W roku zamknięcia granic, lockdownów, pracy i nauki zdalnej pandemia była tematem wielu prac konkursowych.
Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2021 otrzymują Katarzyna Świerczyńska, Victoria Marciniak, Monika Sieradzka i Elisabeth Lehmann, Janusz Schwertner, Daniel Olczykowski, Dawid Serafin, Patryk Motyka, Michał Bachowski, Paweł Korzeniowski, Witold Jurasz oraz Karolina Kijek.
Zwycięskie prace opublikowano w „Magazynie 24” w portalu TVN24, Radio Micro-Europa, MDR, redakcja „Geschichte und Dokumentationen”, Deutsche Welle, portalach Wiadomości Onet.pl, Noizz.pl oraz w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej. Zwyciężczynie i zwycięzcy otrzymają w najbliższych dniach dyplomy od gospodarza wydarzenia, marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Rozstrzygnięcie konkursu już drugi raz odbywa się online. Jury ponownie obradowało telefonicznie i internetowo. 6 maja jury wyłoniło zwycięzców z aż 188 nadesłanych prac.
Marszałek Geblewicz podkreśla, że tegoroczny konkurs przebiegał w szczególnych warunkach. Ponad roczny okres de facto zamknięcia granic niósł za sobą wiele trudności, ale przede wszystkim zmienił życie na polsko-niemieckim pograniczu. Pandemia przerwała tkane przez lata, delikatne więzi pomiędzy społecznościami i spowodowała, że znowu oddzieliliśmy się i oddaliśmy się od siebie. To wszystko było dokumentowane przez dziennikarzy, którzy po obu stronach granicy relacjonowali przebieg zdarzeń. Wyraził przekonanie, że przed nami wszystkimi znowu wielkie dzieło - dzieło odbudowy wzajemnych relacji i zaufania. Liczy na to, że świat dziennikarski tak jak to dotychczas twórczo i kreatywnie wpisze się w ten proces.
Organizatorzy tegorocznego konkursu i 14. Polsko-Niemieckich Dni Mediów pod hasłem „Panmedia. Jak długo potrwa medialny stan wyjątkowy?“ – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i województwo zachodniopomorskie – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia oraz Wolne Państwo Saksonia, a także województwa lubuskie i dolnośląskie – serdecznie gratulują laureatkom i laureatom:
Kategoria Prasa
Katarzynie Świerczyńskiej za reportaż „Manfred przyjechał się ostrzyc, Ralf nakupił skarpetek. Osinów znów jest światowy”, redakcja Magazynu TVN24 w portalu TVN24.pl
Polski juror w kategorii Prasa Robert Migdał o decyzji w sprawie reportażu Katarzyny Świerczyńskiej: „to znakomity tekst. I pod względem treści, i warsztatu dziennikarskiego. Najwyższa klasa. Autorka opisała przygraniczne, polsko niemieckie relacje na przykładzie maleńkiej wioski Osinów - w której jak w soczewce możemy obserwować zwykłe-niezwykłe życie pogranicza.”
Kategoria Radio
Victorii Marciniak za reportaż „Dawid kontra Goliat? Dwa kraje, dwie ustawy medialne, jeden pozew”, Radio Micro-Europa
Niemiecki członek jury w kategorii Radio Michael Elgaß podsumował decyzję jury: „60-minutowy reportaż radiowy opowiada o wytoczonym w Polsce procesie dotyczącym serialu wojennego wyemitowanego przez niemiecką stację ZDF i reakcji nań mediów w obu krajach, a także i przede wszystkim o najwyższym dobru, jakim jest wolność artystycznego wyrazu. Bez wytykania palcami, a przy pomocy doskonałego warsztatu dziennikarskiego, jego autorka Victoria Marciniak zestawia ze sobą różne kontrowersyjne opinie. Słuchacze mogą sobie sami wyrobić zdanie na ich temat. To przekonało jury konkursu.”
