunkt.de; 9-11 maja). Również dziennikarze MTM mogą skorzystać z możliwości rejestracji na Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Mottem tegorocznej konferencji jest „Europa na rozstajach – integracja czy wykluczenie?”. Temat odzwierciedla konflikt między koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w Europie i niesieniem pomocy osobom porzucającym rejony świata objęte wojnami. W programie konferencji m.in. debata Europa na rozstajach – integracja czy wykluczenie? i warsztaty dotyczące wpływu polityki na media, polityki kulturalnej w kraju sąsiada, polityki NATO w przededniu warszawskiego szczytu 8-9 lipca 2016, digitalizacji radia i innych.

W przyszłym roku organizatorzy świętować będą 20-letnią historię Nagrody. Od 2013 roku nosi ona nazwę „Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego” w uznaniu dla działalności dziennikarskiej pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.

Nominowane prace:

Kategoria Prasa

  1. Serce po berlińsku, Joanna Gierak-Onoszko, POLITYKA.
  2. Maczków nad rzeką Ems, Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, Ale Historia.
  3. Tunel, Agnieszka Wójcińska, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy.
  4. Ich bin wer, den du nicht siehst, Emilia Smechowski, TAZ am Wochenende.
  5. Alltag und Horror, Agnieszka Hreczuk, Tagesspiegel, Reportage.
  6. Sehnsucht nach dem Vater, Paul Toetzke. TAZ, Reportage.

Kategoria Radio

  1. Podróż z Marianne, Alicja Kulik, Polskie Radio Olsztyn, redakcja kulturalna.
  2. Ukradziona i utracona młodość, Małgorzata Jurgiel, Anna Kolmer, Polskie Radio Szczecin, redakcja publicystyki.
  3. List, który zmienił Europę, Przemysław Gałecki, Polskie Radio Wrocław, redakcja informacji.
  4. Zwischen Bio-Anbau und Bodenspekulationen – Polens Landwirtschaft, Ernst-Ludwig von Aster und Anja Schrum, Deutschlandfunk, Außenpolitik/Gesichter Europas.
  5. Heimat wider Willen. Wie Tadeusz Sokolowski sich in Deutschland versöhnte, Marietta Morawska-Büngeler, SWR2 Tandem, Redaktion Modernes Leben.
  6. New York New York oder Neues aus der alten Heimat, Tilla Fuchs, Sr2 Kulturradio.

Kategoria Telewizja

  1. Wyprzedzając swój czas, Radomir Wit, TVP2.
  2. Dotknięcie anioła, Marek Tomasz Pawłowski, TVP Red. Form Dokumentalnych / WDR PG Dokumentation.
  3. Ogród po drugiej stronie rzeki, Paweł Kulik, Michał Kulik, TVP Historia / pepe-tv.eu.
  4. Nordstory: Gekommen, um zu bleiben – von Polen und Deutschen in der Grenzregion, Kathrin Matern, NDR Fernsehen, Landesfunkhaus MV.
  5. Lebenslinien: Celino Bleiweiss – Der rettende Name. Dagmar Wittmers. BR/Bayerisches Fernsehen, Dokumentarfilm und RBB/Rundfunk Berlin Brandenburg, Dokumentation und Zeitgeschehen.
  6. Nachbar, wie geht’s? Sorry, ich bin pleite! Katrin Materna und Łukasz Kowalski. MDR, Redaktion Osteuropa und Dokumentationen und TVP 2, Redakcja Publicystyki.

Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“

  1. Kowalski i Schmidt, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Krzysztof Czajka, TVP Wrocław / RBB.
  2. Po wojnie w niemieckiej szkole, Grażyna Preder, Polskie Radio Koszalin.
  3. Madonna Pechsteina, Jolanta Rudnik, Polskie Radio Koszalin.
  4. Schlesien: Die Suche nach der Identität, Martin Jabs, MDR (Fernsehen), Zeitgeschehen: Heute im Osten.
  5. Deutsch-polnische Kita, Antje Klingbeil, ZDF Landesstudio Brandenburg.
  6. Mensch Nachbar, Roman Nuck, Tomasz Sikora, Peter Kumpfe, MDR 1 Radio Sachsen.

Więcej informacji na www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl.

Kontakt:

Magdalena Przedmojska

koordynator projektów

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zielna 37, 00-108 Warszawa


Tel.: +48 (22) 338 62 73+48 (22) 338 62 73

Fax: +48 (22) 338 62 01 


Mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Heidrun Müller

Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises

Staatskanzlei des Freistaates Sachsen

Archivstraße 1, 01097 Dresden

Tel.: +49 (351) 564 1332

Mobil: +49 177 246 5130

Mail: dpjp@sk.sachsen.de