XX Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego, Górzykowo (województwo lubuskie). Do konkursu zgłoszono 133 prace.

  • Laureat w kategorii Prasa: Rainer Schulze za pracę „Der zerbrochene Spiegel“, która ukazała się w „FAZ / Rhein-Main“.
  • Laureat w kategorii Radio: dr Conrad Lay za „Eine Stadt, die sich nicht mehr fremd ist, Breslau/Wroclaw: Drei Generationen erzählen“, opublikowaną w SWR2, Literatur und Feature.
  • Laureatka w kategorii Telewizja: Dagmar Wittmers, „Als Zwangsarbeiter auf dem Lande schuften“, NDR Kultura i Dokument / Dokument & Reportaż
  • Laureatka w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu", nagroda ufundowana przez województwo lubuskie: Monika Iłowska-Walkowiak für den Hörfunkbeitrag „Chodzą ulicami ludzie…“ von Radio Zachód S.A., Kultura

XIX Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego, Media City w Lipsku
Do konkursu zgłoszono 116 prac.

  • Laureatka w kategorii Prasa: Emilia Smechowski, „Ich bin wer, den du nicht siehst”, „taz am Wochenende
  • Laureatka w kategorii Radio: Tilla Fuchs, "New York New York oder Neues aus der alten Heimat“, Sr2 Kulturradio
  • Laureaci w kategorii Telewizja: Marek Tomasz Pawłowski i Małgorzata Walczak, „Dotknięcie anioła“ („Vom Wunder des Überlebens“), TVP Redakcja Form Dokumentalnych i WDR PG Dokumentation
  • Laureaci w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu", nagroda ufundowana przez Wolne Państwo Saksonia: Kinga Wołoszyn-Kowanda und Krzysztof Czajka, „Kowalski & Schmidt“, TVP Wrocław/RBB.

XVIII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego, Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Do konkursu zgłoszono 164 prace


  • Laureatka w kategorii Prasa
    Magdalena Grzebałkowska, reportaż „Śpiewać, hitlerówy!”, „Duży Format”, „Gazeta Wyborcza”
  • Laureaci w kategorii Radio
    Tomasz Sikora, Roman Nuck i Tomáš Kopecký, „Dowodiczek Osobisticzek, czyli Nowy Realizm Graniczny”, Polskie Radio Wrocław
  • Laureatka w kategorii Telewizja
    Åse Svenheim Drivenes, „Mama arbeitet im Westen – Eine Kindheit in Polen“, MDR
  • Laureaci w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu", nagroda ufundowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Województwo Zachodniopomorskie
    Joanna i Krzysztof Skonieczni, „Mała Polka ze Staffelde“, Polskie Radio Szczecin

XVII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, nowy Landtag w Poczdamie
Do konkursu zgłoszono 136 prac


  • Laureaci w kategorii Prasa
    Karolina Golimowska, Daniel Tkatch, The Germans, "Jetzt bin ich also deutsch" ("Więc jestem Niemcem")
  • Laureat w kategorii Radio
    Mariusz Borsiak, Polskie Radio Olsztyn, "Düsseldorf - Warszawa: trochę ponad godzinę"
  • Laureatka w kategorii Telewizja
    Rosalia Romaniec, ARD "Geschichte im Ersten", WDR Dokumentation u. Gesellschaft, "Meine Familie und der Spion" ("Moja rodzina i szpieg")
  • Laureaci w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu"
    Olaf Sundermeyer, Sabine Tzitschke, Anne Holzschuh, André Kartschall, rbb-Fernsehen, aktuelle Fragen "Hart an der Grenze" ("Tuż na granicy")
  • Laureat Nagrody Honorowej Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia
    Dietrich Schröder, MOZ

XVI Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Opera we Wrocławiu
Do konkursu zgłoszono 183 prace.


  • Laureatka w kategorii Prasa: Nikola Sellmair, Stern, "Mein Großvater hätte mich erschossen!" ("Mój dziadek by mnie zastrzelił")

  • Laureat w kategorii Radio: Cezary Galek, Radio Zachód, "Nowa Amerika"

  • Laureat w kategorii Telewizja: Matthias Frickel, Deutsche Welle, "Auf der Suche nach der verlorenen Kindheit – Wer war Bruno Schulz?" ("W poszukiwaniu utraconego dzieciństwa – Kim był Bruno Schulz?")

  • Laureat Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego: Michał Kokot, Gazeta Wyborcza Wrocław, "Jak niemiecki elektryk zaraził nas radością"


XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Kino Capitol w Schwerinie
Do konkursu zgłoszono 154 prace.


