Zbliża się koniec naboru zgłoszeń do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej

Dziennikarze i dziennikarki mogą wysyłać zgłoszenia prac do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2024 już tylko do 31 stycznia. Zwyciężczynie i zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody 19 czerwca 2024 w Greifswaldzie. Do zdobycia nagrody w łącznej wysokości 25.000 euro!

Tematy prac konkursowych mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich. Jury chętnie wyróżnia materiały dziennikarskie odnoszące się do bieżących spraw kraju sąsiada. Także artykuły i audycje dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę.

Prace do konkursu mogą zgłaszać dziennikarze i dziennikarki, nadawcy, wydawnictwa i redakcje w następujących kategoriach:

PRASA: Artykuły prasowe z dzienników i czasopism oraz artykuły opublikowane w Internecie o maksymalnej długości do 25.000 znaków.

RADIO: Materiały radiowe o maksymalnej długości 60 minut.

TELEWIZJA I WIDEO: Czas trwania materiału wideo nie może przekroczyć 60 minut.

NOWE FORMY DZIENNIKARSKIE: Zapoznanie się jurora ze wszystkimi częściami składowymi pracy nie może przekraczać 60 minut. W tej kategorii wyróżniane są podcasty, materiały wideo, projekty multimedialne jak np. storytelling z tekstem, video, grafiką i/lub audio; (interaktywne) reportaże; pogłębione analizy; projekty dziennikarskie z użyciem danych.

DZIENNIKARSTWO LOKALNE NA POGRANICZU: Nagroda skierowana jest wyłącznie do dziennikarzy i dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych. Jest wyrazem uznania dla materiałów, które rzetelnie, otwarcie i ciekawie mówią o codziennych sprawach pogranicza i problemach mieszkańców po obu stronach granicy. Nagroda przyznawana przez kraj związkowy Meklemburgię Pomorze-Przednie, tegorocznego gospodarza. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig: „Cieszę się, że będę mogła osobiście wręczyć nagrodę w tej kategorii. Właśnie na pograniczu widać najwyraźniej, jak bliskie i oczywiste stały się kontakty polsko-niemieckie, co możemy poprawić i gdzie zacieśnić nasze relacje”.

Nagrody w kategorii Prasa, Radio, Telewizja i wideo, Nowe formy dziennikarskie i Dziennikarstwo lokalne na pograniczu wynoszą 5.000 Euro.

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2024 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT STIFTUNG BUCERIUS oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Prace można składać przez system rejestracji. Kryteria oceny prac we wszystkich kategoriach dostępne są na stronie Nagrody.

Kontakt w sprawie prac w języku polskim:

Małgorzata Gmiter
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl

Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:

Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki Journalistenpreises
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
Tel.: +49 176 24067549
E-Mail: f.pirnbaum@gmail.com