Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023 otrzymują: Katarzyna Kojzar, Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum, Arkadiusz Wierzuk, Franziska Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt oraz Mateusz Pojnar.

Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w roku 2023 – Nagrody wręczone na uroczystości w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze – wśród nagrodzonych artykuły i audycje o tematyce historycznej jak prace odnoszące się do aktualnej sytuacji w Europie w obszarze polityki społecznej, klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Zwycięskie prace opublikowano w serwisie OKO.press, rozgłośni Deutschlandfunk, redakcja Hintergrund, w telewizji tvn24, magazyn Czarno na białym, w serwisie MDR Sachsen w redakcji Mensch Nachbar, Tygodniku „Krąg”.

Organizatorzy tegorocznego konkursu i 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Województwo Lubuskie – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Wolny Kraj Saksonia, a także województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie – serdecznie gratulują laureatkom i laureatom.

„My tu na pograniczu współpracujemy, a jest to możliwe dzięki zrozumieniu i zaufaniu, które budujemy latami. Nasze sąsiedzkie relacje zależą nie tylko od naszych działań i starań, ale również od tego, jak one są przetłumaczone i komunikowane społeczeństwu przez media” – podkreśliła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas ceremonii wręczenia nagród.

Kategoria Prasa

Nagrodę Katarzynie Kojzar za reportaż Rzeka płynie i umiera. Czy walka o Odrę jest z góry przegrana? wręczyła Irene Hahn-Fuhr, członkini Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Niemiecki juror w kategorii Prasa Uwe Rada uzasadnił werdykt jury następująco: „Reportaż Katarzyny Kojzar to hołd dla społeczeństwa obywatelskiego, które nie odpuszcza. Przede wszystkim jest to jednak hołd dla rzeki, którą wielu odkryło na nowo i nauczyło się doceniać dopiero w czasie pandemii”.

Kategoria Radio

Nagrodę za reportaż „Życie po ucieczce – Ukrainki i Ukraińcy w Polsce”, wyemitowany w rozgłośni Deutschlandfunk z redakcji Hintergrund, autorzy Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum odebrali z rąk Dietmara Nietana, koordynatora rządu federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej. „Przedstawione w materiale losy uchodźców i uchodźczyń wojennych z Ukrainy, ogromna gotowość do niesienia pomocy polskiego społeczeństwa, ale także codzienne trudności po przybyciu do Polski, nadzieja na normalność, integrację i nowy początek – wszystko to tworzy wybitny i poruszający reportaż” – powiedział Dietmar Nietan.

Juror w kategorii Radio Michael Elgass podkreślił w laudacji, że „zastosowanie nastrojowej muzyki, oryginalnego dźwięku i obrazowych opisów pozwoliło zabrać słuchaczki i słuchaczy do świata uczuć uchodźców i pomagających, [przy czym] nie pominięto […] krytycznych wypowiedzi i poglądów, takich jak obiecane, ale często niedocierające wsparcie finansowe państwa dla pomagających, czy przeciążone systemy opieki społecznej, szpitale i szkoły”.

Kategoria Telewizja

Arkadiusz Wierzuk, nagrodzony za reportaż „Niemieckie dylematy“, dla magazynu „Czarno na białym” w telewizji tvn24, odebrał statuetkę z rąk Corneliusa Ochmanna, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Jurorka w kategorii Telewizja Alicja Rucińska podkreśliła w laudacji, że „jury doceniło tę pracę (…) za jej tempo i rytm, które mimo trudnego tematu utrzymują uwagę widza. Zdjęcia, rozmówcy, pytania, konstrukcja i montaż – wszystko to składa się na kompletne dzieło, które osiąga swój cel – prowokuje i zmusza do dyskusji”.

Kategoria Nowe formy dziennikarskie

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską otrzymał zespół MDR Sachsen, redakcja Mensch, Nachbar w składzie Franziska Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt.

Niemiecki juror w kategorii Nowe formy dziennikarskie Marcus Bensemann mówił o zwycięskim materiale: „Sposoby na wyjście z kryzysu – Jak to robią sąsiedzi?” to „imponująca praca zespołowa na temat, który do dziś nie pozostawia nikogo obojętnym. W pełni wykorzystano w niej możliwości klasycznej strony internetowej, powstał blok tematyczny z prawdziwego zdarzenia. Ponadto zespół redakcyjny dowiódł, co może zrobić publiczna rozgłośnia radiowa i że ma to swoją wartość”.

Kategoria Dziennikarstwo lokalne na pograniczu

Nagrodę w kategorii Dziennikarstwo lokalne na pograniczu“ Mateuszowi Pojnarowi, wyróżnionemu za materiał „Lekcja na pograniczu” wręczyła Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Juror w kategorii Prasa Marcin Torz mówił w laudacji o zwycięskiej pracy: „Lekcja na pograniczu” świetnie pokazuje, jak dużo pracy zostało wykonane pomiędzy sąsiadami – Polską a Niemcami. Pracy, której efektem będzie wzajemne zrozumienie, zaufanie, ale też jeszcze efektywniejsza współpraca”.

Ze 150 nadesłanych zgłoszeń 65 stanowiły prace prasowe (40 polskich i 25 niemieckich), 17 to prace radiowe (9 polskich i 8 niemieckich), 20 telewizyjne (3 polskie i 17 niemieckich), 27 to prace w kategorii Nowe formy dziennikarskie (11 polskich i 16 niemieckich), w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” zgłoszono 21 prac (11 polskich i 10 niemieckich).

Więcej informacji na stronie https://dnimediow.org/ i na profilu https://www.facebook.com/PolskoNiemieckieDniMediow na Facebooku 

Wszystkie nominowane prace można oglądać do kwietnia 2024 r. na stronie https://nom2023.dnimediow.org/