  • Laureat w kategorii Prasa: Konrad Schuller, FAZ, "Der neue Schlesier" ("Nowy Ślązak")

  • Laureatka w kategorii Radio: Jolanta Rudnik , Polskie Radio Koszalin, "Tutaj, here, hier"

  • Laureat w kategorii Telewizja: Markus Frenzel, ARD, mdr, magazyn "Fakt", "Löcknitz - Zuwanderungsparadies und NPD-Hochburg" ("Löcknitz - raj dla przybyszów i ostoja NPD")


XIV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Do konkursu zgłoszono 173 prace.


  • Laureat w kategorii Prasa: Rafał Woś, Dziennik Gazeta Prawna, "Polska szkoła inwestowania szturmuje niemiecką twierdzę"
  • Laureaci w kategorii Radio: Marianne Wendt i Christian Schiller, SWR 2, "Morgen sind wir glücklich – Die sozialistische Idealstadt Nowa Huta" (Jutro będziemy szczęśliwi – Socjalistyczne miasto wzorcowe Nowa Huta)
  • Laureatka w kategorii Telewizja: Eva Maria Schmidt, 3sat, "Avanti Polonia – Warschaus Weg nach Westen" (Avanti Polonia! Warszawska droga na Zachód)

XIII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Festspielhaus Hellerau w Dreźnie
Do konkursu zgłoszono 207 prac.


  • Laureat w kategorii Prasa: Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza Duży Format, "Dziki Zachód Uznam"
  • Laureatka w kategorii Radio: Andra Joeckle, Deutschlandradio Kultur, "Krakau mit Händen und Füßen" (Kraków rękami i nogami)

  • Laureaci w kategorii Telewizja: Jacek Kubiak i Klaus Salge, rbb/arte, "Eine blonde Provinz" (Jasnowłosa prowincja)


XII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Teatr Współczesny  w Szczecinie

Do konkursu zgłoszono 145 prac.


  • Laureat w kategorii Prasa: Włodzimierz Nowak, Gazeta Wyborcza, "Z drugiej strony znaczka"

  • Laureatka w kategorii Radio: Alicja Kulik, Polskie Radio Olsztyn, "Na początku było marzenie"

  • Laureaci w kategorii Telewizja: Martin Schöne i Tobias Gohlis, ZDF-Infokanal, "Crime time - Tod in Breslau"


XI Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Teatr Zamkowy Pałacu Nowego w Poczdamie
Do konkursu zgłoszono 158 prac.


  • Laureatka w kategorii Prasa: Renate Meinhof, Süddeutsche Zeitung, "Die wundersame Welt der Waschkraft" (Cudowny świat białej mocy)

  • Laureatka w kategorii Radio: Katarina Bader, SWR 2, "Herr Hronowski und ich - eine deutsch-polnische Freundschaft"

  • Laureat w kategorii Telewizja: Andrzej Klamt, ZDF-Theaterkanal, "Dreiländereck"


X Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Zamek w Książu na Dolnym Śląsku
Do konkursu zgłoszono 77 prac.


  • Laureatka w kategorii Prasa: Tina Veihelmann, Zeitungsverlag Freitag Berlin, "Zwei Ufer eines Flusses" (Piętaszek i Robinson - Dwa brzegi jednej rzeki)

  • Laureat w kategorii Radio: Tomasz Sikora, Polskie Radio Wrocław, "Od kaszki dla dzieci do podziemnego radia"

  • Laureat w kategorii Telewizja: Andrzej Kisiel, TVP 3 Szczecin - Oddział w Koszalinie, "Paul Robien. Ojciec Zielonych"


IX Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2006, Schwerin
Do konkursu zgłoszono 99 prac.


  • Laureaci w kategorii Radio: Jury postanowiło przyznać dwie nagrody w kategorii Radio:Philip Banse, Südwestrundfunk, za słuchowisko "Pensjonat Büchler - Niemieccy bezrobotni i polscy migranci zarobkowi drzwi w drzwi"; Waclaw Stawny, Polskie Radio, za słuchowisko "...powieszony na rozkaz Führera..."

  • Laureat w kategorii Telewizja: Peter Onneken, hr Fernsehen, "25 dni w Europie - Polsce"


VIII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2005, Zielona Góra
Do konkursu zgłoszono 93 prace.


  • Laureaci w kategorii Prasa: Jury postanowiło przyznać dwie nagrody w kategorii Prasa:Christoph von Marschall, Der Tagesspiegel, "Gniazdo prezydentów"; Adam Soboczynski, Die Zeit, "Wspaniałe czasy"

  • Laureat w kategorii Radi: Cezary Galek, Radio Zachód SA - Zielona Góra, "Co wydarzyło się w Sprembergu?"


