Ki.Ka to skrót od Kinder-Kanal, czyli po prostu kanał dla dzieci. Stacja ta rozpoczęła nadawanie programów 1 stycznia 1997 roku. Ki.Ka jest wspólnym przedsięwzięciem ARD i ZDF, które posiadają w niej po 50 procent udziałów. Siedzibą Ki.Ka jest Erfurt, dlatego odpowiada za nią lokalna rozgłośnia radiowo-telewizyjna MDR.

Program stacji skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 13 lat i jest jasno podzielony na trzy kategorie wiekowe (3-6 lat, 6-10 lat oraz 10-13 lat). W jego skład wchodzą programy informacyjne i edukacyjne, filmy fabularne i animowane a także seriale, reportaże i telewizyjne show dla dzieci. Według badań przeprowadzonych w roku 2010 (KIM-Studie 2010) Ki.Ka jest ulubioną stacją telewizyjną dzieci w Niemczech. Za swoje programy była wielokrotnie honorowana różnymi nagrodami. W 2004 roku prestiżową nagrodę Adolf-Grimme-Preis otrzymał program „Bernd das Brot”, a w 2011 dokumentalna seria „Schnitzeljagd im Heiligen Land”. Także inne produkcje Ki.Ka dostawały ważne nagrody. W 2010 roku serial o detektywach dla młodzieży „KRIMI.DE” został wyróżniony Nagrodą Roberta Geisendoerfera, a program dla najmłodszych KiKANiNCHEN otrzymał Eyes&Ears Award. Zaś w zeszłym 2012 roku program dla przedszkolaków „Ene Mene Bu” otrzymal nagrodę Goldener Spatz (Złoty Wróbelek).

Stacja przywiązuje dużą wagę do opinii i zdania swoich młodych widzów. Dlatego na kształt telewizyjnej ramówki duży wpływ mają nadsyłane przez nich propozycje programowe. Na adres stacji przychodzi miesięcznie 10 000 listów, faksów, e-maili, a na stronę internetową www.kika.de zaglądało ponad 13 milionów internautów. W ostatnich kilku latach stacja emituje znacznie więcej filmów rysunkowych niż wcześniej. Według badań dotyczących oglądalności na niemieckim rynku telewizyjnym w 2012 roku 1,4 procent widzów powyżej 3 roku życia wybierało ofertę Ki.Ka., zaś w przedziale wiekowym między 3 a 13 było to aż 19 procent widzów. Warto zaznaczyć, że Ki.Ka ze względu na niski wiek swoich widzów nie pokazuje żadnych reklam. Od 30 kwietnia 2012 roku można Ki.Ka oglądać również w formacie HD, a w lutym tego samego roku zmieniło swoje logo na „bardziej młodzieżowe”.

W związku z pojawiającymi się w ostatnich kilku latach doniesieniach prasowych i prowadzonemu w tej sprawie śledztwu prokuratorskiemu z funkcji szefa programowego Ki.Ka w grudniu 2012 roku został zwolniony Steffen Kottkamp. Nowym komisarycznym szefem stacji został tymczasowo Tobias Hauke.


Ki.Ka w sieci

31.03.2013 | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej