Laureaci

Natalie Steger, Fot. Hans Scherhaufer

220 uczestników debat i warsztatów Polsko-Niemieckich Dni Mediów – Zwycięzcy Polsko-Niemieckiej Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego w roku 2019 to: Urszula Ptak, Krytyka Polityczna (Prasa), Pia Rauschenberger, Deutschlandfunk Nova (Radio), Natalie Steger i Milena Drzewiecka, Phoenix Dokumentationen (Telewizja); Małgorzata Jurgiel, Polskie Radio Szczecin S.A. („Dziennikarstwo na Pograniczu“). W kategorii Multimedia zwyciężyła praca Helene Bienvenu i Kasi Strek z portalu Cafébabel – das Europamagazin.

Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbywają się w dniach 13-14 czerwca 2019 r. pod hasłem „Czy Europa się rozpada?”. Dziennikarze i politycy rozmawiają o zmianach na scenie politycznej państw członkowskich Unii Europejskiej. Tematy warsztatów koncentrują się wokół najważniejszych tematów dziennikarskich i politycznych w Polsce i Niemczech: zmian w środowisku medialnym, tematyki energetycznej, framingu czy big data.

Uroczystym akcentem Dni Mediów jest wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie w marcu jury nominowało 27 prac. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbyło się w czwartek wieczorem podczas Gali zorganizowanej przez gospodarza, Województwo Dolnośląskie, w Zamku Topacz pod Wrocławiem.

Zwycięzcami XXII Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckego są:

Kategoria Prasa: „Uchodźcze dzieci dużo rozumieją”. Urszula Ptak (Krytyka Polityczna)
Kategoria Radio: „Fahrraddiebe – Folge 4”. Pia Rauschenberger (Deutschlandfunk Nova)
Kategoria Telewizja: „Gott – Ehre – Vaterland. Polens Nationalisten marschieren“. Natalie Steger, Milena Drzewiecka (Phoenix Dokumentationen)
Kategoria Multimedia: „Polnische Jugend: Karriere unter Tage“. Helene Bienvenu, Kasia Strek (Cafébabel – das Europamagazin)
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“: „W domu mówimy po polsku”. Małgorzata Jurgiel (Redakcja publicystyki, Polskie Radio Szczecin S.A).

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego powiedział podczas ceremonii: Bardzo się cieszę, że Gala tegorocznego Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego odbywa się na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, w regionie, w którym od lat budujemy bardzo dobre relacje z naszymi Sąsiadami-Przyjaciółmi z Niemiec. Wiele nas łączy, historia i teraźniejszość, razem budujemy przyszłość w zjednoczonej Europie.

O tym wszystkim warto mówić, warto pamiętać i warto doceniać nasze partnerskie relacje. Polsko-Niemieckie Dni Mediów wraz z XXII edycją konkursu przyniosły bardzo dobre prace dziennikarskie, poruszające tematykę relacji polsko-niemieckich. Dziękuję wszystkim dziennikarzom za udział w konkursie, a laureatom najlepszych prac serdecznie gratuluję.

Jury wybierało spośród 115 zgłoszeń, z czego 56 z nich nadesłano z Polski, a 59 – z Niemiec. Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro. Nagrodę w kat. „Dziennikarstwo na Pograniczu” ufundowało Województwo Dolnośląskie.

W ramach szeroko zakrojonych aktywności z okazji 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Saksonii również minister ds. europejskich Wolnego Państwa Saksonia Oliver Schenk bierze udział w Dniach Mediów. Podczas gali przekazał on nagrodę w kategorii Telewizja.

Laudacje

„Żeby napisać taki tekst, trzeba mieć w sobie wielkie pokłady empatii, wrażliwość na otaczający świat, i potężny talent literacki połączony z reporterskim zacięciem.  zmysłem, by wychwycić ulotne sytuacje, zdarzenia i przenieść je na papier” – powiedział podczas laudacji dla Urszuli Ptak w kategorii Prasa członek jury Robert Migdał. Praca opowiada o kształceniu uchodźczych dzieci w Niemczech. Przedstawiono w niej świat dziecka, które jest daleko od domu, które znalazło się w obcym, nowym, niekoniecznie przyjaznym miejscu.

Juror Jürgen Hingst podsumował burzliwe narady jury w kategorii Radio i wygraną Pii Rauschenberger w następujący sposób: „Historia toczy się szybko, jest opowiedziana w zabawny sposób z młodzieńczą świeżością i humorem słownym oraz radością używania słów”. Praca rozprawia się z niemądrymi stereotypami o innych narodach na przykładzie kradzieży roweru.

Szczególną wartością pracy Natalie Steger i Mileny Drzewieckiejzwyciężczyń w kategorii Telewizja, podkreśliła członkini jury Bogna Koreng: „W tym materiale o wydarzeniach w kraju nie mówią zagraniczni eksperci. Nie – osoby, które naświetlają własne działania i takie, które przyporządkowują je konkretnym kontekstom społecznym i je oceniają, pochodzą z polskiego społeczeństwa”.

„Nasuwa się warsztatowo dobrze opowiedziana historia z zaskakującą perspektywą: młodzi ludzie szukają przyszłości w katowickiej kopalni węgla – zwykle bardzo pragmatycznie i w odniesieniu do małej ojczyzny, pomijając aspekt ochrony środowiska” – podsumował obrady jury w kategorii Multimedia juror Marcus Bensemann, gratulując jednocześnie zwycięstwa Helene Bienvenu i Kasi Strek w kategorii Multimedia.
Wspólną laudację w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” dla Małgorzaty Jurgiel wygłosiły jurorki Gabriela Wiatr i Alicja Rucińska: „To poprzez język poznajemy świat. To język i wytwory kultury, w jakiej wzrastamy, określają naszą tożsamość. Edukowanie dzieci w dwóch systemach – niemieckim i polskim, to bardzo ambitne zadanie. I otwierające nowe  możliwości kształtowania najmłodszego pokolenia Europejczyków. Pokolenia, które wpłynie na naszą przyszłość – w wyobrażeniu bohaterów reportażu – nie niemiecką i polską, lecz wspólną – pomorską”.

Podczas Gali Marszałek Cezary Przybylski przekazał pałeczkę Dni Mediów i tym samym organizację Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2020 Sekretarzowi Stanu i Pełnomocnikowi kraju związkowego Brandenburgia ds. mediów i stosunków międzynarodowych Thomasowi Kralinskiemu. Kralinski zaprosił przedstawicielki i przedstawicieli mediów i polityki do Frankfurtu nad Odrą, gdzie Dni Mediów 2020 odbędą się we współpracy z  Uniwersytetem Europejskim Viadrina.

 

Kralinski podkreślił, że Brandenburgia bardzo świadomie wybrała Frankfurt jako miejsce organizacji konferencji. Życzyłby sobie nie tylko wielu dogłębnych debat, lecz także spojrzenia na kiedyś hanzeatyckie a teraz polsko-niemieckie podwójne miasto nad Odrą, która od dawna nie jest już dzielącą, lecz łączącą rzeką.

 

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego są Fundacja Współpracy Polsko-NiemieckiejZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie Wolne Państwo Saksonia.

Więcej informacji na www.dnimediow.org.

Kontakt:

Magdalena Przedmojska

koordynatorka projektów

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa

tel.: +48 (22) 338 62 73

faks: +48 (22) 338 62 01 

e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Frieda Pirnbaum

Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises Tadeusz-Mazowiecki

Sächsische Staatskanzlei

Archivstraße 1, 01097 Dresden

tel.: + 49 351 81609-48

e-mail: f.pirnbaum@heimrich-hannot.de