Laudacja Doroty Zyń-Horbaczewskiej dla pracy Cezarego Galka pt. "Nowa Amerika"

Szanowni Państwo!
Kilka lat temu przeglądałam kalendarz wydany przez Słubfurt. Oto ten kalendarz – Słubfurt 2011. Można w nim przeczytać: „Będzie Państwu pomagał w poruszaniu się po obu stronach polsko-niemieckiej granicy z zamkniętymi oczami”. Nie sądziłam wówczas, że nowatorska i szalona zarazem idea integracji dwóch miast Słubic i Frankfurtu, rozdzielonych rzeką, zawojuje prawie całą przestrzeń wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

Marzenia odważnych kreatorów spełniają się jednak i są dowodem, iż ludzkie fascynacje i nadzieje wpisują się w historię i życie społeczeństw, które na pograniczu polsko – niemieckim już od wielu lat przybliża nam w swoich reportażach CEZARY  GALEK z Radia Zachód, zwycięzca tegorocznej Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii radio, za reportaż "Nowa Amerika"!

Tym razem Cezary Galek posłużył się nieszablonową konstrukcją. Sięgnął do archiwów własnej twórczości radiowej i poświęcił się tematowi, który realizował latami. Oddał mu się bez reszty i według oceny jury osiągnął znakomity efekt. Wnikliwie dokumentował siłę i celowość poszukiwań wspólnego języka i kultury.

"Nowa Amerika" to nie tylko historia pogranicza. To historia ponad granicami krajów. Historia, którą widać w życiu codziennym mieszkańców, w kontaktach  międzyludzkich, z dala od "oficjałek" i pomników. Jest to reportaż, który niebanalnie uchwycił zmiany, bez tzw. „zadęcia” i nachalnego pouczania, za to z ogromnym bagażem pozytywnych emocji.

"Nowa Amerika" pokazuje granicę, która fenomenalnie łączy ludzi. Jeszcze do niedawna w wielu miejscowościach społeczności żyły osobno, a dziś tworzą grupy obywateli z całego świata.

Słubfurt – miasto z własnym językiem i swoim godłem wymyślił Michael Kurzwelly , bohater reportażu Cezarego Galka. Dziś ta idea promieniuje  na inne miasta pogranicza polsko-niemieckiego. Obywateli „Nowej Ameriki” wciąż przybywa... Magda mówi, że już zapomina czy jest w Polsce, czy w Niemczech, tak jak w jej życiu, jedną nogą po jednej stronie Odry, a drugą nogą po drugiej stronie rzeki. Dwa razy w tygodniu jeździ do Polski uczyć języka niemieckiego, a w pozostałe dni tygodnia uczy języka polskiego w Niemczech. I to jest "Nowa Amerika"!

Audycja obrazuje w barwny, nowoczesny sposób rodzące się relacje między Polakami i Niemcami, zwykłymi mieszkańcami, od których bije radość niewymuszonych, spontanicznych działań ludzi, budujących imperium porozumienia.

Cezary Galek pokazał nam dźwiękowo, z dziennikarską pasją to nowe tętniące życiem oblicze pogranicza polsko-niemieckiego.
Gratulujemy!