Kategoria Telewizja
Elisabeth Lehmann i Monice Sieradzkiej za film „Nazistowskie porwania dzieci – Zapomniane ofiary“, MDR, redakcja Geschichte und Dokumentationen, Deutsche Welle
Jurorka w kategorii Telewizja Bogna Koreng uzasadnia motywację jury: „Film opisuje losy trójki dzieci, którym w czasie II wojny światowej odebrano polskich rodziców i ojczyznę, by poddać je germanizacji w „porządnych” niemieckich rodzinach. Autorki sugestywnie prezentują doświadczenia skradzionych dzieci na tle historii, powołując się dodatkowo na archiwalne dokumenty i cytaty, a także oryginalne nagrania oraz historyczne fotografie i szkice. Niejednokrotnie nawiązują też do teraźniejszości, zachęcając do rozliczenia się z przeszłością oraz konfrontacji z konsekwencjami fanatyzmu rasowego.”
Kategoria Multimedia
Januszowi Schwertnerowi, Danielowi Olczykowskiemu, Dawidowi Serafinowi, Patrykowi Motyce, Michałowi Bachowskiemu, Pawłowi Korzeniowskiemu, Witoldowi Juraszowi za materiał „Wysychamy”, Wiadomości Onet.pl, Noizz.pl. Materiał powstał w ramach Stypendium dziennikarskiego FWPN.
Polski Juror w kategorii Multimedia Piotr Stasiak mówi o motywacjach jury: W roku pandemii „chcemy promować innowacyjne środki wyrazu, łączące obraz, dźwięk, wideo, interakcje – to wszystko, co daje nam internet. Nie zapominamy jednak o drugim elemencie – rzetelnej pracy dziennikarskiej, o dogłębnym zbadaniu tematu, i o wciągającej historii. Nagrodzona praca zawiera wszystkie te składowe w idealnych proporcjach. Wykorzystuje przejmujące materiały wideo, muzykę i wypowiedzi bohaterów. Wprowadza elementy interaktywne, mapy, wykresy. Jej liczni autorzy wykonali tytaniczną pracę, aby dotrzeć do wielu źródeł i opowiedzieć historię z wielu różnych perspektyw.”
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“, nagroda ufundowana przez województwo zachodniopomorskie
Karolinie Kijek, „Kurczak żywcem skubany. Kopalnia węgla brunatnego Turów chce się rozszerzać”, Duży Format”, Gazeta Wyborcza we Wrocławiu
Juror w kategorii Prasa Uwe Rada o decyzji jury: „W reportażu „Kurczak żywcem skubany“ polska sztuka reportażu po raz kolejny bierze pod lupę polsko-niemieckie pogranicze. Reportaż Kijek poświęcony jest kopalni odkrywkowej Turów zlokalizowanej w trójkącie granicznym Polski, Niemiec i Czech. Siła reportażu Karoliny Kijek polega na jego wielogłosowości. Czytelnicy odnajdą w nim bowiem różne spojrzenia na kwestie energetyki opartej na węglu brunatnym, zmian klimatycznych i polityki energetycznej. Nie znajdą w nim jednej prostej prawdy. Region polsko-niemieckiego pogranicza opisywany jest często w kontekście porozumienia i współpracy pomiędzy obydwoma państwami. W swoim reportażu Karolina Kijek decyduje się jednak dotknąć miejsc bolesnych. Opisując konflikt, z którego prawdopodobnie wyłonią się sami przegrani. Dlatego to w pełni zasłużona nagroda”.
Jury wybierało spośród 188 nadesłanych zgłoszeń – 104 prac prasowych (45 polskich i 59 niemieckich), 22 prac radiowych (10 polskich i 12 niemieckich), 32 prac telewizyjnych (7 polskich i 25 niemieckich), 7 prac w kategorii Multimedia (4 polskie i 3 niemieckie) oraz 23 prac w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” (11 polskich i 12 niemieckich). W ubiegłym roku zgłoszonych prac było 181. Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro.
Wszystkie nominowane prace można oglądać do kwietnia 2022 r. na stronie https://nom2021.dnimediow.org/.
Fundatorami tegorocznej Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.
Kontakt w sprawie prac w języku polskim:
Małgorzata Gmiter
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl
Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises
Tadeusz-Mazowiecki
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
Tel.: + 49 351 81609-48
E-Mail: f.pirnbaum@heimrich-hannot.de