VII Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2004, Görlitz
Do konkursu zgłoszono 108 prac.


  • Laureaci w kategorii Prasa: Magdalena Grzebałkowska i Bogdan Kunach, Gazeta Wyborcza, za "Czerwone znamię". To opis losów ocalałych z katastrofy statku Wilhelm Gustloff transportującego uciekinierów.

  • Laureatka w kategorii Radio: Stephanie von Oppen, Südwestrundfunk, za reportaż "Das Kindermädchen Wladja" (Piastunka Władzia)

  • Laureatka w kategorii Telewizja: Ute Badura, Norddeutscher Rundfunk, za dwujęzyczny film dokumentalny "Schlesiens Wilder Westen" (Śląski Dziki Zachód). Opis nastrojów panujących we wsi Kopaniec - dawnym Seifershau - przywołuje opowiadania dawnych i nowych, niemieckich i polskich mieszkańców.


VI Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2003, Szczecin
Do konkursu zgłoszono 103 prace.


  • Laureatka w kategorii Prasa: Ewa Maria Slaska, Newsweek, za "Pochwała lumpenburżuazji"

  • Laureat w kategorii Radio: Andrzej Winiszewski, Radio Zachód - Zielona Góra, za "Na śmietniku lepszych ludzi"

  • Laureatka w kategorii Telewizja: Maria Zmarz-Koczanowicz, ARTE G.E.I.E. i TVP 2, za "Kinder der Revolution" (Dzieci rewolucji)


V Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2002, Poczdam
Do konkursu zgłoszono 110 prac. Po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę dla młodych dziennikarzy. Fundatorem nagrody była firma EKO-Stahl GmbH, Eisenhüttenstadt


  • Laureatka w kategorii Prasa: Beata Maciejewska, Gazeta Wyborcza - Wrocław, "Jeden koniec, jeden początek, Wrocław / Breslau"

  • Laureaci w kategorii Radio: Wojtek Mroz i Anja Schrum, Deutschlandfunk, "Ackern für Europa - die polnischen Landwirte und die EU-Osterweiterung" (Orka dla Europy - polscy rolnicy a rozszerzenie Unii Europejskiej)

  • Laureat w kategorii Telewizja: Trevor Peters, Telewizja NDR / Landesfunkhaus Mecklenburg-Vorpommern, "Nah an Polen - doch weit weg" (Blisko Polski, a jednak daleko)

  • Nagroda specjalna dla młodych dziennikarzy:Alicja Schatton, redakcja telewizyjna Młodzieżowy Magazyn Śląski / Schlesien Journal Jung, za magazyn młodzieżowy z Opola


IV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2001, Wrocław
Do konkursu zgłoszono 104 prace.


  • Laureaci w kategorii Prasa: Helga Hirsch, Die Welt, za artykuł "Bestraft, ohne schuldig zu sein" (Ukarany bez winy). To opis wspólnego życia wypędzonych Polaków, Niemców i Ukraińców na przykładzie pewnej wsi; Jaroslaw Golawski i Andrzej Krajewski za artykuł "Stawka większa niż PRL". Poruszono w nim problem powiązań Stasi z ruchem "Solidarność".

  • Laureaci w kategorii Radio: Jolanta Rudnik za feature "Pod jednym Bogiem". Kwestia wypędzenia Niemców z Polski została zaprezentowana na przykładzie domu, do którego potomkowie wypędzonych zgłosili roszczenia restytucyjne; Cezary Galek, Radio Zachód SA - Zielona Góra, za reportaż "Niemcy wracają na swoje". Dziennikarz drąży problem relacji między wracającymi Niemcami a ludnością polską na przykładzie pałacu w Łomnicy (Schloss Lomnitz). Niemcy w pałacu urządzili hotel i stworzyli sobie w nim własną dawną i nową ojczyznę.

  • Laureaci w kategorii Telewizja: Edyta Brzozowska za magazyn "Kowalski trifft Schmidt" (Kowalski spotyka Schmidta). Dwujęzyczny, polsko-niemiecki program emitowany z powodzeniem od kilku lat w telewizji ORB i TVP; Matthias Frickel, Deutsche Welle, za "Ein Traum an der Oder - Die Universität als Brücke nach Europa" (Marzenie nad Odrą - uniwersytet jako most do Europy). To barwny opis tego jak Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wraz ze swoimi studentami wprowadza w życie ideę porozumienia między narodami.

 

W roku 2000 wręczenie Nagrody nie odbyło się.

