Wellness i turystyka mają w Meklemburgii-Pomorzu Przednim długą tradycję. Już w 1793 powstało na zlecenie wielkiego księcia Fryderyka Franciszka I pierwsze uzdrowisko w Heiligendamm. Ślad obecności koronowanych głów pozostał w nazwie kurortów zwanych potocznie Kaiserbäder. Uzdrowiska cesarkie od ponad wieku przyciągają kuracjuszy i turystów szukających słonecznych plaży, morza i spokoju. Dzisiaj to prawie 4 miliony rocznie.

Meklemburgia-Pomorze przednie, położony na północnym-wschodzie Niemiec kraj związkowy, cieszy się po zjednoczeniu ogromną popularnością zwłaszcza wśród rodzimych turystów. I nie bez powodu. Oprócz 1700 km plaż z wydmami i urokliwymi brzegami region kusi dwoma tysiącami malowniczych jezior. Dwa z nich Jezioro Müritz i Schweriner See to po Jeziorze Bodeńskim największe w Niemczech. Meklemburgia jest więc prawdziwym rajem dla miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych.

Na turystów czekają tu wspaniale przygotowane szlaki turystyczne: niekończące się drogi rowerowe i wodne, trasy jeździeckie a nawet drogi przystosowane do przejażdżki powozem, które prowadzą przez parki narodowe, rezerwaty, malownicze miasteczka i hanzeatyckie miasta. Przy odrobinie szczęścia można podziwiać podczas wycieczki rozpostarte na dwa i pół metra skrzydła orła bielika w locie, czy spotkać urokliwą krowę szlachetnej rasy high-cattle.
Niewątpliwą atrakcją regionu jest otwarta w sierpniu 2011 r. najdłuższa w Europie trasa pieszo-rowerowa, łącząca niemiecki Bansin (Bądzin Morski) z polskim Świnoujściem. Jakość tej 12-kilometrowej transgranicznej promenady spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. (zobacz uroczystość otwarcia promenady)


Na miłośników dawnej architektury czekają na terenie Meklemburgii perły starego budownictwa powstałe na przestrzeni ostatnich 800 lat, a w tym liczne zabytki gotyckie. Najważniejsze z nich znaleźć można wzdłuż drogi na wybrzeżu wiodącej od Lubeki do Stralsundu w dawniej ogromie wpływowych hanzeatyckich miastach Wismarze, Rostocku, Stralsundzie, Greifswaldzie czy Wolgaście. W Lubece z kolei w światowej sławy Domu Buddenbrooków miłośnicy literatury mają okazję poznać losy rodu lubeckich kupców, bohaterów jednej z powieści Tomasza Manna.

Meklemburgia wiąże się z jeszcze jednym słynnym twórcą. Na wyspie Rugii niemiecki malarz romantyczny Caspar David Friedrich uwiecznił na płótnie niepowtarzalny krajobraz nadmorskiego wzgórza ze skał kredowych, które do dzisiaj przyciągają turystów z całego świata.


Mówiąc o Rugii nie sposów nie wspomnieć o jeszcze innym niepowtarzalnym obiekcie. Doskonale zachowany turystyczny moloch nazistowski Prora zadziwia nie tylko historyków. Ten planowany dla 20 000 gości ośrodek wypoczynkowy z teatrem, halami sportowymi, basenami i portem rozciąga się na długości 4,5 km i daje wyobrażenie o monumentalnej architekturze nazistowskich Niemiec.


Meklemburgia to także głośny festiwal Störtebeker-Festspiele. Fani teatru pod gołym niebem zapełniają każdego lata widownię teatru w Ralswiek na Rugii podczas festiwalu, którego nazwa upamiętnia słynnego pirata z XV wieku – Klausa Störtebekera.


Meklemburgia-Pomorze Przednie oferuje więc to, czego szukają turyści. Od bogatej przyrody, poprzez unikatowe zabytki aż po współczesną sztukę. A to wszystko tuż za polską granicą.