We wtorkowy wieczór dnia 8 czerwca w Dreźnie, w Domu Festiwalowym Hellerau, zostały uroczyście wręczone nagrody w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Dwie nagrody powędrowały w tym roku do Niemiec, a jedna do Polski. Laureatami nagrody są dziennikarze radiostacji Deutschlandradio Kultur, telewizji rbb/arte i Gazety Wyborczej. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano rekordową liczbę prac: z Polski i Niemiec nadeszło ich łącznie 207.
Premier Wolnego Państwa Saksonii Stanislaw Tillich nawiązał w uroczystym przemówieniu do znaczenia i powinności Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Od 1997 roku nagrodą wyróżniane jest nie tylko takie dziennikarstwo, które spełnia funkcję informacyjną, ale również takie, które stanowi wzór do naśladowania, charakteryzujące się wysoką jakością, dziennikarstwo, które potrafi otwarcie przedstawiać trudne aspekty stosunków polsko-niemieckich: uprzedzenia, przykrości i wspólną bolesną historię. Mając świadomość tych spraw, dziennikarze z Polski i Niemiec nie powinni jednakże pominąć czy przemilczeć wielu sukcesów minionych 20 lat, zjednoczenia w Unii Europejskiej, relacji między państwami i intensywnej współpracy regionalnej między krajami związkowymi i województwami.
Jeśli mówi się o tych przykładach i aktach odwagi, które mają miejsce między Polakami i Niemcami, to istnieje również dobre polsko-niemieckie dziennikarstwo. - powiedział Stanislaw Tillich. I takie wyróżniające się dziennikarstwo zostało docenione również w tym roku. Nagrodzone zostały następujące prace:
W kategorii Prasa:
„Dziki Zachód Uznam", Adam Zadworny, „Gazeta Wyborcza", „Duży Format"
W kategorii Radio:
„Krakau mit Händen und Füßen" („Kraków rękami i nogami"), Andra Joeckle, Deutschlandradio Kultur
W kategorii Telewizja:
„Eine blonde Provinz" („Jasnowłosa prowincja"), Jacek Kubiak i Klaus Salge (rbb/arte)
Ceremonią wręczenia nagród dziennikarskich zakończyły się w Dreźnie III Polsko-Niemieckie Dni Mediów, które w tym roku odbyły się pod hasłem "Polska i Niemcy - partnerzy na Wschodzie". Blisko 300 dziennikarzy z Polski i Niemiec dyskutowało o stosunkach z Rosją i krajami sąsiadującymi z Unią Europejską: z Białorusią i Ukrainą.