 


III Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 1999, Schwerin
Do konkursu zgłoszono 114 prac.


  • Laureaci w kategorii Prasa

Jan Christoph Wiechmann, Stern, "Das verdrängte Verbrechen" (Wyparta zbrodnia) i "Ein Mörder in Weiß" (Morderca w bieli). Autor opisuje mało znany w Polsce i w Niemczech rozdział wspólnej historii: okrutną śmierć tysięcy wschodnioeuropejskich, w tym także polskich, niemowląt w czasach narodowego socjalizmu w niemieckich obozach dla dzieci.

Sandra Dassler, Lausitzer Rundschau, i Regina Dachowna, Gazeta Lubuska. W ramach projektu transgranicznego dziennikarki zajmują się historycznymi i aktualnymi problemami swojego regionu.

  • Laureaci w kategorii Radio

Angelika Stangneth, NDR1 Radio MV, i Zbigniew Plesner, Polskie Radio Szczecin, dla Radia Pomerania. Audycja radiowa emitowana w wersji niemieckiej i polskiej skierowana przede wszystkim do słuchaczy z pogranicza polsko-niemieckiego.

Ernst-Ludwig von Aster i Wojtek Mroz, Grenzgänger Journalistenbüro, "Schilf oder Schifffahrt" (Trzcina czy żegluga). Dziennikarze naświetlają "za" i "przeciw" planowanej regulacji Odry.

  • Laureaci w kategorii Telewizja

Enrico Demurray, niezależny dziennikarz pracujący dla telewizji ORB, "Leben nach der Flut" (Życie po powodzi). Reportaż pokazuje skutki katastrofalnej powodzi po wezbraniu Odry.

Tomasz Orlicz, TVP, za programy poświęcone Theodorowi von Gosen i Markusowi von Gosen.


II Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 1998, Gorzów
Do konkursu zgłoszono 95 prac.


  • Laureaci w kategorii Prasa

Kai A. Struthoff, Märkische Oderzeitung, "Bitterer Wodka und süße Küsse in Witnica" (Gorzka wódka i słodkie całusy w Witnicy). W Witnicy spotyka się młodzież polska i niemiecka. Podczas spotkań zamiast skupiać się na dzielących ich problemach, młodzi ludzie spontanicznie wychodzą sobie naprzeciw.

Barbara Stankiewicz, Gazeta Opolska, "Lody z bitą pianą". Autorka opisuje gospodarcze otwarcie się Polski na obcy kapitał na przykładzie polskiej filii fabryki lodów Schöllera zarządzanej przez Polaków.

  • Laureaci w kategorii Radio

Donata Kaman, Bayerischer Rundfunk, "Krakau vis - vis" (Kraków vis - vis). Wielowarstwowe wyznanie miłości Krakowowi prezentujące równocześnie obrazowo i z sympatią atmosferę miasta i jego mieszkańców.

Czeslawa Borowik za reportaż "Niemcy". Reportaż o obozie koncentracyjnym w Lublinie wyemitowany przez Radio Lublin.

  • Laureaci w kategorii Telewizja

Inga Bruns, Hessischer Rundfunk, "Spendenregen oder Badengehen" (Deszcz datków czy idziemy się kąpać). Audycja o katastrofalnej powodzi na Odrze - świetna pod względem stylu i treści.

Tadeusz Litowczenko za reportaż "Powrót Bismarcka". Reportaż opowiada o powrocie wnuka kanclerza Niemiec do rodowej siedziby i o reakcji mieszkańców wsi. Philipp von Bismarck założył w dzisiejszych Kulicach fundację niemiecko-polską.


I Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 1997, Saksonia
Do konkursu zgłoszono 124 prace.


  • Laureaci w kategorii Prasa

Wlodzimierz Kalicki, Gazeta Wyborcza za cykl artykułów "Długie pojednanie" i wywiad z attaché kulturalnym Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

15 młodych dziennikarzy z Evangelische Journalistenschule Berlin (Ewangelicka Szkoła Dziennikarska w Berlinie), za czytankę "Einsichten 3" (Wejrzenia 3)

  • Laureaci w kategorii Radio

Aleksandra Michalek-Tycner, za reportaż "Groby dla wrogów" wyemitowanym w Programie 1 Polskiego Radia

Verena Elisabeth Längle, za portret Wisławy Szymborskiej, polskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

  • Laureaci w kategorii Telewizja

Sebastian Fikus, za cykl programów

Holger Trzeczak, za filmowe obserwacje na moście miejskim we Frankfurcie "Schleichweg oder Trampelpfad" (Ukryta droga czy wydeptana ścieżka) nadane przez telewizję Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB)