Wyróżniono zwycięzców Polsko-Niemieckiej  Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2016

Małgorzata Walczak, laureatka Nagrody TV 2016 / Fot. Hans Scherhaufer

Lipsk, 11 maja 2016 r. – Podczas uroczystości wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2016 w lipskim Media City wyróżniono tegorocznych zwycięzców. Nagrodę w kategorii Prasa otrzymała Emilia Smechowski za pracę „Jestem, ale ty mnie nie widzisz” opublikowaną w TAZ am Wochenende. W kategorii Radio zwyciężyła Tilla Fuchs za pracę „New York, New York lub: Co nowego w starej ojczyźnie” wyemitowaną przez Sr2 Kulturradio. W kategorii Telewizja odznaczeni zostali Marek Tomasz Pawłowski i Małgorzata Walczak za pracę „Dotknięcie anioła” z Redakcji Form Dokumentalnych TVP i WDR PG Dokumentation. W kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”, w której nagrodę ufundowało Wolne Państwo Saksonia, jury wyróżniło pracę Kingi Wołoszyn-Kowandy i Krzysztofa Czajki powstałą w ramach programu „Kowalski i Schmidt“TVP Wrocław / RBB.

Premier Wolnego Państwa Saksonia i Gospodarz uroczystości Stanisław Tillich podkreślił: „Dziennikarze odgrywają znaczną rolę w kształtowaniu stosunków polsko-niemieckich. Są ważnymi ‘budowniczymi mostów’ między ludźmi z obu krajów, między polityką i społeczeństwem. Poprzez swoją pracę pomagają obalać stereotypy, rozwiązywać nieporozumienia, budować wzajemne zrozumienie. Przy tym ciąży na nich duża odpowiedzialność, dlatego dla zrozumienia ich przekazu potrzebne są wolne i niezależne media. Wolne media przynależą do Europy jak wolność i demokracja, jak praworządność i gospodarka rynkowa. Poprzez przyznanie Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego opowiadamy się za wolnością mediów”.

Laudacje na cześć zwycięzców konkursu wygłosili członkowie jury. W kategorii Prasa niemiecki juror Dietrich Schröder wskazał na budzenie żywych emocji jako szczególną cechę pracy „Jestem, ale ty mnie nie widzisz” Emilii Smechowski. Autorka, poprzez pokazanie trudności integracji migrantów na przykładzie polskiej rodziny w Niemczech, pozwala czytelnikowi zapoznać się z własnymi doświadczeniami, odczuciami i wątpliwościami. „Krytyka odnosząca się nie tylko do świadomego ukrywania pochodzenia przez rodziców, ale także do wymagania od dzieci, aby w nowej ojczyźnie były bardziej niemieckie od samych Niemców, tkwi w pracy tak samo głęboko jak poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego rodzice postępowali właśnie tak, a nie inaczej. Praca otwiera czytelnikom urodzonym w Niemczech oczy na to, dlaczego integracja w tym kraju jest tak trudna”. Zdaniem Dietricha Schrödera w sposób szczególny pozostają w pamięci zdania takie jak to: „Jak kameleony, nauczyliśmy się ukrywać w niemieckim społeczeństwie”.

Juror w kategorii Radio Jürgen Hingst podkreślił, że w pracy „New York New York oder Neues aus der alten Heimat“ autorki Tilli Fuchs ucieczka i wypędzenie zostały pokazane z zupełnie nowej perspektywy: „Ucieczka ojca ze Śląska, poszukiwanie ojczyzny i tożsamości przez kolejne pokolenia oraz obecne położenie uchodźców splatają się ze sobą w przekonujący sposób. Temat został wyjęty z historycznego kontekstu i przedstawiony w teraźniejszości. Całość pokazana jest wybitnie, inteligentnie, wspaniale opracowana. Autorce udaje się połączyć ‘kiedyś’ z ‘teraz’, bo posługuje się językiem, który będzie zrozumiały także dla młodego pokolenia”.

Zwycięska praca w kategorii Telewizja, „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego i Małgorzaty Walczak opowiada historię ocalałego z Holocaustu Henryka Schoenkera, syna Leona Schoenkera, przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Bohater opowiada w filmie o swoim życiu w ukryciu, w getcie, o ucieczce przed deportacją. Polski juror w kategorii Telewizja Jacek Kamiński zwrócił uwagę na fakt, że nagrodzona praca stoi na pograniczu teatru telewizji, filmu dokumentalnego i fabularnego. Przetworzenia telewizyjne (z nieruchomej fotografii powstaje czarno-biały film) powodują, że jest to próbka najwyższej klasy realizatorskiej.

Laudatorka Gabriela Wiatr wygłaszająca laudację dla pracy „Kowalski i Schmidt“ Kingi Wołoszyn-Kowandy i Krzysztofa Czajki podkreśliła, że „autorzy programu przyzwyczaili swoich widzów do niezmiennie wysokiego poziomu. W krótkiej i przystępnej formie serwują połączenie informacji z życia społecznego i kulturalnego polsko-niemieckiego pogranicza. Początki programu sięgają roku 1997, można zatem śmiało powiedzieć, że stanowi on niezwykle wartościową dokumentację ewolucji wzajemnych stosunków, sympatii i antypatii, trendów, problemów i wspólnych przedsięwzięć”. Zdaniem jurorki na wielkie uznanie zasługuje umiejętność wyszukiwania tematów, które tak trafnie obrazują sedno  pogranicza.

Była to XIX edycja Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, która od  2013 r. nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego zmarłego w tym samym roku działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po 1989 roku. Do konkursu nadesłano łącznie 116 prac, 62 z Niemiec i 54 z Polski. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Nagroda w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”, której wysokość także wyniosła 5000 euro, tym razem została sfinansowana przez Wolne Państwo Saksonia za pracę, która, zgodnie z warunkami konkursu, w sposób przykładny dokumentuje codzienność na pograniczu i została przygotowana przez dziennikarza lub dziennikarkę z sześciu regionów partnerskich.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie miało miejsce w ramach IX Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które po raz pierwszy odbyły się w Lipsku i zostały objęte patronatem Premiera Wolnego państwa Saksonia Stanisława Tillicha. Dni Mediów odbyły się pod mottem „Europa na rozstajach – integracja czy wykluczenie” we współpracy z Medientreffpunkt Mitteldeutschland.

Uroczystość wręczenia nagrody będzie transmitowana przez MDR:

Z pracami nominowanymi zapoznać się można na stronie: http://www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl.

Kontakt:

Magdalena Przedmojska

koordynator projektów

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

  1. Zielna 37, 00-108 Warszawa


tel.: +48 (22) 338 62 73


fakx: +48 (22) 338 62 01 


e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Heidrun Müller

Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises

Staatskanzlei des Freistaates Sachsen

Archivstraße 1, 01097 Dresden

tel.: +49 (351) 564 1311

faks: +49 (351) 564 1309

kom.: +49 177 246 5130

e-mail: dpjp@sk.sachsen.de